Pomyśl o przyszłości córki już dziś! Naucz ją programowania

Czy wiesz, że tylko 10% absolwentów studiów informatycznych w Polsce to kobiety? Nauki ścisłe uważane są za męski konik, a dziewczęta rzadko interesują się komputerami i programowaniem w takim stopniu jak chłopcy. Jak przełamać te stereotypy i rozbudzić w dziewczynkach zainteresowanie informatyką?

Jedzenie wspomagające rozwój dziecka

Produkty pełnoziarniste są bogatym źródłem węglowodanów. Posiadają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu pozwalają na utrzymanie właściwego poziomu cukru...

Programista – zawód przyszłości

Według danych szacunkowych do 2020 roku w Europie może brakować prawie miliona pracowników branży IT! Takie statystyki powinny dać do myślenia wszystkim rodzicom, którzy chcą, by ich dzieci w przyszłości odniosły sukces na rynku pracy.

Polecane wideo:

Eksperci twierdzą, że znajomość języka programowania za kilka lat będzie tak samo ważna jak znajomość języków obcych. Swobodne poruszanie się w środowisku komputerowym może być niewystarczające, by sprostać wymaganiom pracodawców. Co można zrobić już teraz, by zwiększyć szansę swojego dziecka na znalezienie dobrej pracy w przyszłości?

Informatyka tylko dla chłopców?

Najważniejsza jest oczywiście edukacja. W naszym kraju kobiety stanowią zaledwie 10% studentów informatyki, a w całej Europie na stanowiskach związanych z nowymi technologiami pracuje mniej niż 20% kobiet. Branża nowych technologii jest zdominowana przez mężczyzn. Dlaczego?

Problem leży już we wczesnej edukacji. Matematyka, fizyka, informatyka są powszechnie uznawane za domenę chłopców. Dziewczynki zachęca się do czytania książek, nauki angielskiego i zajęć tanecznych, a chłopcy spędzają długie godziny przed komputerami albo grając w piłkę.

Nauki ścisłe w damskiej odsłonie

Ten problem zauważyły założycielki Fundacji „Girls Code Fun”, które zachęcają dziewczynki do zainteresowania się nowymi technologiami i zdobywania wiedzy o programowaniu już w podstawówce. Fundacja organizuje zajęcia, na których poprzez zabawę przekazuje dziewczętom podstawy języka programowania i zachęca do skupienia się na naukach ścisłych oraz informatyce.

W lekcjach biorą udział uczennice w wieku od 8 do 12 lat. Organizatorki twierdzą, że rozpoczęcie przygody z programowaniem w tak młodym wieku zwiększa szanse na zdobycie pracy. To jednak nie wszystko – posiadanie takich umiejętności wpływa również na samoocenę dziecka, które staje się bardziej pewne siebie.

Normy kulturowe przestają odpowiadać naszej rzeczywistości, a rynek pracy jest bezlitosny. Zapotrzebowanie na absolwentów studiów humanistycznych jest coraz mniejsze, a najwięcej ofert pracy czeka na osoby po studiach technicznych. Mając to na uwadze, warto zachęcać dzieci, a zwłaszcza dziewczynki, do zainteresowania naukami ścisłymi. Jeśli uda się wzbudzić w nich zainteresowanie informatyką w dzieciństwie, być może w przyszłości wybiorą właśnie ten kierunek studiów, który daje szerokie możliwości rozwoju.

Sylwia Stachura, ponad rok temu

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia
Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Bulimiczka. Co widzi, gdy patrzy w lustro?

Bulimiczka. Co widzi, gdy patrzy w lustro? Odtwórz wideo

Karolina Davreux przez problemy związane z rodziną i szkołą wpadła w depresję, co poprowadziło ją w stronę anoreksji, a następnie - bulimii. Dziewczyna trafiła do fundacji Światło Dla Życia prowadzonej przez Ewę Galus-Raczyńską, dzięki której może uczestniczyć...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Jak poprawić inteligencję swojego dziecka?

Jak poprawić inteligencję swojego dziecka?

. Rozwój malucha w pierwszych latach jego życia jest niezwykle intensywny, dlatego warto go wspomagać już od kołyski. Oto kilka cennych wskazówek, dzięki (...) . Szczególnie ważne w rozwoju układu nerwowego jest przebywanie...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Nauka - problemy

Nauka - problemy

oraz zewnętrznych. Rodzice i nauczyciele mogą im przeciwdziałać albo próbować je eliminować, wspierając rozwój dziecka i dążąc do wzbudzania w nim motywacji do nauki.

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

10 sposobów na lepszą koncentrację

10 sposobów na lepszą koncentrację

Zadbaj o odpowiednią ilość snu Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W czasie jego trwania, odnowie ulegają uszkodzenia powstające w obrębie mózgu za dnia. Co więcej, podczas snu regenerują się układy: immunologiczny,...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Dzieci nad wypatroszonymi zwłokami zwierzęcia. Organizator obozu tłumaczy

Dzieci nad wypatroszonymi zwłokami zwierzęcia. Organizator obozu tłumaczy

Na facebookowym profilu "265 WLDH-y Skrzydła im. Batalionu Parasol" na krótko pojawiło się zdjęcie przedstawiające grupę harcerzy. Administrator szybko je usunął, ponieważ pod fotografią pojawiło się morze komentarzy, których autorzy krytykowali organizatora...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Wspieranie dziecka

Wspieranie dziecka

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było wszechstronnie rozwinięte. Zwłaszcza że większość zdrowych dzieci rodzi się z naturalnym potencjałem do rozwoju na różnych płaszczyznach funkcjonowania.

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Rozwój uczuciowy dziecka

Rozwój uczuciowy dziecka

Najważniejszą potrzebą emocjonalną dziecka jest bezwarunkowa miłość rodziców.

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Moralność u ucznia

Moralność u ucznia

Piaget - psycholog dziecięcy - uważa, że dzieci rozpoczynające naukę w szkole - w wieku ok. 7 lat - wchodzą na drugie stadium rozwoju moralnego