Jedzenie śmiertelnie niebezpieczne dla dzieci. Rodzice są nieświadomi zagrożeń
Każdy rodzic dba o zdrowe żywienie dziecka. Nieświadomie jednak popełniamy błędy. Oto kilka zdrowych przekąsek, które maluchom mogą szkodzić, a nawet doprowadzić do śmiertelnego w skutkach zadławienia.
1. Przekąski śmiertelnie niebezpieczne dla dzieci
Jest kilka zdrowych przekąsek, które mogą szkodzić małym dzieciom. Jak to możliwe? Chodzi o posiłki, których kształt i konsystencja mogą sprzyjać zadławieniu.
Specjaliści ds. pierwszej pomocy z organizacji CE Safety ostrzegają: przez ostatnie lata doszło do co najmniej 1,5 tys. zgonów wśród dzieci z powodu zadławienia żywnością lub innymi drobnymi przedmiotami. Każdego dnia średnio 40 dzieci trafia do szpitali z powodu połknięcia czegoś potencjalnie niebezpiecznego.
Układ pokarmowy i górny odcinek układu oddechowego często u dzieci nie są jeszcze należycie rozwinięte. Tchawica dziecka ma średnicę zbliżoną do szerokości słomki do napojów. Maluchy nie potrafią jeszcze dobrze żuć i przełykać.
Wymieniamy, na co wszystkie mamy powinny uważać. Oto lista zagrożeń, które serwujemy dzieciom w pozornie zdrowych posiłkach.
2. Niebezpieczne jedzenie. Nigdy nie podawaj dzieciom
Biały chleb może tworzyć ciastowate grudki i utykać w głębi dziecięcego gardła. Kawałki marchewki to z pozoru samo zdrowie, ale mogą zablokować drogi oddechowe. Lepiej podawać je dzieciom już po rozdrobnieniu.
Popcorn jest bardzo niebezpieczny. Może utknąć w gardle lub zostać zassany do dróg oddechowych. Wafle ryżowe lepiej zostawić starszym dzieciom. Dla niemowląt kontakt z nimi powinien być zakazany, podobnie jak jedzenie orzeszków, winogron, rodzynek.
Stanowczo należy wystrzegać się landrynek czy innych twardych słodyczy. Niebezpieczne dla maluchów są nawet krakersy i ciastka. Orzechy i nasiona są bardzo zdrowe, ale maluchy powinny ich unikać. Podobnym zagrożeniem są twarde sery, których kawałki łatwo mogą się zaklinować w głębi gardła.
Oczywiście absolutnie zakazana jest guma do żucia oraz miękkie pianki. Dzieci mają tendencję, by wkładać do buzi kilka sztuk jednocześnie, co może całkowicie zablokować ich drogi oddechowe.
3. Zadławienie niebezpiecznym jedzeniem - objawy, pierwsza pomoc
Jak rozpoznać naprawdę niebezpieczne sytuacje? Dziecko, które się zadławiło, nie może wydać z siebie dźwięku. Malucha należy ułożyć twarzą do dołu, kilkakrotnie uderzając w plecy dziecka.
Jeśli nie udaje się udrożnić dróg oddechowych, niezbędny jest kontakt z pogotowiem. Nawet, gdy przedmiot wypadnie, trzeba skonsultować się z lekarzem, relacjonując zaistniałą sytuację.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl