Trwa ładowanie...

Pilates w domu

Pilates w domu
Pilates w domu (Zdjęcie kobiety z matą / Shutterstock)

Pilates jest formą ćwiczenia, które skutecznie łączy siłę kształcenia oraz czujność ciała, oddechu oraz rozluźnienie. Ćwiczenia te są głównie oparte na stylu ruchu zatrudniającym mięśnie brzucha i dna miednicy. Z tego względu są one bardzo zalecane w okresie ciąży, gdyż w odpowiedni sposób przygotowują kobietę do porodu.

spis treści

1. Bezpieczne ćwiczenia w trakcie ciąży

Dziewięć miesięcy to długi okres ciąży, który prowadzi do intensywnego rozciągania mięśni brzucha. Z tego względu w trakcie ciąży powinny one stale być wzmacniane, aby zapewniać odpowiednie wsparcie dla powiększającej się macicy. Kobiety, które w trakcie ciąży systematycznie wykonywały ćwiczenia pilates, odczuwały zdecydowanie mniejsze dolegliwości bólowe w obrębie pleców, miednicy. Ponadto dzięki umiarkowanej aktywności fizycznej trwającej przez cały czas ciąży, bardzo szybko po porodzie wracały one do formy.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek form ćwiczeń w ciąży, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Wykluczy on ewentualne przeciwwskazania, do których należy między innymi zagrożona ciąża. Taka konsultacja jest bardzo istotna. Dzięki niej będziesz miała pewność, że ćwicząc, nie wyrządzisz krzywdy sobie ani swojemu dziecku.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Pamiętaj o tym, aby być bardzo ostrożną, podczas gdy będziesz wykonywać ćwiczenia w pozycji leżącej, które wymagają uniesienia głowy i ramion lub uniesienia obu kończyn dolnych w górę.

Robiąc to w nieodpowiedni sposób, możesz spowodować późniejsze problemy z kręgosłupem. Dlatego tak ważne jest to, aby ćwiczenia wykonywać pod okiem doświadczonych instruktorów fitness posiadających ogromną wiedzę na temat ćwiczeń Pilatesa.

2. Jakie korzyści przyniesie tobie wykonywanie ćwiczeń Pilatesa w ciąży?

Zaletą regularnie wykonywanych ćwiczeń Pilatesa w trakcie ciąży jest to, że wzmacniają one najważniejsze mięśnie, które kobieta używa podczas ciąży i porodu. Ćwiczenia te wzmacniają mięśnie brzucha, pleców oraz miednicy, co sprawia, że kobieta znacznie łatwiej znosi dolegliwości towarzyszące ciąży. Bardzo ważne jest również to, że ćwiczenia te można dostosować do możliwości organizmu danej osoby.

Wybierając fitness klub, upewnij się, że posiada on w ofercie specjalne zajęcia prenatalne pilatesu, a instruktorzy są odpowiednio wykwalifikowani i posiadają doświadczenie w układaniu ćwiczeń dla kobiet ciężarnych. Zaleca się unikanie przesadnych ćwiczeń, aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia dziecka.

Ćwiczenia pilates nie są szczególnie uciążliwe. W trakcie ich wykonywania zwróć uwagę na swoje ciało. Jeżeli nie sprawiają ci one dużej trudności, możesz je kontynuować bez żadnych obaw. Bardzo jest ważne to, aby ćwiczyć w taki sposób, żeby tętno było odrobinę podwyższone. Zwróć uwagę, czy w trakcie ćwiczeń możesz swobodnie rozmawiać. Jeżeli tak, to intensywność wykonywanych przez ciebie ćwiczeń jest dobra. Jeżeli poczujesz objawy takie jak zawroty głowy czy silne uczucie osłabienia – przerwij ćwiczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze