Nie taki komputer straszny

Często słyszę skargi rodziców, że dzieci i młodzież zbyt wiele czasu spędzają przed ekranami komputerów. Są oni często zdania, że rola Internetu i tak zwanego „świata wirtualnego” jest zbyt duża. Rozważając za i przeciw nie do końca mogę zgodzić się z tym stwierdzeniem.

Co robić, gdy dziecko całe dnie spędza przed komputerem?

Wielu rodziców z niepokojem obserwuje fascynację dzieci komputerami. Z jednej strony cieszą się, że dziecko biegle porusza się w wirtualnym świecie, ale...

Rozumiem tęsknotę dorosłych za wspomnieniami z dzieciństwa. Nie wszyscy jednak rozumieją, że współczesne dzieci nie są zainteresowane grą w Wyścig Pokoju kapslami od butelek. Telewizja przestaje być atrakcyjna, gdyż nie jest interaktywna.

Polecane wideo:

Zamiast tego najmłodsi grają w jakąś głupią (według rodziców) grę. Wcielają się w niej w postaci z fantastycznych krain i podbijają armie złożone z kolegów z klasy albo kogoś z innego kraju lub kontynentu. Nie rozumiemy tego świata, a co gorsze zrozumieć nie bardzo chcemy. Nasze dzieci przed ekranem komputera mogą i często rozmawiają z ludźmi z całego świata. No tak – mówią rodzice - pozytywem jest nauka języka obcego, ale poza tym to przecież niebezpieczne. Na dzieci czyhają Internetowi przestępcy, którzy mogą wyrządzić krzywdę nie tylko im samym, ale wszystkim domownikom. To prawda i jest to bardzo ważna rzecz. Nie należy nigdy o tym zapominać.

Internet sam w sobie nie musi i raczej nie jest niebezpieczny. Wszak to rozmowa maszyn. Niebezpieczne może być jego nieumiejętne użytkowanie i o tym trzeba pamiętać. Wiedza i zrozumienie faktu, że nowoczesne technologie są częścią współczesnego świata wręcz może pomóc w lepszych relacjach z dziećmi. Współczesny świat nie jest groźniejszy od tego, który pamiętamy z dzieciństwa. Wydaje mi się, że lęki rodziców przed tym, co niesie ze sobą korzystanie z globalnej Sieci przez ich dzieci i młodzież, wynikają głównie z nieznajomości i niezrozumienia istoty jej działania. Tu kryć się może pułapka, w którą powodowani troską o dobro i bezpieczeństwo dzieci wpadamy.

Gdy zabraniamy, czy nadmiernie ograniczamy dostęp do korzystania z zasobów Internetu hamować możemy de facto możliwości rozwoju. Może to prowadzić do swego rodzaju wykluczenia - wykluczenia cyfrowego.

Nasz współczesny świat czy nam się to podoba, czy też nie, jest i będzie w coraz większym stopniu oparty na komunikacji internetowej. Nie mamy już czasu na częste spotykanie się ze znajomymi. Coraz chętniej kontaktujemy się za pośrednictwem portali społecznościowych.

Rozumiem, że budzą one niepokój rodziców i pedagogów. Nieufni są także ludzie, którym Internet kojarzy się zarówno z głupimi, a często wulgarnymi komentarzami na plotkarskich portalach, jak i z powstającymi spontanicznie grupami i ruchami społecznymi.

Boimy się Internetu, tak jak człowiek pierwotny bał się ognia. Ten strach dopóki nie został przezwyciężony trzymał naszych przodków w jaskiniach. Ale nie ma się czego bać. Ogień oswoiliśmy to i z komputerem i Internetem sobie poradzimy. Nie powinniśmy bać się Sieci i tego, że nasze dzieci chcą spędzać "tam" dużo czasu. Powinniśmy natomiast dowiedzieć się, co dziecko robi „w Internecie”. Bez tej wiedzy trudno nam będzie ocenić, czy to coś jest bezpieczne, zgodne z prawem, poszerzające wiedzę, czy też wręcz przeciwnie.

Dowiedzenie się nie może jednak polegać jedynie na uzyskaniu wyjaśnień od dziecka. Aby móc nadal służyć radą, pomocą czy wsparciem musimy „oswoić wroga”. Dopiero to pozwoli właściwie ocenić dziecięcą aktywność w wirtualnym środowisku.

Kolejną sprawą jest to, że jako rodzice musimy o nasze dziecko, a ściślej biorąc o jego czas i uwagę walczyć. Mamy kilka możliwości. Możemy potraktować komputer jako konkurenta albo jako wroga. Możemy też dostrzec w nim sprzymierzeńca. Wybór zawsze zależy do nas.

Niezależnie od tego co wybierzemy, warto zbudować ofertę, która będzie atrakcyjniejsza niż to, co może wyczarować klikając myszką. To niełatwe zadanie, ale jestem pewna, iż jeśli poświęcicie trochę czasu to uda wam się wymyślić coś, co moglibyście robić z razem z dzieckiem poza cyber światem. Można także wejść razem w wirtualny świat i wspólnie mierzyć się z "tamtą" przygodą.

Spróbujmy pobyć z dzieckiem aktywnie, może z początku na jego dziecięcych warunkach. Może właśnie przy komputerze.

Zastanówcie się co lubicie sami "tam" robić, jakie znacie dziecięce gry, co Was niepokoi?

Czy sami jesteście komputerowymi maniakami?

Czy uważacie, że jest się czego bać?

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post 2 tygodnie temu

9
Artykuły Cyber Parenting
Cyber Parenting

Tablety i smartfony niszczą neurony u małych dzieci

Tablety i smartfony niszczą neurony u małych dzieci Odtwórz wideo

Jak wynika z badań Millward Brown przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje ponad 40 proc. dzieci, które nie ukończyły jeszcze dwóch lat, korzysta ze smartfonów i tabletów. Zbyt wczesne korzystanie z tego typu urządzeń może być szkodliwe dla...

Cyber Parenting

Kamera EyeOn™ Baby

Kamera EyeOn™ Baby

Przód kamery EyeOn™ Baby Kamera EyeOn™ Baby to prosty i profesjonalny wygląd oraz niezawodna jakość. Bok kamery EyeOn™ Baby Kamera EyeOn™ Baby ma niewielkie rozmiary, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu. Tył kamery EyeOn™ Baby Kamera...

Cyber Parenting

Just Dance 2014

Just Dance 2014

Just Dance 2014 na konsolę Xbox 360 Dla wszystkich wielbicieli tańca i ruchu. Wróć do artykułu Rodzinna zabawa z grami Kinect.

Cyber Parenting

Kinect Gwiezdne Wojny

Kinect Gwiezdne Wojny

Gratka dla miłośników Gwiezdnych Wojen Twoje dziecko pokocha tę grę. Wróć do artykułu Rodzinna zabawa z grami Kinect.

Cyber Parenting

Niezapomniane chwile z kamerą EyeOn™ Baby

Niezapomniane chwile z kamerą EyeOn™ Baby

Elektroniczna kamera Kamera EyeOn™ Baby pomoże zapamiętać najpiękniejsze chwile spędzone z Twoim dzieckiem. Kamera EyeOn™ Baby Dzięki tej kamerze, żadna z chwil nie zostanie zapomniana. Działanie kamery EyeOn™ Baby Obsługa kamery jest bardzo prosta i...

Cyber Parenting

Nowy wymiar telewizji

Nowy wymiar telewizji

Poprzednie pokolenie doskonale pamięta, że o dziewiętnastej uciekało się z podwórka na dobranockę, bo to był w zasadzie jedyny moment, kiedy telewizja nadawała coś dla dzieci. Dziś telewizja - i jej konsumowanie - zmieniły się w tak dużym stopniu, że...

Cyber Parenting

5 najważniejszych elektronicznych rodziców

Czasy się zmieniają, a społeczeństwo razem z nimi. Większość wynalazków, które miały ułatwić nam życie i odciążyć nas od pracy sprawiła, że roboty mamy więcej i musimy ją wykonywać w coraz krótszym czasie. Świat gadżetów mocno wpływa też na wychowanie...

Cyber Parenting

Mali kolekcjonerzy

Dzieciaki uwielbiają gry komputerowe z wielu różnych powodów, ale niestety aż za dobrze działają na nie rozmaite mechanizmy kolekcjonerskie. Na co dzień widzimy to w pasjach zbierania kart z zawodnikami, różowych (i nie tylko) koników, ludzików Lego....

Cyber Parenting

Nie tylko panowie

Od lat panuje przekonanie, że tylko panowie znają się na współczesnej elektronice rozrywkowej. Badania przeprowadzone na zlecenie Sony Computer Entertainment Europe pokazują jednak, że świat zmienia się szybciej niż się tego spodziewamy. Mamy i seniorzy...