Trwa ładowanie...

Pozycja ciała, której powinny unikać kobiety w zaawansowanej ciąży

Znalezienie wygodnej pozycji ciała w zaawansowanej ciąży może sprawiać pewne trudności. Czy leżenie na plecach może być niebezpieczne?

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Według najnowszych badań, kobiety spodziewające się dzieci powinny ograniczać leżenie na plecach szczególnie w trzecim trymestrze - może to bowiem zwiększyć ryzyko urodzenia martwego dziecka.

Sytuacja ta jest definiowana jako śmierć dziecka po 20. tygodniu ciąży. W Polsce w roku 2014 doszło do ponad 1 300 martwych urodzeń (na ponad 375 tysięcy wszystkich porodów).

Chociaż przyczyny narodzin martwego dziecka są w dużej mierze niejasne, zakłada się, że głównymi powodami śmierci płodu są problemy z łożyskiem, wady wrodzone oraz zły stan zdrowia matek.

Peter Stone, profesor na Uniwersytecie Auckland w Nowej Zelandii, sugeruje, że na ryzyko urodzenia martwego dziecka może mieć wpływ także pozycja ciała w ostatnich tygodniach ciąży.

Czy pozycja ciała podczas ciąży ma aż tak duże znaczenie?
Czy pozycja ciała podczas ciąży ma aż tak duże znaczenie? (123RF)

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie „The Journal of Physiology”.

Jak w nich wynika, leżenie na plecach może przyczynić się do niewystarczającego dostarczenia tlenu do organizmu dziecka. Patomechanizmem tej sytuacji jest spadek częstości akcji serca płodu podczas zmiany pozycji matki na leżenie na plecach.

Badania zostały przeprowadzone z udziałem kobiet ciężarnych - oczywiście wszystkie dzieci urodziły się zdrowe.

Przeczytaj koniecznie

„Nasza hipoteza mówi, że podczas leżenia na plecach dochodzi do kompresji żył, przez co utrudniony jest powrót krwi dziecka do serca matki” - komentuje profesor Stone. Jak dodaje, w tej sytuacji dochodzi do spadku rzutu serca u kobiety, powodując mniejszy dowóz krwi do płodu. Niektóre dzieci mogą sobie z tym nie poradzić.

Według badań, ciężarne kobiety powinny leżeć na lewym boku. Profesor Stone zaznacza, że naukowcy nie spodziewali się, że zmiana pozycji ciała może mieć aż taki wpływ na zmianę aktywności płodu.

6 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży
6 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży [6 zdjęć]

Ciąża to czas, kiedy kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie. Pełnowartościowa dieta bogata w składniki

zobacz galerię

Według naukowców, biorąc pod uwagę wyniki badań, ciężarne powinny być ostrożne w przybieraniu konkretnej pozycji ciała. Profesor Stone zaznacza, że istnieją wystarczające dowody, aby stwierdzić, że leżenie na plecach jest niekorzystne dla dziecka w późniejszych okresach ciąży.

Badacze analizowali pozycję ciężarnych kobiet jedynie przez 30 minut i na obecną chwilę nie są w stanie powiedzieć, jakie konsekwencje dla płodu może mieć leżenie na plecach na przykład podczas snu - to ma być przedmiotem kolejnych badań.

Bez wątpienia jest to bardzo ważna kwestia, która powinna zostać wyjaśniona. Może się bowiem okazać, że prosta modyfikacja pozwoli zapobiec nieodwracalnym sytuacjom, zagrażającym zdrowiu dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.