Okulary dla dzieci – przyczyny osłabienia wzroku, wskazania, alternatywne rozwiązania
Okulary dla dzieci są często koniecznością. Zdecydowanie okulary dla dzieci można nazwać protezą oka, jednak często z czasem okazują się zbędne, gdyż oko dziecka można wyćwiczyć. Zanim jednak zaczniemy wybierać okulary dla dzieci, warto poszukać przyczyny słabego wzroku nie tylko w oczach dziecka, ale też w całym ciele.
1. Okulary dla dzieci - przyczyny osłabienia wzroku
Okulary dla dzieci nie zawsze są konieczne. Nawet jeśli okulista przepisze nam receptę na okulary dla dzieci, nie należy od razu szukać odpowiedniego modelu okularów dla dzieci. Najpierw warto poszukać faktycznej przyczyny problemu. Bardzo często zdarza się bowiem, że okulary dla dzieci nie rozwiążą problemu, ponieważ słaby wzrok dziecka to objaw innych głębszych schorzeń.
Ponadto u dzieci problemy ze wzrokiem może powodować np. stres, więc, zamiast kupować okulary dla dzieci, warto udać się na wizytę ze specjalistą. Czasami zdarza się nawet, że dziecko chcąc uniknąć przykrych sytuacji, zaczyna "słabiej widzieć", co jest jego reakcją obronną.
2. Okulary dla dzieci - wskazania
Okulary dla dzieci są niezbędne w określonych sytuacjach. Bezpośrednim wskazaniem do badania wzroku i ewentualnie zakupu okularów dla dzieci jest np. sytuacja, gdy dziecko przybliża twarz do przedmiotu, który trzyma w ręce, np. książki.
Rodziców powinno również zaniepokoić, gdy maluch mruży oczy, oglądając coś z bliskiej odległości, albo podchodzi do ekranu telewizora, aby dokładniej coś zobaczyć. Czasami objawem słabego widzenia u dzieci jest niezauważanie szczegółów oraz tarcie rączkami oczu.
Rodzice powinni rozważyć zakup okularów dla dzieci, również w sytuacji, gdy dziecko przechyla głowę na jedną stronę, gdy na coś patrzy. Zdarza się również, że dziecko nie rozpoznaje od razu osób ze swoje bliskiego otoczenia lub ma problemy z ich rozróżnieniem.
3. Okulary dla dzieci - alternatywne rozwiązania
Okulary dla dzieci nie zawsze są jednak zalecane. Zazwyczaj, gdy dziecko dostaje receptę od okulisty na okulary dla dzieci, rodzice od razu je kupują i cieszą się, że rozwiązali jeden problem. Zapominają jednak o jednej ważnej rzeczy, że okulary dla dzieci nie likwidują wady wzroku, a jedynie ją korygują.
Niestety zdarza się, że decydując się na okulary dla dzieci, z czasem dochodzi do pogorszenia się wzroku i wymiany szkieł na mocniejsze. Gdy dziecko chodzi w okularach dla dzieci, oczy nie mają możliwości powrotu do normy.
ZOBACZ TAKŻE:
Obecnie zaleca się, aby zamiast przepisywania okularów dla dzieci szukać przyczyny osłabienia wzroku. Eksperci zdecydowanie odradzają kupowania okularów dla dzieci przy małych wadach wzroku, takich jak 0,5 do 1,0 dioptrii. Na pojawienie się takiej wady ma wpływ bardzo wiele czynników, na które rodzice mają spory wpływ, jak np. poziom doświadczanego przez dziecko stresu. Warto również zwrócić uwagę na to, czy problemy z widzeniem są u dziecka połączone z problemami w nauce lub zaburzeniami ruchowymi.
Jedną z alternatyw dla okularów dla dzieci są np. zmiany w diecie. Zdarza się bowiem, że dziecko dostało receptę na okulary dla dzieci, ponieważ wzrok osłabił się na skutek diety ubogiej w beta-karoten i przeciwutleniacze. Warto również zadbać o to, aby wzrok dziecka dużo odpoczywał od ekranów telewizora, tabletu, czy komórki, dzięki czemu uniknie okularów dla dzieci.