Trwa ładowanie...

Pomyśl o przyszłości córki już dziś! Naucz ją programowania

Czy wiesz, że tylko 10% absolwentów studiów informatycznych w Polsce to kobiety? Nauki ścisłe uważane są za męski konik, a dziewczęta rzadko interesują się komputerami i programowaniem w takim stopniu jak chłopcy. Jak przełamać te stereotypy i rozbudzić w dziewczynkach zainteresowanie informatyką?

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

spis treści
Jedzenie wspomagające rozwój dziecka
Jedzenie wspomagające rozwój dziecka [7 zdjęć]

Produkty pełnoziarniste są bogatym źródłem węglowodanów. Posiadają niski indeks glikemiczny, dzięki

zobacz galerię

1. Programista – zawód przyszłości

Według danych szacunkowych do 2020 roku w Europie może brakować prawie miliona pracowników branży IT! Takie statystyki powinny dać do myślenia wszystkim rodzicom, którzy chcą, by ich dzieci w przyszłości odniosły sukces na rynku pracy.

Eksperci twierdzą, że znajomość języka programowania za kilka lat będzie tak samo ważna jak znajomość języków obcych. Swobodne poruszanie się w środowisku komputerowym może być niewystarczające, by sprostać wymaganiom pracodawców. Co można zrobić już teraz, by zwiększyć szansę swojego dziecka na znalezienie dobrej pracy w przyszłości?

2. Informatyka tylko dla chłopców?

Najważniejsza jest oczywiście edukacja. W naszym kraju kobiety stanowią zaledwie 10% studentów informatyki, a w całej Europie na stanowiskach związanych z nowymi technologiami pracuje mniej niż 20% kobiet. Branża nowych technologii jest zdominowana przez mężczyzn. Dlaczego?

Problem leży już we wczesnej edukacji. Matematyka, fizyka, informatyka są powszechnie uznawane za domenę chłopców. Dziewczynki zachęca się do czytania książek, nauki angielskiego i zajęć tanecznych, a chłopcy spędzają długie godziny przed komputerami albo grając w piłkę.

3. Nauki ścisłe w damskiej odsłonie

Warto rozbudzać w dzieciach zainteresowanie naukami ścisłymi, aby w przyszłości zwiększyć ich szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy, np. w branży IT
Warto rozbudzać w dzieciach zainteresowanie naukami ścisłymi, aby w przyszłości zwiększyć ich szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy, np. w branży IT

Ten problem zauważyły założycielki Fundacji „Girls Code Fun”, które zachęcają dziewczynki do zainteresowania się nowymi technologiami i zdobywania wiedzy o programowaniu już w podstawówce. Fundacja organizuje zajęcia, na których poprzez zabawę przekazuje dziewczętom podstawy języka programowania i zachęca do skupienia się na naukach ścisłych oraz informatyce.

W lekcjach biorą udział uczennice w wieku od 8 do 12 lat. Organizatorki twierdzą, że rozpoczęcie przygody z programowaniem w tak młodym wieku zwiększa szanse na zdobycie pracy. To jednak nie wszystko – posiadanie takich umiejętności wpływa również na samoocenę dziecka, które staje się bardziej pewne siebie.

Normy kulturowe przestają odpowiadać naszej rzeczywistości, a rynek pracy jest bezlitosny. Zapotrzebowanie na absolwentów studiów humanistycznych jest coraz mniejsze, a najwięcej ofert pracy czeka na osoby po studiach technicznych. Mając to na uwadze, warto zachęcać dzieci, a zwłaszcza dziewczynki, do zainteresowania naukami ścisłymi. Jeśli uda się wzbudzić w nich zainteresowanie informatyką w dzieciństwie, być może w przyszłości wybiorą właśnie ten kierunek studiów, który daje szerokie możliwości rozwoju.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.