Trwa ładowanie...

Polskie dzieci z próchnicą

Raport Ministerstwa Zdrowia nie pozostawia złudzeń: Polacy nie dbają o zęby. Co gorsza, nie przywiązują również należytej wagi do kondycji uzębienia swoich dzieci. Z danych wynika, że 80 proc. dzieci ma próchnicę, w tym ponad 50 proc. trzylatków i aż 94 proc. 15-latków – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

Stomatolodzy od lat ostrzegają przed skutkami zaniedbań, które widoczne są zwłaszcza u dzieci. Jeżeli próchnicą dotknięte są mleczaki, to istnieje duże ryzyko, że również zęby stałe będą zaatakowane chorobą. To problem nie tylko estetyczny – próchnica wpływa na stan całego organizmu. Obecność szkodliwych bakterii w jamie ustnej sprawia, że jesteśmy bardziej podatni np. na choroby serca.

Dlatego o zęby należy odpowiednio dbać już od okresu niemowlęcego. Niestety, brakuje zarówno świadomości pacjentów, jak i środków finansowych na leczenie. Naczelna Izba Lekarska zwraca uwagę na fakt, że wydatki na stomatologię są niewystarczające. Obecnie na leczenie zębów u statystycznego Polaka przeznacza się zaledwie 47 złotych rocznie. To zdecydowanie za mało.

Zbyt małe wydatki na stomatologię w połączeniu ze złymi nawykami (brak odpowiedniej higieny, dieta bogata w cukier, brak regularnych wizyt u dentysty), skutkują tym, że coraz więcej dzieci zmaga się z próchnicą. Jesteśmy już pod tym względem w europejskiej czołówce. U przeciętnego 12-latka próchnicą objętych jest 3,5 zęba. Dla porównania, w Danii wskaźnik ten wynosi 0,6 zęba, a w Niemczech 1,7 zęba.

Co może zrobić rodzic, aby ustrzec dziecko przed próchnicą? Przede wszystkim stanowić przykład – jeśli sami codziennie szczotkujemy zęby i chodzimy do dentysty, jest szansa, że dziecko przejmie te nawyki. Poza tym nie należy bagatelizować regularnych konsultacji u stomatologa – pierwsza powinna się odbyć już między 6. a 12. miesiącem życia niemowlaka. Jeśli zęby są zdrowe, wystarczy jedna wizyta w ciągu roku.

Bardzo ważna jest też dieta. Nadmiar cukru to główna przyczyna problemów z zębami u dzieci. To właśnie on „rozpuszcza” szkliwo i sprzyja powstawaniu próchnicy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.