Trwa ładowanie...

Ospa party i odra party? GIS wydał ostrzeżenie

 Dorota Mielcarek
04.12.2019 18:35
Ospa party coraz bardziej popularna
Ospa party coraz bardziej popularna (123rf)

Wśród części rodziców modne jest organizowanie przyjęć dla nieszczepionych dzieci z udziałem dziecka chorego na ospę lub odrę, by celowo zarazić resztę gości. Zjawisko stało się tak powszechne, że GIS wydał ostrzeżenie.

1. Ospa i odra – ostrzeżenie GIS

W listopadzie GIS ostrzegał, że rodzice coraz częściej nie szczepią dzieci na odrę, różyczkę i świnkę. W pierwszej połowie 2019 roku zastrzyku przeciw tym groźnym chorobom nie podano 43 tysiącom maluchów.

W sieci coraz częściej można znaleźć zaproszenia na "odra party" lub "ospa party". Rodzice chcą, aby ich dzieci celowo zaraziły się chorobą. Osoby te liczą na łagodne objawy i prawdopodobnie chcą w ten sposób zabezpieczyć dziecko przed zachorowaniem w późniejszym wieku.

Zjawisko stało się na tyle niebezpieczne, że Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie, w którym wyjaśnia, czym może grozić celowe zarażenie dziecka.

Zobacz film: "Eksperci alarmują. "Odra Party" niebezpiecznym zagraniem rodziców"
Dzieci chorują na ospę
Dzieci chorują na ospę (123rf)

GIS przypomina, że wirusy ospy wietrznej i odry są drobnoustrojami nieprzewidywalnymi, mogącymi powodować poważne konsekwencje dla zdrowia, w tym powikłania skutkujące koniecznością pobytu w szpitalu lub zgonem.

2. Ospa party

Ospę wietrzną wywołuje wirus, który jest również przyczyną półpaśca. Przenoszony jest drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni i pośredni, kiedy np. dziecko bawi się skażonymi zabawkami.

Ospa wywołuje:

 • wysypkę i swędzenie,
 • brak łaknienia,
 • ból głowy,
 • osłabienie,
 • gorączkę,
 • powiększenie węzłów chłonnych.
Imprezy coraz bardziej popularne
Imprezy coraz bardziej popularne (123rf)

Powikłaniami są: zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie serca.

3. Odra party

Niemniej niebezpieczna jest odra, która także szerzy się drogą kropelkową, a jej objawy są równie nieprzyjemne:

 • plamisto-grudkową wysypkę,
 • swędzenie,
 • kaszel i katar,
 • zapalenie spojówek,
 • wysoką gorączkę.

Powikłaniami są: zapalenie ucha środkowego, ciężkie wirusowe zapalenie płuc, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Najniebezpieczniejszym powikłaniem jest podostre stwardniające zapalenie mózgu występujące po kilku latach od zakażenia z objawami otępienia, drgawek, spastycznych skurczów i zgonu w ciągu 1-2 lat.

"Udział w spotkaniach typu "ospa party" i "odra party" stanowi nieprzewidywalne ryzyko dla zdrowia i życia dziecka. Szczepienie jest jedynym skutecznym i bezpiecznym sposobem profilaktyk" - podkreśla GIS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze