Nie pozwólcie całować swojego dziecka – apeluje zatroskana matka
Nie pozwólcie całować waszego dziecka. Taki apel wraz ze zdjęciem zarażonej córeczki zamieściła w internecie świeżo upieczona mama. Wirus opryszczki może być śmiertelny dla niemowlaka.
1. Szokujące zdjęcie na Facebooku
– Opryszczka może być śmiertelna dla dziecka. Przed trzecim miesiącem życia organizm niemowlaka nie jest w stanie z nią walczyć. Wirus może spowodować uszkodzenia mózgu i wątroby. Pamiętaj, że aż 85 proc. społeczeństwa jest nosicielem wirusa opryszczki. Nie pozwól nikomu całować twojego malucha w usta – apeluje na swoim profilu Claire Henderson, mama z Doncaster w Anglii, która zamieściła dodatkowo przy wpisie zdjęcie córki, która przyszła na świat w sierpniu.
Henderson przyznaje, że jej córkę Brooke pocałowała osoba, która nie miała widocznych objawów opryszczki. Matkę zaniepokoiły najpierw spuchnięte usta niemowlaka. Jej reakcja była natychmiastowa. Dziewczynka na pięć dni trafiła do szpitala, wirus HSV-1 zaatakował jej usta i gardło. Przeprowadzone przez lekarzy testy wykazały, że ani mózg ani wątroba nie zostały zainfekowane. Rany były na tyle groźne, że gdyby nie szybka interwencja matki, wszystko mogło zakończyć się tragicznie.
2. Higiena przede wszystkim
Opryszczka u dzieci może być śmiertelnym zagrożeniem. Zdjęcie, które zamieściła na swoim profilu Henderson, zostało udostępnione już ponad 45 tys. razy. Matka podkreśla, że nie chce wywoływać paniki, ale pragnie, aby przypadek jej córki był ostrzeżeniem dla wszystkich rodziców. U noworodków, których system odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty, wirus atakuje jednocześnie zarówno tkanki, jak i narządy organizmu.
Chociaż przypadki takie jak ten zdarzają się niezwykle rzadko, mogą być bardzo niebezpieczne. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy w na ustach twojego malucha – natychmiast udaj się na konsultację do lekarza. Wirus HSV-1 rozprzestrzenia się bardzo szybko.
W 2014 roku głośny był przypadek małej Eloise Lamptom, która zmarła z powodu tego wirusa. Dziewczynka miała zaledwie 24 dni. Opryszczką została zarażona jeszcze podczas przebywania na oddziale noworodków. Pediatrzy apelują, aby ograniczyć do minimum liczbę osób mających kontakt z noworodkiem. Przestrzegają również przed całowaniem dziecka – zwłaszcza w usta.
Aby dodatkowo uchronić malucha przed wirusem, należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny. Nie wolno oblizywać smoczków, karmić używanymi przez inne osoby sztućcami. Należy też myć ręce przed np. zmianą pieluchy czy smarowaniem dziecka kremem lub maścią. Jeśli któryś z domowników ma opryszczkę, powinien bezwzględnie unikać kontaktu z dzieckiem.
Zobacz także: Poznaj choroby jamy ustnej
Rodzice stosują nieprawidłowo leki przeciwgorączkowe u dzieci
Czy twoje dziecko choruje przez Wi-Fi?