Trwa ładowanie...

Bierne palenie w ciąży

Avatar placeholder
26.04.2019 07:54
Bierne palenie w ciąży
Bierne palenie w ciąży (123rf)

Bierne palenie w ciąży jest niekorzystne nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, ale również dla zdrowia jej nienarodzonego dziecka. W okresie ciąży substancje toksyczne z jednego papierosa oddziałują na dwoje: kobietę i dziecko. Substancje szkodliwe wdychane przez matkę mogą trafiać przez łożysko do krwiobiegu płodu. Szczególnie toksyczny jest tlenek węgla, który ogranicza ważne życiowo zaopatrzenie płodu w tlen. Skutkiem gorszego ukrwienia płodu jest jego niedożywienie i niedorozwój. Niemowlęta matek narażonych na bierne palenie po urodzeniu ważą przeciętnie o 170-400 g mniej i są jakieś 5-10 cm niższe niż dzieci matek niepalących lub nienarażonych na szkodliwe substancje dymu tytoniowego.

spis treści

1. Skutki biernego palenia w ciąży

Często mówi się o szkodliwości biernego palenia. Palenie tytoniu wpływa niekorzystnie nie tylko na samą osobę palącą, ale również na wszystkich znajdujących się w jej otoczeniu. Palenie papierosów w obecności kobiety ciężarnej oddziałuje negatywnie nie tylko na nią, ale również na rozwijający się w jej łonie płód. Szczególnie narażone na substancje toksyczne dymu tytoniowego są te kobiety, których partnerzy palą papierosy w domu. Najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy partner przyszłej mamy na czas ciąży partnerki decyduje się rzucić nałóg nikotynowy. Dla większości palaczy rzucenie palenia nie jest jednak łatwym zadaniem.

Badania wykazują, że dzieci narażone na działanie substancji szkodliwych biernego palenia w czasie życia płodowego są obarczone ryzykiem wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej w okresie niemowlęcym. Poza tym dzieci te mają często problemy z oddychaniem i uszkodzenia nabłonka wyścielającego pęcherzyki płucne. Przyszłe mamy długotrwale narażone na bierne palenie mogą mieć trudności oddechowe i cierpieć na silne bóle głowy. Poza tym wzrasta u nich ryzyko chorób nowotworowych i chorób serca. U kobiet ciężarnych mających astmę oskrzelową lub skłonnych do alergii bierne palenie może wzmóc chorobę lub doprowadzić do ponownego jej wystąpienia. Poza tym wdychanie dymu tytoniowego może zmniejszyć skuteczność działania leków.

2. Nikotyna codzienną trucizną

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Nikotyna jest silną trucizną, która atakuje układ nerwowy i naczyniowy. Przyspiesza czynność serca, zwęża naczynia krwionośne i zakłóca ukrwienie. Dotknięte substancjami toksycznymi z papierosów tkanki i narządy nie są w dostatecznym stopniu zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze. Takie zaburzenia mogą wystąpić w naczyniach wieńcowych serca, w mózgu i kończynach. Jakie objawy biernego palenia w ciąży powinny cię zaniepokoić?

  • Częsty, napadowy kaszel.
  • Uczucie braku powietrza przy wysiłku fizycznym.
  • Częste uczucie duszności.
  • Bóle nóg podczas chodzenia.
  • Kłucie w sercu podczas wysiłku.
  • Przetłuszczanie się skóry.
  • Wzmożona potliwość ciała.
  • Zaburzenia smaku.

Decydując się na rzucenie palenia, nie tylko zwiększasz swoje szanse na zdrowe życie, ale również chronisz swoich bliskich przed szkodliwymi skutkami biernego palenia. Od zaprzestania palenia musi jednak minąć jakiś czas, by wszystkie funkcje organizmu powróciły do normy. Jeśli w twoim otoczeniu jest ciężarna, rzucając palenie, dbasz o zdrowie jej dziecka. Kobiety narażone na bierne palenie papierosów powinny starać się unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach, często wychodzić na świeże powietrze i wietrzyć dom.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze