Olej z rokitnika. Złoto Syberii zamknięte w małej buteleczce
1 z 8Rokitnik zwyczajny – co warto o nim wiedzieć?
Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides) to dość wysoki, kolczasty krzew, który porasta tereny klimatu umiarkowanego Europy i Azji. Kwitnie wiosną. Jego kwiaty są drobne i żółte, a liście długie, wąskie i lancetowate, z wierzchu oliwkowozielone, a pod spodem srebrzyste.
Rokitnik jest ceniony przede wszystkim za niezwykle odżywcze i smaczne kuliste owoce, które dojrzewają po pierwszych przymrozkach nabierając intensywnego pomarańczowego koloru. Utrzymują się one na roślinie przez całą zimę, aż do wiosny.
Owoce są cenione zarówno w kuchni, medycynie, jak i w kosmetyce, ponieważ są bogate w witaminy, minerały i polifenole.
Mają kwaśny smak i lekko ananasowy aromat. Zbiera się je od sierpnia do października. Nadają się na przetwory, m.in. soki, dżemy, konfitury, marmolady, galaretki. Jednak najważniejszym produktem otrzymywanym z rokitnika jest olej.
Rokitnik zwyczajny znajduje się na liście dziko występujących roślin objętych ochroną częściową. W Polsce rośnie jedynie wzdłuż linii brzegowej Bałtyku i w Pieninach, co oznacza, że w tych miejscach nie można zbierać jego owoców. Legalnie można je pozyskiwać tylko z krzewów uprawnych.