Olej sezamowy – właściwości i zastosowanie
Olej sezamowy znany z azjatyckich potraw skrywa w sobie wiele właściwości prozdrowotnych. Pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi, oczyszcza organizm z toksyn oraz leczy dolegliwości trawienne. Czy masz go już w swojej kuchni?
1. Zdrowy tłuszcz
Olej sezamowy jest bogaty w wielonienasycone oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Pomagają one utrzymać optymalny poziom cholesterolu we krwi oraz pozytywnie wpływają na pracę serca. Leczą także problemy z nadciśnieniem.
1/4 filiżanki oleju sezamowego zawiera ok. 6,75 g tłuszczów jednonienasyconych, 7,84 g tłuszczów wielonienasyconych oraz 2,50 g tłuszczów nasyconych. Te ostatnie są powszechnie uważane za szkodliwe dla zdrowia. W małych ilościach nie spowodują jednak większych szkód w organizmie.
2. Oczyszczające płukanie ust olejem
Olej sezamowy przyczynia się do utrzymania higieny zębów i dziąseł. Ssanie tłuszczu lub płukanie nim jamy ustnej zmniejsza ilość bakterii, oczyszcza cały organizm z toksyn, wzmacnia dziąsła oraz chroni śluzówkę.
Płukanie olejem sezamowym najlepiej jest przeprowadzać na czczo oraz przed snem. Łyżkę oleju trzymamy w ustach przez kilka minut - przeciskamy przez zęby oraz płuczemy gardło i całą jamę ustną. Po tym czasie tłuszcz należy wypluć, ponieważ to właśnie w nim znajdują się toksyczne substancje.
3. Doskonały dla skóry i kości
Olej sezamowy posiada te same właściwości odżywcze co nasiona sezamu. To bogactwo drogocennego cynku, który wspiera organizm w walce z przeziębieniem lub grypą.
Pierwiastek jest niezbędny do produkcji kolagenu, czyli białka nadającemu skórze elastyczność. Odpowiada także za gęstość kości, poprawia pamięć i koncentrację. W skład oleju sezamowego wchodzi również kwas linolowy, który nawilża i regeneruje skórę.
Przeczytaj koniecznie
- Znana blogerka opowiada o przełomie w swoim życiu. Dowiedz się, co go spowodowało
- 5 faktów na temat karmienia piersią, o których nie miałaś pojęcia
- Tran czy olej z wątroby rekina? Poznaj różnicę i wybierz świadomie
- Te kolory będą stymulowały rozwój Twojego dziecka
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne
4. Pomaga w dolegliwościach trawiennych
Zaparcia to częsty problem, z którym zmagają się miliony osób na całym świecie. Przyczyną ich występowania może być brak odpowiedniej ilości błonnika i wody w diecie czy przyjmowanie środków farmakologicznych.
I na te problemy pomóc może olej sezamowy. Jego regularne przyjmowanie pozytywnie wpłynie na ściany jelita, tym samym łagodząc zaparcia. Ze względu na jego działanie przeczyszczające, nie warto jednak przekraczać zalecanej dawki, czyli dwóch łyżeczek oleju dziennie.
5. Na zdrowe i lśniące włosy
Często nawet najdroższe szampony, maski czy odżywki nie poprawią stanu i wyglądu włosów, jeżeli organizm cierpi na niedobory pewnych składników. Pielęgnację należy rozpocząć od wewnątrz, np. poprzez przyjmowanie oleju sezamowego. To, oprócz cynku, źródło witamin B i E, magnezu, wapnia i fosforu.
Na wypadające, łamliwe włosy warto także zastosować kurację z tego drogocennego tłuszczu. Odrobinę oleju nałóż na skórę głowy i włosy, a następnie przez chwilę delikatnie masuj. Po upływie 30 minut spłucz i umyj włosy ulubionym szamponem. Już po kilku zabiegach zauważysz, że będą bardziej lśniące i podatne na układanie.
6. Zwalcza szkodliwe wolne rodniki
Olej sezamowy, dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym, niszczy także wolne rodniki. To związki nieorganiczne, które powodują uszkodzenia DNA, komórek oraz białek znajdujących się w organizmie. Ich działanie może prowadzić do wielu chorób, m.in. choroby Alzheimera, choroby Parkinsona czy nowotworów.
Namnażają się one w wyniku nadużywania alkoholu i papierosów czy spożywania żywności przetworzonej. Ich rozwój jest także zależny od zanieczyszczenia powietrza czy pestycydów, które znajdują się w pożywieniu.
7. Przyjaciel w kuchni
Olej sezamowy jest otrzymywany poprzez tłoczenie na zimno nasion sezamu. Posiada niską temperaturę dymienia, co oznacza, że nie nadaje się do smażenia. Sprawdzi się jednak jako dodatek do sałatek i potraw gotowanych. Ma lekko brązowy kolor, nadaje potrawom charakterystyczny, łagodnie orzechowy smak. Olej sezamowy, jak każdy inny tłuszcz, jest bardzo kaloryczny. Jedna łyżka (ok. 13,6 g) zawiera 120 kcal.
Kupimy go w dobrych hipermarketach, sklepach z ekologiczną żywnością oraz w internecie. Za butelkę o pojemności 0,5 l zapłacimy ok. 25 zł.