Trwa ładowanie...

Opryszczka u niemowląt

Avatar placeholder
09.10.2020 16:21
Opryszczka u niemowląt
Opryszczka u niemowląt

Wirus opryszczki jest jedną z najpowszechniejszych przyczyn zapalenia błony śluzowej u małych dzieci między 1. a 3. rokiem życia. To bardzo częsta i zaraźliwa choroba. Wywołuje ją wirus HSV, który najczęściej atakuje właśnie skórę. Oprócz miejsc na skórze może także wywołać objawy na błonach śluzowych nosa i oczu. Opryszczką można zarazić się, gdy skóra dziecka jest w jakiś sposób uszkodzona, na przykład w czasie ząbkowania, i narażona jest na bezpośredni kontakt z wirusem. Maluch może także złapać opryszczkę, przytulając się do chorego lub nosiciela wirusa HSV.

spis treści
Sposoby na płacz niemowlaka
Sposoby na płacz niemowlaka [14 zdjęć]

Zachowaj spokój. Najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić rodzice, kiedy ich dziecko płacze jest zachowanie

zobacz galerię

1. Objawy opryszczki u niemowląt

Pierwsze objawy choroby pojawiają się przeciętnie po 6-8 dniach. Zdarza się także, że po przejściu pierwszego zakażenia, wirus opryszczki pozostaje w tkankach niejako uśpiony i dopiero pewne bodźce mogą wywołać jego nawrót. Do typowych czynników wywołujących nawrót opryszczki zalicza się przede wszystkim: zimno, opalanie się w pełnym słońcu, choroby gorączkowe, a nawet silne emocje. Przy nawrotowej postaci opryszczki wykwity często pojawiają się na wargach. Natomiast u noworodków, a także u niedożywionych niemowląt, może wystąpić poważne zakażenie uogólnione.

Pierwsze objawy opryszczki mogą pojawić się nagle i mieć gwałtowny przebieg. Najczęściej wirusa tego można poznać po bólu jamy ustnej, obfitym wydzielaniu śliny, przykrym zapachu z buzi, utracie apetytu i w końcu po wysokiej gorączce, nawet do 40 stopni! Chorobę może poprzedzić ostre zapalenie dziąseł. Następnie na błonie śluzowej warg lub policzków pojawiają się pęcherzyki wypełnione cieczą, które pękają i pozostawiają bolesne nadżerki. Objawom tym towarzyszy powiększenie i bolesność podżuchwowych węzłów chłonnych. Ostry stan chorobowy trwa od 4 do 9 dni, potem zaś ustępuje samoistnie. Ból ustaje na 2-4 dni przed zagojeniem się nadżerek.

2. Przebieg i leczenie opryszczki u niemowląt

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Zakażenie wirusem opryszczki charakteryzuje się zmianami pęcherzykowatymi. Na szczęście rzadko dochodzi do rozprzestrzeniania się wirusa na wiele narządów lub też do przenoszenia go drogą nerwową, co mogłoby doprowadzić do zapalenia opon mózgowych i uszkodzenia mózgu. To powikłanie może wystąpić we wszystkich grupach wiekowych – przebieg choroby najcięższy jest u najmłodszych.

Kiedy zakażona jest skóra kończyn, pęcherzyki pojawiają się w ciągu 2-3 dni w miejscu skaleczenia czy otarcia naskórka. Zmiany goją się powoli, nawet do 3 tygodni, a ponowne pęcherze w tym samym miejscu bywają większe. Opryszczkowe zmiany występują niekiedy też na paluszkach ssących kciuk dzieci, które chorują na opryszczkowe zapalenie dziąseł i jamy ustnej. Zapalenie spojówki lub rogówki u maluchów może być zarówno pierwotną, jak i wtórną formą zakażenia wirusem HSV. Szczególnie niebezpieczne może to być dla noworodków, a nieleczone doprowadzić do zaćmy, a nawet ślepoty.

Gdy tylko zauważymy jakiekolwiek zmiany charakterystyczne dla opryszczki, natychmiast należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Tylko jak najwcześniej rozpoczęte leczenie da najlepsze rezultaty. W każdej postaci zakażenia wirusem opryszczki stosuje się preparaty: na błony śluzowe w postaci żelu, na skórę w postaci kremu lub ogólnie w formie tabletek doustnych. W ciężkich przypadkach podczas leczenia szpitalnego podaje się dożylnie kroplówki. Miejscowo zastosowany preparat leczniczy może skrócić okres rozsiewu wirusa, ale nie ma wpływu na złagodzenie objawów, natomiast antybiotyki są przydatne tylko w leczeniu wtórnych powikłań, zwłaszcza biorąc pod uwagę rozwijający się dopiero system odpornościowy niemowlaka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze