Karmienie piersią zmniejsza ryzyko chorób serca u dziecka

Noworodki z niską masą urodzeniową oraz dzieci karmione piersią nie dłużej niż trzy miesiące lub wcale, są bardziej narażone na przewlekłe choroby serca oraz zaburzenia metaboliczne po osiągnięciu dorosłości – wynika z badań naukowców z Northwestern Uniwersity.

Karmienie piersią a choroby serca

Jako bazę do swojego badania eksperci wykorzystali dane z National Longitudinal Study of Adolescent Health (Add Health) oceniające poziom białka CRP. Białko to jest jednym z biomarkerów stanu zapalnego. Jego wyższe stężenie we krwi oznacza często chorobę.

Polecane wideo:

Naukowcy przeanalizowali dokumenty blisko 7000 osób w wieku od 24 do 32 lat. Szczególną uwagę zwrócili na masę urodzeniową i karmienie piersią.

W badaniach wzięły udział także rodzeństwa – pozwoliło to naukowcom zminimalizować wpływ czynników genetycznych, które mogłyby zaburzyć wynik.

W toku analiz, okazało się, że dzieci o niskiej wadze urodzeniowej (poniżej 2,5 kg) i te nie karmione piersią lub karmione krócej niż 3 miesiące miały podwyższony poziom białka CRP w wieku wczesnej dorosłości.

Ponadto, dla każdego dodatkowego 0,5 kg poziom CRP był o 5 proc. niższy. Natomiast aż o 20-30 proc. obniżony był poziom białka CRP u dzieci karmionych piersią przez minimum 12 miesięcy – w porównaniu do tych, które nie piły mleka matki wcale.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie medycznym ,,Proceedings of the Royal Society".

Ochrona przed chorobami serca nie jest jedyną zaletą karmienia piersią dla dziecka. Niemowlęta pijące mleko mamy są bardziej odporne na wirusy, a co za tym idzie biegunki zakaźne i zapalenia ucha środkowego.

Zawdzięczają to przeciwciałom zawartym w pokarmie kobiecym, którego nie jest wstanie odtworzyć żadne mleko modyfikowane.

Dlatego też dzieci „na piersi” rzadziej chorują, ich wizyty w przychodni często ograniczają się do szczepień ochronnych lub bilansów.

Pediatrzy zwracają uwagę, że karmienie naturalne chroni dzieci również przed zakażeniami układu oddechowego, bakteryjnym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy chorobami układu moczowego, a nawet na nowotworami.

Pozostałe zalety karmienia piersią

Dowiedziono także, że dzieci karmione piersią są w mniejszym stopniu niż rówieśnicy karmieni butelką narażone na ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.

Lepiej u nich rozwija się zmysł wzroku i jego ostrość.

Karmienie piersią to także szereg korzyści dla mam. Można tutaj wymienić:

  • krótszy połóg;
  • mniejsze ryzyko zachorowania na raka jajnika i raka piersi;
  • mniejsze ryzyko depresji poporodowej;
  • szybszy powrót do formy sprzed ciąży;
  • mniejsze ryzyko złamań stawu biodrowego i osteoporozy w wieku podeszłym;
  • rzadsze zachorowania na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę lub chorobę niedokrwienną serca.

Karmienie piersią zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Według niej dziecko powinno być wyłącznie karmione mlekiem matki przez 6 miesięcy. Później karmienie naturalne można kontynuować – zalecany wiek ukończenia karmienia to 2 lata, choć naukowcy zwracają uwagę, że dziecko powinno pić mleko mamy tak długo, jak długo oboje mają na to ochotę.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Karmienie piersią
Karmienie piersią

Prawidłowe karmienie piersią

Prawidłowy rozwój i wzrost niemowlęcia zapewnia mu karmienie piersią do końca 6. miesiąca jego życia. Ten czas jednak jest dość ruchomy (...) i dziecka i matki, i nie należy dostosowywać go do książkowych schematów. W...

Karmienie piersią

Niemowlę nie chce mleka...

Niemowlę nie chce mleka...

dziecka, kiedy początkowo nie było z tym problemów. Istnieje kilka przyczyn problemów z karmieniem niemowlęcia piersią.

Karmienie piersią

Odbijanie powietrza po karmieniu

Żeby karmienie piersią przebiegało prawidłowo potrzebne jest współdziałanie zarówno matki, jak i dziecka. Istotną rolę odgrywa tutaj odruch (...) przez matki jako zanik pokarmu. Jeśli dojdzie do takiego zjawiska...

Karmienie piersią

Matki przedłużajcie karmienie piersią!

Matki przedłużajcie karmienie piersią!

Pomimo, że coraz więcej matek decyduje się na przedłużone karmienie piersią swoich dzieci, mają problemy z brakiem pokarmu. Obecnie trwa Światowy (...) Tydzień Karmienia Piersią. Matki...

Karmienie piersią

Karmienie piersią zagrożeniem dla dziecka?

Karmienie piersią zagrożeniem dla dziecka?

Korzyści z karmienia piersią zna większość matek, które zdecydowały się na tę metodę podawania pokarmu swojemu dziecku. Niemowlę otrzymuje w ten sposób doskonale dopasowane do swoich potrzeb pożywienie, ma poczucie bliskości...

Karmienie piersią

Antybiotyk z mleka matki

Antybiotyk z mleka matki

Brytyjscy naukowcy znaleźli broń do walki z bakteriami opornymi na antybiotyki - to kobiecy pokarm. Składnik obecny w mleku matki niszczy bakterie, wirusy oraz grzyby wywołujące groźne choroby. Mleko matki jak antybiotyk Eksperci...

Karmienie piersią

Jak zwiększyć laktację?

Karmienie piersią to dla każdej mamy cudowne doświadczenie. Jesteś tak blisko swojej kruszynki, karmisz ją i zarazem mocno przytulasz. Nie zawsze jednak ten moment jest łatwy i nie zawsze, niestety, kończy...

Karmienie piersią

Ile je niemowlę

Rodzice niemowląt, zwłaszcza ci, którzy zostali nimi po raz pierwszy, często martwią się, czy ich dziecko zjada odpowiednią ilość i objętość posiłków. W tej kwestii najlepiej zaufać dziecku. Zdrowy maluch z pewnością się nie zagłodzi, nawet jeśli wydaje...

Karmienie piersią

Karmienie piersią - zalety dla dziecka

Karmienie piersią - zalety dla dziecka

Mleko matki to pełnowartościowy posiłek dla każdego dziecka. Jest pełne wszelkich substancji potrzebnych do prawidłowego rozwoju maleństwa, jest to: białko, tłuszcze, węglowodany, bakterie _lactobacillus_, witaminy A, D i E, a także mikroelemnty i sole...