Trwa ładowanie...

Po kim dziecko dziedziczy inteligencję? Naukowcy już to wiedzą

Avatar placeholder
14.01.2024 17:56
Po kim dziecko dziedziczy inteligencję? Naukowcy już to wiedzą
Po kim dziecko dziedziczy inteligencję? Naukowcy już to wiedzą (Getty Images)

Oczy po tacie, nosek po mamie… Patrząc na dziecko, często zastanawiamy się, po kim odziedziczyło wygląd i charakter. Jeśli chodzi o inteligencję, to naukowcy uważają, że geny pochodzące od matki mają w tym zakresie ogromne znaczenie.

spis treści

1. Więź pomiędzy matką a dzieckiem

Wyniki badań przeprowadzonych przez Roberta Lehrke wykazały, że geny wpływające na inteligencję są zlokalizowane w chromosomie X. W tym samym miejscu skupione są również patologie związane z uszkodzeniami mózgu, o czym pisali badacze z Uniwersytetu Um w Niemczech.

Tematem tym zajmowali się także naukowcy z Glasgow. Przeprowadzili oni badania, w których wzięło udział 12 tys. uczestników w kategorii wiekowej 14-22 lata. Brano pod uwagę różne czynniki, ale najważniejszym z nich okazał się iloraz inteligencji matki.

Zobacz film: "Kolejność urodzenia ma wpływ na IQ"

Nie bez znaczenia jest tu wyjątkowa więź matki i dziecka. Siedmioletnie badania z Uniwersytetu w Waszyngtonie potwierdziły, że relacja emocjonalna między matką a potomkiem aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za procesy pamięciowe i zdolność do nauki. Eksperci zauważyli, że całkowite zaspokojenie potrzeb emocjonalnych maleństwa spowodowało 10-procentowy wzrost części mózgu określanej jak hipokamp w porównaniu z innymi uczestnikami, którzy doświadczyli niedostępności oraz oziębłości ze strony własnej matki.

Szczególne znaczenie ma pierwszy okres życia malucha. Układ nerwowy powstaje już w okresie prenatalnym, więc wpływa na niego nieodpowiednie odżywianie, chroniczny stres czy spożywanie alkoholu w ciąży, a to może w negatywny sposób oddziaływać na rozwój inteligencji malucha na dalszych etapach życia.

Kiedy istnieje głęboka i silna więź mamy oraz potomstwa, to maluch doświadcza poczucia bezpieczeństwa. Przekłada się to na większy entuzjazm i chęć eksploracji otaczającego go świata. Dzięki tej relacji maluszek staje się bardziej śmiały, radosny i zdolny do odczuwania empatii.

2. Jaki wpływ na inteligencję ma ojciec?

Chociaż powyższe teorie naukowe skupiają się na dziedziczeniu inteligencji po matce, to nie można bagatelizować roli ojca. Obecność taty oraz dobra relacja z pociechą sprawiają, że maluszek czuje się komfortowo. Właśnie taka atmosfera zapewni mu sprzyjające warunki do nauki i właściwego rozwoju.

Warto przy tym pamiętać, że około 40-60 proc. inteligencji jest dziedziczonej. Znaczenie mają także cechy osobowościowe oraz kwestie ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Prawidłowe warunki do rozwoju to kolejny ważny czynnik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze