Trwa ładowanie...

Potwierdziła już 100 takich ciąż. Polska lekarka o znanym leku

Avatar placeholder
10.10.2024 13:52
Ginekolog: to lek nie tylko na otyłość
Ginekolog: to lek nie tylko na otyłość (Instagram, Adobe Stock )

Prowadziła już co najmniej 100 ciąż "po Ozempiku", leku który wzbudza ogromne zainteresowanie w wielu krajach. - Prawdopodobnie te ciąże nie pojawiłyby się na świecie, gdyby nie zastosowane leki - mówi w nowym nagraniu dr Dorota Cybulska, ginekolożka i obesitolożka, i uspokaja, że "ozempikowe ciąże" nie stanowią zagrożenia, a dzieci rodzą się zdrowe.

spis treści

1. "Ozempic babies"

Dr Dorota Cybulska jest ginekolożką i obesitolożką, która od 15 lat leczy niepłodność, zaburzenia hormonalne i otyłość. Na swoim profilu na Instagramie pod nazwą dorota_cybulska_nutri_doctor ekspertka dzieli się swoją wiedzą medyczną i obserwacjami z gabinetu lekarskiego.

W ostatnich "historiach gabinetowych", jak cykl nazwała specjalistka, odniosła się do tematu tzw. "ozempic babies", czyli "ciąż, do których doszło na skutek obniżenia nadmiernej masy ciała i przywróceniu w ten sposób płodności po zastosowaniu leków z grupy analogów GLP-1, czyli popularnego Ozempiku".

Ginekolożka przypomina, że lek, o którym jest teraz głośno, jest dostępny w Europie od kilku lat.

Zobacz film: "kasia wilk ciałopozytywność"
 "Nie jesteś w pełni kobietą". W studiu Młynarskiej wybuchła awantura
"Nie jesteś w pełni kobietą". W studiu Młynarskiej wybuchła awantura

W trakcie programu TVN Style "Konfrontacje Agaty" jedna z uczestniczek zarzuciła drugiej, że nie jest

przeczytaj artykuł

- Prowadziłam już przynajmniej 100 "ozempikowych" ciąż - wszystkie dzieci urodziły się zdrowe. Należy pamiętać, że nie przeprowadzono badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania tych leków w ciąży wśród ludzi - dlatego zawsze należy je odstawić, gdy test ciążowy jest dodatni" - uprzedza dr Cybulska.

Mimo fenomenu poczęcia "ozempicowych dzieci", lek może powodować poronienia oraz przyczyniać się do rozwoju wad.

2. "Takie ciąże nie rokują gorzej"

Dr Cybulska ma dobre wieści dla kobiet, które stosują takie leczenie.

- Czy takie ciąże gorzej rokują? Z mojego doświadczenia wynika, że absolutnie nie - uspokaja lekarka na swoim filmiku.

- Prawdopodobnie te ciąże nie pojawiłyby się na świecie, gdyby nie zastosowane leki. Nie są to więc leki wyłącznie na otyłość, ale także pośrednio na niepłodność - dodaje.

Specjalistka wspomina także o ryzyku wystąpienia cukrzycy w ciąży u pań, które wcześniej były objęte leczeniem z powodu dużej liczby nadmiarowych kilogramów. Takie pacjentki powinny mieć zastosowane inne formy leczenia w ciąży, o czym decydują specjaliści: ginekolog, diabetolog i dietetyk kliniczny.

Przypomnijmy, że Ozempic, lek na cukrzycę typu 2, jako efekt uboczny przynosi utratę wagi. Jednak niektóre kobiety przyjmujące ten lek zgłosiły nieoczekiwane zajście w ciążę pomimo problemów z płodnością, a w niektórych przypadkach nawet podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

W mediach społecznościowych popularne jest hasło "ozempic babies", które skupia się na wpływie leku na płodność.

"Wydaje się, że stosowanie leków takich jak Ozempic może zwiększyć szanse kobiety na poczęcie, jeśli ma insulinooporność lub otyłość" - komentował dr Alex Robles, endokrynolog rozrodu w Columbia University Fertility Center w Nowym Jorku, na łamach today.com.

Jak zaznaczył ekspert, same leki nie zwiększają płodności, ale mogą wprowadzić organizm kobiety w bardziej optymalny stan do poczęcia, zanim spróbuje zajść w ciążę. Wynika to z faktu, że istnieje związek między otyłością a niepłodnością.

"Otyłe kobiety mogą mieć zaburzenia hormonalne, które prowadzą do nieregularnych miesiączek - sygnału, że nie owulują regularnie. Ale nawet niewielka utrata wagi może przywrócić normalne procesy hormonalne, które umożliwiają owulację" - podkreślił specjalista.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze