Scoby - co to jest i jak działa?

Można z nich przyrządzić fermentowaną herbatę, dodać do kefiru, a nawet stosować jako odżywczą maskę na twarz. Symbiotyczne kultury bakterii i drożdży – bo o nich mowa – mają wiele właściwości.

Co to jest SCOBY?

SCOBY to pochodzący z języka angielskiego skrót od Symbiotic Cultures of Bacteria and Yeasts. To specyficzny konglomerat grzybów lub drożdży oraz kultur bakteryjnych.

Polecane wideo:

Do grupy SCOBY możemy zaliczyć np. kombuchę, ziarna kefiru oraz tibicos, z pomocą których można przygotowywać fermentowane napoje. Ale SCOBY to także dobrze nam znane ogórki kiszone lub kapusta kiszona.

Domowe kiszonki

Ogórków kiszonych i kapusty kiszonej nie trzeba nikomu przedstawiać. Niewiele osób wie jednak, jak dobroczynny wpływ na organizm mają te potrawy.

Zarówno w kiszonych ogórkach, jak i kapuście znajdują się liczne bakterie wspomagające pracę układu pokarmowego. Dzięki nim reguluje się proces trawienia, możemy uniknąć zaparć i bólu brzucha.

Kapustę kiszoną powinny szczególnie jeść dzieci. Można nią zastąpić generowane sztucznie bakterie dostępne w preparatach kupowanych w aptece.

Kombucha – czyli fermentowana herbata

Kombucha znana była także w Europie, lecz słuch o niej zaginął podczas drugiej wojny światowej. Ponownie do łask wróciła w latach siedemdziesiątych, ale szybko zapomniano o niej za sprawą napojów gazowanych.

Kombucha ma kształt płaskiego dysku. Spontanicznie może pojawić się na octach winnych domowej roboty. Dokarmiana – zacznie rosnąć i się rozwijać.

Za pomocą kombuchy można przyrządzać pyszne, odświeżające napoje herbaciane. Mają one właściwości probiotyczne – pozytywnie wpływają na stan układu trawiennego.

Aby przygotować napój z kombuchy potrzebne nam będą: 2 litry wody, pół szklanki cukru, 2 łyżeczki czarnej lub zielonej herbaty liściastej, 1 kombucha, starter - 100 ml wywaru z poprzedniej fermentacji lub 2 łyżki octu winnego.

Herbatę należy zalać wrzątkiem i posłodzić. Ostudzić do temperatury pokojowej. Dodaj zaczyn lub ocet winny, delikatnie włóż kombuchę. Ważne, by naczynie w którym masz zamiar hodować bakterie było szklane.

Kombuchę należy co jakiś czas karmić niewielką ilością cukru. Trzymać w chłodnym i zacienonym miejscu.

Herbata z kombuchy ma smak kwaśny, lekko sfermentowany. W zależności od stopnia fermantacji może zawierać nawet 2 proc. alkoholu. Słabo fermentowany napój herbaciany na bazie kombuchy można podawać także dzieciom, używając go jako podstawy do przyrządzenia np. zdrowych koktajli.

Tibicos – grzybek tybetański

Jest równie stary, co kombucha. Jego regularne stosowanie zapewnia prawidłową pracę jelit, łagodzi objawy chorób przewodu pokarmowego i zatruć pokarmowych, zapobiega miażdżycy, doskonale wspomaga proces odtruwania organizmu. To także doskonałe źródło wielu witamin i minerałów.

W odróżneniu od kombuchy, grzybek tybetański hoduje się z użyciem mleka, także w naczyniu szklanym. Wystarczy już szklanka nieprzegotowanego mleka i jedna łyżeczka grzybka tybetańskiego.

Całość należy wymieszać, przykryć gazą i odstawić na półkę na dobę. Po tym czasie można grzybka odcedzić i cały cykl powtórzyć. Uzyskany w ten sposób kefir świetnie nadaje się do owocowych koktajli lub do spożywania osobno.

Takie napoje mleczne uzyskane z pomocą grzybka tybetańskiego, to doskonałe źródło wapnia i wspomagających trawienie bakterii. Idealne dla maluchów.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) się dziecko. To stan, o którym całymi dniami marzy większość rodziców. Najczęściej...

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

Kolor oczu dziecka można przewidzieć

Kolor oczu dziecka można przewidzieć

Kolor oczu malucha zależy od genów, które przekazują mu rodzice. W związku z tym bardzo łatwo możemy go przewidzieć. Czy zastanawialiście się kiedyś (...) recesywnym. I w takim wypadku maluch będzie miał jasne oczy. Inaczej...

Maluch

Porost islandzki - właściwości i zastosowanie

Porost islandzki - właściwości i zastosowanie

Porost islandzki uchodzi za naturalny środek na choroby płuc i chorobę lokomocyjną. W Polsce ten gatunek znany jest jako tarczownica islandzka. Rośnie w suchych borach iglastych, pokrywa ziemię, pnie drzew i skały. Roślina ta powszechnie występuje...

Maluch

Twoje dziecko cierpi na otyłość? Wyślij je do sanatorium

Twoje dziecko cierpi na otyłość? Wyślij je do sanatorium

Otyłość u dzieci to choroba. Zdaje sobie z niej sprawę coraz większa liczba rodziców. Nie każdy z nich jednak wie, że turnusy odchudzające prowadzi sześć ośrodków sanatoryjnych w Polsce. Choć ich popularność z roku na rok rośnie, nadal korzysta z nich...