Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży - jesteś za czy przeciw?

  • Czy wiesz, że to zamach na Twoje prawo wyboru i na dostępność opieki okołoporodowej? Skorzystają na tym programie duże ośrodki, ale nie pacjent – tak o wchodzącym w życie 1 lipca br. programie opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży, pisze Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Rodziców i Położnych Dobrze Urodzeni (DU). Czy słusznie?

Co zapewnia NFZ?

  • Kompleksowa opieka medyczna nad matką w okresie ciąży, porodu, połogu oraz jej nowo narodzonym dzieckiem, pełna dostępność do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi, możliwość zgłoszenia do programu na każdym etapie ciąży – tak możemy przeczytać na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Polecane wideo:

Pierwsze pacjentki będą mogły skorzystać z wdrażanego właśnie programu już od 1 lipca br.

Nad bezpieczeństwem matki oraz dziecka ma czuwać zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej oraz lekarzy szpitala. Ciężarna będzie mogła zgłosić się do programu na każdym etapie ciąży, ale nie będzie mogła wybrać ulubionej położnej, sprawdzonego lekarza czy małego szpitala blisko domu.

Otrzyma już stworzony, kompletny pakiet i stanie przed dokonaniem wyboru osoby, która będzie się nią opiekować – położnej lub lekarza ginekologa-położnika. Szpital podpisze umowy z konkretnymi lekarzami prowadzącymi ciążę oraz położnymi. Jeśli w otrzymanym ,,pakiecie" przyszłej matce nie będzie odpowiadała położna lub lekarz, będzie musiała zmienić cały zespół. Nie będzie możliwości swobodnego wyboru lekarza lub położnej czy miejsca, w którym będzie rodzić, a przynajmniej będzie znacznie ograniczony. W tym tkwi cały problem.

Do programu będą mogły przystąpić wyłącznie te placówki medyczne, które deklarują minimum 600 porodów rocznie, ale również zabezpieczą dostęp do poradni ginekologiczno-położniczych oraz położnej. Ten warunek musi zostać spełniony, jeśli placówki chcą uzyskać wyższe finansowanie.

Petycja online

Mogłoby się wydawać, że to program, z którego wszyscy będą zadowoleni. Okazuje się, że tak nie jest. Co więcej, w internecie dostępna jest już petycja „Razem ratujmy opiekę okołoporodową”, w której Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Rodziców i Położnych Dobrze Urodzeni (DU), sprzeciwia się wprowadzeniu Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży.

Dlaczego?  Ich zdaniem, uruchomienie programu to centralizacja opieki okołoporodowej. Skupi ją w dużych podmiotach leczniczych, które będą mogły wykazać się wysoką, roczną liczbą porodów (600 i więcej).

  • Oznacza to ograniczenie dostępności świadczeń dla pacjentek z odległych małych miejscowości. Jednocześnie położne rodzinne z ośrodków, które będą realizowały program, będą miały utrudniony ze względu na odległość dostęp do kobiet w ich środowisku domowym.

Do tej pory liczba i jakość świadczeń udzielanych w domu pacjenta jest znacznie większa niż w przypadku praktyk prowadzonych przez innych profesjonalistów niż samodzielne położne – czytamy w oświadczeniu. Petycję podpisało ponad 6 tys. osób.

Co na to matki? Na forach oraz w komentarzach pod informacjami dotyczącymi nowego programu NFZ można zauważyć, że ich zdania są podzielone.

Jedne boją się przede wszystkim przebywania w szpitalu podczas ciąży, nawet w krótkim czasie. Martwią się również dostępnością łóżek oraz o tym, że położna, która będzie przychodzić do nich do domu będzie zupełnie obcą kobietą, przydzieloną losowo przez szpital. Inne z kolei cieszą się, że wybór ten będą miały z głowy.

  • Dzięki takiemu rozwiązaniu kobieta zyskuje kompleksową opiekę, a co za tym idzie poczucie bezpieczeństwa na każdym etapie ciąży i porodu - podkreśla Andrzej Jacyna p.o. Prezesa Funduszu. Zmieniamy model opieki – w tym wypadku nad kobietą i jej nowo narodzonym dzieckiem – tak, aby na pierwszym miejscu nie stały procedury i ich wyceny, ale dobro i interes pacjenta – dodaje.

Projekt jest pilotażowy, a decyzja o tym czy zostanie wprowadzony zostanie podjęta dopiero za rok.

Komentarze

Dyskusje na forum

ciaza

gosia1.9 • ostatni post 6 dni temu

1
Artykuły Planowanie ciąży
Planowanie ciąży

Pytania do rodziców decydujących się na dziecko

Pytania do rodziców decydujących się na dziecko

Czy mamy wystarczająco czasu? To chyba najważniejsza kwestia. Dzieci przez pierwszych kilka lat potrzebują całodobowej opieki. Należy się zastanowić, czy potrafimy zrezygnować ze swoich pasji, rozrywek i czy mamy wystarczająco dużo siły psychicznej, a...

Planowanie ciąży

6 rzeczy, które powinnaś zrobić przed porodem

6 rzeczy, które powinnaś zrobić przed porodem

Pomyśl o sobie Ciąża to nie choroba, a macierzyństwo to nie kajdany - ograniczać nie powinny. Istnieją jednak takie rzeczy, które lepiej zrobić (...) jeszcze przed zajściem w ciążę. Poszukaj w internetowych wyszukiwarkach...

Planowanie ciąży

Jak szybko zajść w ciążę

Jak szybko zajść w ciążę

, który staje się śliski i przypomina białko jajka. Dzięki temu sperma może się łatwiej dostać do jajeczka. Kiedy masz największą szansę by zajść w ciążę? 1 (...) lub niedowaga może utrudniać zajście w ciążę. Badania...

Planowanie ciąży

Ciąża a nadczynność tarczycy

. Jeśli cierpisz na nadczynność tarczycy i planujesz rodzinę - porozmawiaj ze swoim lekarzem o leczeniu, zanim zajdziesz w ciążę. Zwiększy to twój komfort (...) Ciąża to dla kobiety czas, kiedy...

Planowanie ciąży

Nowa ustawa o in vitro uderzy w singielki

Nowa ustawa o in vitro uderzy w singielki

się jednak je odebrać i przenieść za granicę, gdzie podobne uregulowania prawne, utrudniające samotnym kobietom zajście w ciążę, po prostu nie istnieją

Planowanie ciąży

Choroby, które podczas ciąży mogą zagrażać dziecku

Choroby, które podczas ciąży mogą zagrażać dziecku

, by sprawdzić swój stan zdrowia. Istnieją bowiem choroby, które rozwijają się niemal bezobjawowo, a mają ogromny wpływ na przebieg ciąży i rozwój płodu. Dzięki (...) . Jeśli jakieś nieprawidłowości zostaną wykryte, przezd zajściem w...

Planowanie ciąży

Alergie a planowanie ciąży

Alergie a planowanie ciąży

farmakologicznych może okazać się niezbędne. O czym powinna pamiętać alergiczka podczas ciąży? Jeśli kobieta jest alergiczką, planowanie (...) . Alergia w ciąży wymaga...

Planowanie ciąży

Stosunek przerywany - charakterystyka, preejakulat, zalety, wady

Stosunek przerywany przez wiele par uważany jest za **formę antykoncepcji**, ponieważ ogranicza ryzyko zajścia w ciążę. Nie da nam on jednak 100 (...) , która pojawia się przed wytryskiem, znajduje się niewielka ilość (http://https://parenting.pl/portal/plemnik),...