Trwa ładowanie...

Czy storczyki mogą być szkodliwe? Przeczytaj, jeśli masz je w domu

Avatar placeholder
30.11.2018 17:11
Czy storczyki mogą być szkodliwe? Przeczytaj, jeśli masz je w domu
Czy storczyki mogą być szkodliwe? Przeczytaj, jeśli masz je w domu (123rf)

Dzięki roślinom doniczkowym powietrze w domu jest czystsze i ma lepszą jakość. Zazwyczaj nie myślimy, które mogą być dla nas szkodliwe, ponieważ głównie patrzymy na ich urodę. Jednak gdy w domu pojawia się dziecko, warto zastanowić się, czy wszystkie rośliny są bezpieczne. W mieszkaniach chętnie hodujemy storczyki. Dzięki pięknemu wyglądowi są niezwykle popularne i chętnie kupowane. Ale czy są bezpieczne?

Niedawno pojawiła się teza, że storczyki mogą być niebezpieczne dla małych alergików. Każdy, kto zna się na pielęgnacji storczyków wie, że uwielbiają luźne podłoże. Świetnie nadaje się do tego specjalna kora. Wilgoć sprawia, że jest to wprost wymarzone środowisko do rozwijania się różnego rodzaju mikroorganizmów — grzybów czy drobnoustrojów, które mogą być niebezpieczne dla dziecka.

Podczas pielęgnacji i podlewania ruszamy korę, a wtedy mikroorganizmy mogą dostać się do układu oddechowego. Czy możliwe jest więc, że niektóre dokuczliwe objawy, takie jak przewlekły katar i kaszel, są spowodowane przez grzyby czy pleśnie z doniczek storczyków?

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy alergologa prof. Bolesława Samolińskiego.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

- Storczyki jak najbardziej można trzymać w mieszkaniu, ponieważ są to kwiaty owadopylne, których pyłki bezpośrednio nie rozprzestrzeniają się po mieszkaniu i nie atakują naszych dróg oddechowych.

Co więcej, ekspert uważa, że w podłożu, w którym sprzedawane są egzotyczne kwiaty, nie rozwijają się szkodliwe drobnoustroje.

To musisz wiedzieć:

Jednakże jednocześnie podkreśla: - W przypadku, jeżeli cierpimy na silne alergie, warto ograniczyć liczbę kwiatów w domu, gdyż w nadmiarze mogą pogarszać nasze samopoczucie.

Miłośnicy storczyków nie mają więc powodów do zmartwień. Prof. Samoliński uspokaja, można je trzymać w mieszkaniu i cieszyć się ich wyglądem. Nie trzeba się obawiać, że mogą być one szkodliwe dla nas lub naszych dzieci, o ile nie mamy poważnych alergii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze