Pupa niemowlaka. Największy problem każdej matki

Gdy coś jest miłe w dotyku, mówi się, że jest gładkie jak pupa niemowlaka. I coś w tym jest. Choć pupa potrafi także stwarzać problemy. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że przez długi czas mamy obsesyjnie sprawdzają, czy wszystko z nią w porządku. Właśnie po to, by uniknąć problemów. Choć nie zawsze się da.

Gdy moje dziecko było niemowlęciem, na początku nie zdawałam sobie sprawy, jak ważne jest, by o jego pupę dbać intensywniej niż o inne części ciała. Nie używałam kremów, testowałam różne pieluszki. A, że było to lato i na dworze panowały niemiłosierne upały, w krótkim czasie takie traktowanie odbiło się na pupie.

Polecane wideo:

Pierwsze krostki to były potówki. Pojawiły się z tyłu, bardziej na plecach niż pośladkach. Były efektem przegrzania.

Dalej – krostki pojawiły się w pachwinach. Później na pośladkach. Przeraziło mnie to. Pomyślałam, że wprowadzę plan naprawczy.

Jak dbać o pupę niemowlaka?

Skóra musi oddychać, więc sucha pieluszka nie wystarczy. W moim planie naprawczym prym wiodło wietrzenie. Jak to zrobić?

Gdy widzisz, że dziecku jest gorąco, pojawiają się potówki, a oddech przyspiesza – zdejmij mu jedną warstwę ubrań. Jeśli krostki pojawią się w pachwinach – konieczne będzie właśnie wietrzenie.

Dzieci śmiało wykorzystują moment, gdy pieluszka jest zdjęta, by właśnie wtedy zrobić siusiu. Możesz więc założyć tetrę lub cienki, miękki ręcznik. Nie zaszkodzi.

Dzięki takiemu zabiegowi skóra w często mocno otulonych miejscach zacznie oddychać. Dotlenienie troszkę ją odświeży, schłodzi, sprawi, że maluch poczuje się bardziej komfortowo. I przede wszystkim – zapobiegnie odparzeniom.

Okolice intymne możesz także smarować łagodnym kremem bez zawartości cynku, gdyż ma on działanie lecznicze, a nie ochronne. Wszystkie kosmetyki, jakie są stosowane do pielęgnacji noworodka i niemowlęcia, powinny być łagodne, naturalne, nieperfumowane, o właściwym dla dzieci pH (5,5), z niezbędnymi atestami.

Dlaczego pieluszka jest ważna?

Pieluszka ma stały i niemal nieprzerwany kontakt ze skórą dziecka. A ta – jak wiadomo – jest bardzo delikatna, wrażliwa i podatna na działanie różnych, nie zawsze sprzyjających, czynników.

Dlatego ważne, by pieluszkę często zmieniać. Ma być sucha – po to, by nie wywoływać na skórze niepotrzebnych zmian. Mówię to z pełnym przekonaniem, ponieważ zupełnie niechcący doprowadziłam do odparzeń u swojego malucha.

Zaopatrując się w jednorazowe pieluszki, warto zwrócić uwagę, czy posiadają atest i dobrą opinie Instytutu Matki i Dziecka.

Z doświadczenia również wiem, że jakość często idzie w parze z ceną. Namawiam, by wybrać te pieluszki, które są chłonne i nie przeciekają. W innym przypadku może się okazać, że konieczna będzie interwencja preparatów z apteki.

Czym myć pupę?

Ale pieluszki i kremy to nie wszystko. Przy każdej kąpieli warto pupę dziecka skontrolować i sprawdzić, czy nic jej nie dolega, takie zmiany bowiem pojawiają się bardzo szybko i dynamicznie.

Pośladki i okolice narządów płciowych są bardzo delikatne i łatwo ulegają uszkodzeniu oraz podrażnieniu, czego objawem może być zaczerwienienie, podrażnienie, bolesność i wysypka. Na skutek kontaktu z wilgocią oraz drażniącego działania moczu i kału są one bardzo podatne na podrażnienia.

Do mycia najlepiej używać przegotowanej wody, a w przypadku, gdy odparzenia już wystąpiły – zrezygnować z chusteczek nawilżających. Ich składniki mogą pogłębić zmiany.

Dla wzmocnienia efektu nawilżenia można użyć płatków owsianych, mąki ziemniaczanej lub kilka kropel oleju, najlepszy będzie migdałowy. Olej możesz też wykorzystać do codziennej pielęgnacji okolic intymnych.

Pielęgnacja pupy zamyka się generalnie w trzech krokach: częste wietrzenie i wymiana pieluchy oraz przemywanie i nawilżanie. Tylko te trzy elementy wykonywane prawidłowo sprawią, że będzie ona gładka i zdrowa. I co ważne – im bardziej naturalnie tym lepiej.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Absolwentka filologii polskiej oraz pedagogiki wczesnoszkolnej. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia, zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2016. Od lat związana z mediami. Swoją karierę rozpoczynała w 2007 roku w Akademickim Radiu Centrum w Lublinie. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W abcZdrowie.pl i Parenting.pl od roku. Jest autorką wielu artykułów z dziedziny zdrowia, parentingu i edukacji. Fascynatka zdrowego trybu życia, medycyny naturalnej oraz metodyki nauczania dzieci na etapie wczesnoszkolnym.

Redakcja parenting.pl, 2 miesiące temu

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pielęgnacja skóry niemowlęcia
Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Problemy ze skórą u dzieci

Problemy ze skórą u dzieci

Zmiany skórne u dzieci Problemy ze skórą u niemowląt często pojawiają się w pierwszych miesiącach życia, dlatego należy prawidłowo dbać o ich skórę.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Czym myć niemowlaka?

Codzienna pielęgnacja niemowlaka może nastręczać młodym rodzicom wiele problemów. Dostępne są na rynku różne kosmetyki dla niemowląt: płyny (...) do kąpieli dla niemowląt, oliwki dla niemowląt, mydełka dla noworodków, żele do mycia dzieci,...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Bolesne odparzenia u niemowląt

i może podrażniać skórę niemowlęcia. * Po każdej (//parenting.pl/portal/kapiel-noworodka) nawilżaj skórę dziecka. ## Sposoby na odparzenia i pieluszkowe zapalenie (...) nawyki (częste zmiany pieluch,...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Bezpieczna, czyli jaka? Ten dylemat zrozumie tylko młoda matka

Bezpieczna, czyli jaka? Ten dylemat zrozumie tylko młoda matka

, który rodzaj pieluszek lepiej sprawdzi się u jego maluszka. Każde dziecko jest inne, więc również jego skóra może różnie reagować na dany produkt (...) - szczególnie dla delikatnej skóry mojego maluszka... Tak szukałam...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Skóra dziecka a skóra osoby dorosłej

Skóra dziecka a skóra osoby dorosłej

. Dojrzałość, a więc rolę skóry właściwej, osiąga po ok. czterech latach. Do tego czasu wymaga ona specjalnej pielęgnacji, ponieważ jest podatna (...) się w oleju parafinowym, z tego też względu jest on bezpieczny dla...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Włosy u niemowląt

, który nie ma poparcia w dowodach. Warto wiedzieć, że **rodzaj włosów u dziecka**kształtuje się nawet do 6 roku życia. ## Pielęgnacja włosów niemowlęcia (...) , kolor i gęstość włosów będą się zmieniały. Istotna jest...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Emolienty Oilatum dla dzieci

Emolienty Oilatum dla dzieci

Emulsja do kąpieli Oilatum Baby Łagodna emulsja do kąpieli to najlepszy sposób na bezstresowe mycie niemowlęcia. Krem Oilatum Baby Delikatny dla skóry dziecka krem to podstawa codziennej pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Kosmetyki dla dziecka na czas zimy

Kosmetyki dla dziecka na czas zimy

Kosmetyki dla dziecka na zimę Istnieją specjalne kosmetyki, które pielęgnują wrażliwą skórę dzieci w czasie zimy.