Trwa ładowanie...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia - ochrona skóry przed słońcem

Avatar placeholder
10.04.2015 23:27
Pielęgnacja skóry niemowlęcia - ochrona skóry przed słońcem
Pielęgnacja skóry niemowlęcia - ochrona skóry przed słońcem

Jak pielęgnować skórę niemowlęcia? Czy lepiej postawić na profesjonalne środki do pielęgnacji, czy może zdecydować się na produkty całkowicie naturalne? Jak powinna wyglądać ochrona skóry przed słońcem, gdy niemowlak przebywa na plaży, i w co ubierać malucha podczas letnich upałów?

spis treści
Jak dbać o skórę niemowląt?
Jak dbać o skórę niemowląt? [9 zdjęć]

Zmarszczki, zaczerwienienia, sucha skóra – niemowlęta nie mają skóry idealnej, ale nie oznacza to, że

zobacz galerię

1. Pielęgnacja skóry noworodka i niemowlęcia – mleko na poparzenia?

Skóra niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni rozwinięta – jest trzykrotnie cieńsza niż skóra osoby dorosłej, posiada wyższe pH, więc łatwiej ulega podrażnieniom, a płaszcz hydrolipidowy jest cieńszy, przez co ma skłonność do przesuszeń. Skóra osiąga dojrzałość, gdy maluch ma około 3 lat, i dopiero wtedy posiada tak dobrze rozwinięte funkcje ochronne jak u osoby dorosłej.

Pielęgnacja skóry noworodka i niemowlęcia musi więc wyglądać inaczej niż pielęgnacja dorosłej skóry. Ostatnio coraz częściej namawiani jesteśmy do tego, by korzystać z jak najbardziej naturalnych produktów do pielęgnacji, a jednym z nich jest mleko mamy. Czy to rzeczywiście dobry pomysł? – Bardzo dobrze, że coraz częściej słyszymy o zaletach mleka mamy jako środka do pielęgnacji skóry noworodka i niemowlęcia, ponieważ posiada ono bezcenne właściwości. Przede wszystkim mleko mamy łagodzi podrażnienia, ma działanie antyseptyczne i doskonale nawilża skórę malucha. Co więcej – może okazać się też najlepszym środkiem na swędzenie wywołane na przykład ukąszeniem owada. Jeśli skóra niemowlęcia zaczerwieni się pod wpływem słońca, to również warto użyć mleka, by złagodzić te poparzenia – mówi Dorota Szatkowska, Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL).

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Mleko można stosować do codziennych kąpieli i wystarczy naprawdę niewielka jego ilość. Gdy kobieta karmi jedną piersią, to z drugiej samoistnie wypływa trochę pokarmu, który można zebrać do muszli laktacyjnej, a następnie użyć albo do kąpieli, albo do posmarowania skóry dziecka. O łagodzących właściwościach mleka mamy na pewno nie trzeba przypominać tym paniom, które smarowały nim swoje popękane brodawki.

2. Niemowlak na plaży – jak ochronić jego skórę?

Jeśli planujemy spędzić z naszym maleństwem wakacje nad morzem, to ochrona jego skóry przed słońcem musi być dla nas priorytetem. Pamiętajmy, że dzieci, które nie skończyły 3 lat, nie powinny się „opalać”, co wynika z wcześniej poruszanego tematu niedojrzałości ich skóry. Niemowlak na plaży nie może więc być wystawiony na działanie słońca, a umieszczenie wózka w cieniu jeszcze nie gwarantuje, że jego delikatna skóra nie ulegnie poparzeniom.

Ochrona skóry przed słońcem sprowadza się do całego szeregu działań. Po pierwsze – musimy unikać słońca w godzinach pomiędzy 10 a 16, czyli na plażę z maluchem najlepiej udać się wczesnym rankiem lub późnym popołudniem czy wieczorem. Po drugie – nie powinniśmy przebywać z noworodkiem czy niemowlęciem dłużej niż 2 godziny na plaży. Po trzecie – koniecznie należy stworzyć solidną barierę, która ochroni skórę maleństwa przed promieniami słonecznymi. Na tę barierę składa się krem z filtrem mineralnym odpowiedni do wieku dziecka, ubranko i odpowiednie zacienienie. Na szczęście możemy dostać już kremy, które można stosować od pierwszych dni życia malucha, ale taki krem nie uchroni w pełni skóry niemowlaka, dlatego dziecko musi przebywać dodatkowo w cieniu. Świetnym pomysłem jest kupno namiotu plażowego lub zabieranie noworodka na plażę w wózku po to, by z nim pospacerować. Wózek obowiązkowo musi być wyposażony w parasolkę. Noworodek nie powinien mieć odsłoniętych ramion i nóżek oraz głowy, a ubranko powinno być przewiewne. Jeśli zapewnimy maleństwu taką ochronę przed słońcem, to jego skóra nie ulegnie poparzeniom. To główne zagrożenie dla niemowlaka na plaży, ale warto wspomnieć jeszcze o nie mniej ważnej rzeczy, czyli zaspokajaniu pragnienia dziecka.

Czy na plażę powinniśmy zabierać ze sobą wodę lub inne płyny, którymi będziemy dopajać dziecko? – Jeśli kobieta karmi piersią, to nie ma konieczności dopajania niemowlęcia. Mleko mamy zaspokaja zarówno pragnienie, jak i głód. W pierwszej fazie karmienia mleko jest bardziej wodniste, dlatego podczas upałów niemowlę często domaga się piersi, ale krótko ssie. Właśnie w taki sposób zaspokaja swoje pragnienie – wyjaśnia Dorota Szatkowska.

3. Jak ubrać noworodka i niemowlę latem?

Pytanie o to, jak ubrać noworodka latem, jest jednym z najczęściej frapujących rodziców. Zarówno w przypadku noworodków, jak i niemowląt warto stosować się do następującej zasady: załóż maluchowi jedną warstwę ubrania więcej, niż sama zakładasz na siebie. Jeśli panuje duży upał i chodzisz w przewiewnej sukience, to niemowlę można ubrać tylko w bawełniane body oraz czapeczkę, a następnie przykryć je bardzo cienkim kocykiem. Jeśli wybierasz się na wieczorny spacer, to jednak lepiej zabrać ze sobą dodatkową warstwę ubrania, ponieważ szybko może zrobić się zimniej. Bardzo ważne jest, by noworodek miał osłonięte rączki i nóżki, ponieważ ochroni to jego skórę przed słońcem. Natomiast czapeczka ma głównie chronić przed wiatrem, więc jeśli maluch leży w namiocie plażowym czy w wózku bardzo dobrze osłoniętym od wiatru, to nie musi mieć jej założonej.

A jak ubierać niemowlę latem? Czy możemy pozwolić sobie na odsłanianie jego rączek i nóżek? Jak się okazuje – zalecenia co do ubioru noworodka i niemowlaka są niemal identyczne. Skórę powinniśmy chronić, ubierając dłuższe rękawki i nogawki, a jeśli maluch już raczkuje, to koniecznie należy ubrać mu na głowę kapelusik z szerszym rondem zamiast klasycznej bawełnianej czapeczki. Im bardziej aktywne jest dziecko, tym cieńsze może mieć ubranko.

Oczywiście, jeśli jesteśmy w domu, to dziecko może mieć odsłonięte rączki i nóżki i nie trzeba zakładać mu czapeczki. Pamiętajmy jednak, że stopy i rączki malucha zawsze powinny być ciepłe. Jeśli są zimne, to oznacza, że dziecko jest wychłodzone i należy założyć mu kolejną warstwę odzieży lub przykryć je kocykiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze