Polscy nastolatkowie nie są życzliwi
Polskie nastolatki nie mają przyjaciół i nie są życzliwe wobec innych - tak wynika z badań, jakie na temat relacji z rówieśnikami przeprowadziło Health Behaviour in School-Aged Children dla Światowej Organizacji Zdrowia.
Tylko połowa jedenastolatków z naszego kraju uważa, że może liczyć na swoich kolegów i koleżanki. To jeden z najgorszych wyników w Europie.
Młodzi ludzie nie mają przyjaciół, a jedynie znajomych, o których niewiele wiedzą. Są ponadto nietolerancyjni i nieszczerzy. Łatwo im przychodzi obmawianie swoich kolegów, często dopuszczają się wobec siebie przemocy fizycznej i psychicznej.
Równie mało optymistyczne wyniki w tym zakresie uzyskano od młodzieży z Grecji, Łotwy i Rosji. Nieco lepiej jest w Portugalii, Hiszpanii, Anglii i we Włoszech.
Najtrwalsze przyjaźnie między sobą nawiązują nastolatkowie ze Szwecji, Słowenii Holandii i Niemiec. Młodzi ludzie z tych krajów są silnie związani emocjonalnie ze swoimi rówieśnikami, a relacja ta oparta jest na szacunku i zaufaniu.
1. Dlaczego młodzież się nie lubi?
Przyczyn tego zjawiska jest kilka. Ogromne znaczenie ma tutaj postęp technologiczny, który sprawił, że młodzi ludzie mniej ze sobą rozmawiają w sposób bezpośredni. Preferowaną formą kontaktu są wszelkiego rodzaju komunikatory i portale społecznościowe. Młodzież funkcjonuje w świecie wirtualnym. To niesie ze sobą wiele zagrożeń, choćby w zakresie cyberprzemocy, która dotyka coraz większa grupę dzieci i nastolatków.
Niektórzy wprost mówią również o tym, że nie mają czasu na przyjaźnie. Uczniowie po lekcjach biegną na zajęcia dodatkowe, później jedzą szybki obiad, odrabiają zadania domowe. Nie mają czasu na wspólne wyjście na spacer, siłownię lub na spotkanie w domowym zaciszu. To znacznie osłabia kontakty i nie sprzyja zawieraniu przyjaźni.
Problemem jest również ograniczone zaufanie do ludzi, jakie wpaja się nastolatkom. Rodzice chcą wiedzieć wszystko o kolegach i koleżankach swoich dzieci: z jakiej rodziny pochodzą, czy się dobrze uczą? Potrafią również sami dobierać swoim pociechom krąg znajomych. Nie pozwala się młodym ludziom na błędy, zbyt mocno ingeruje się w ich relacje z rówieśnikami.
Przeczytaj koniecznie
- Kluczowy element wyprawki dla dziecka. Sprawdź, czy na pewno kupujesz bezpieczny produkt
- 5 faktów na temat karmienia piersią, o których nie miałaś pojęcia
- Tran czy olej z wątroby rekina? Poznaj różnicę i wybierz świadomie
- Te kolory będą stymulowały rozwój Twojego dziecka
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne
Nie chodzi oczywiście o całkowite ignorowanie tych kwestii, niemniej warto dać dziecku nieco więcej swobody i mu zaufać. Nastolatek, który jest we wszystkim wyręczany, nie poradzi sobie w przyszłości.
Przyjaźń to niezwykle ważna relacja w życiu każdego człowieka. Zwróćmy uwagę, jak wiele z nich przetrwało czasy szkoły i studiów. Zauważmy, że są dla nas ważne i wiążą się z wieloma dobrymi wspomnieniami. Dzisiaj jest ich coraz mniej, a szkoda. Młodym ludziom brakuje osób, którym mogą powierzyć swoje sekrety (przecież nie o wszystkim chcą mówić rodzicom). Warto, by nasze dziecko miało znajomych i przyjaciół, na których zawsze może liczyć. Ważne jednak, by ich kontakt nie ograniczał się jedynie do wirtualnego świata.