Od razu zauważyła, że coś jest nie tak. Nie czekała ani chwili
Każdy rodzic powinien obejrzeć ten filmik. Krótkie nagranie w przystępny sposób pokazuje, jak powinno wyglądać udzielanie pierwszej pomocy w sytuacjach tak niebezpiecznych jak zakrztuszenie czy zadławienie. "Zachować spokój. Działać szybko. Ocalić życie. Te słowa doskonale opisują mamę, która w kryzysowej sytuacji zachowała zimną krew" - takie słowa można przeczytać pod zamieszczonym na Instagramie wideo.
1. Każdy rodzic powinien o tym wiedzieć
Ratowniczki medyczne, twórczynie popularnego na Instagramie konta @tinyheartseducation, często publikują ciekawe i praktyczne porady dla rodziców, które mogą okazać się niezwykle pomocne w codziennym życiu. Tym razem postanowiły poruszyć niezwykle ważny temat pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszenia i zadławienia.
Zakrztuszenie lub zadławienie to sytuacje, w których drogi oddechowe zostają zablokowane przez ciało obce, takie jak jedzenie, małe przedmioty czy elementy zabawek. Gdy do tego dojdzie, niezbędne jest szybkie działanie.
Nie tylko czas, ale również sposób udzielenia pierwszej pomocy ma kluczowe znaczenie. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak postępować, gdy jego dziecko się zadławi.
"Zachować spokój. Działać szybko. Ocalić życie. Te słowa doskonale opisują pewną mamę, która w kryzysowej sytuacji zachowała zimną krew. Ta kobieta, dzięki temu, że odbyła kurs pierwszej pomocy, wiedziała dokładnie, jakie są objawy zadławienia i jak pomóc swojemu dziecku. Jeśli jesteś przyszłym rodzicem lub masz małe dziecko, wiedza o pierwszej pomocy jest niezbędna" - czytamy na Instagramie @tinyheartseducation.
Właścicielki konta @tinyheartseducation opublikowały również filmik, który pokazuje, jak wygląda ta niebezpieczna sytuacja i jak powinna wyglądać prawidłowo udzielona pierwsza pomoc. A więc jakie kroki powinniśmy podjąć?
2. Udzielanie pierwszej pomocy
Najczęściej pierwszym objawem zadławienia jest kaszel, który jest naturalną reakcją organizmu na próbę odblokowania przełyku. Niestety, nie zawsze zwykłe odkaszlnięcie jest skuteczne. Dlatego też kluczowe jest ocenienie kaszlu osoby, która się zakrztusiła.
Ważne jest, aby określić, czy jest to kaszel efektywny, czyli taki, przy którym poszkodowany jest w stanie nabrać powietrza, czy kaszel nieefektywny, który objawia się niemożnością mówienia, oddychania i sinicą. W przypadku kaszlu nieefektywnego musimy natychmiastowo udzielić pomocy. Jak to zrobić?
Przede wszystkim, aby udzielić pierwszej pomocy, dziecko musi być przytomne. Następnie należy ułożyć niemowlę na przedramieniu lub kolanie, stabilizując główkę. Twarz powinna być zwrócona ku dołowi, a główka powinna być ułożona nieco niżej niż tułów. Pamiętaj jednak, aby nie uciskać tkanki miękkiej pod żuchwą, ponieważ może to nasilić uczucie duszenia się.
Kolejny krok to wykonanie kilku uderzeń nadgarstkiem w plecy, pomiędzy łopatkami dziecka (zalecane jest pięć uderzeń). Jeżeli pierwsza metoda nie przynosi efektów, należy rozpocząć uciskanie mostka. Dziecko powinno być odwrócone na plecy, główka ponownie powinna być skierowana ku dołowi i podtrzymywana dłonią. Miejsce uciskania to około 1 cm od linii międzysutkowej. Należy wykonać pięć ucisków, używając do tego wyłącznie opuszków dwóch palców.
Jeśli drogi oddechowe wciąż nie zostały udrożnione, konieczne jest powtarzanie uderzeń i uciskania. Działania te powodują wzrost ciśnienia w klatce piersiowej, co może pomóc w usunięciu przedmiotu. Gdy niemowlę nie oddycha bądź straciło przytomność, należy jak najszybciej rozpocząć reanimację i wezwać pogotowie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl