Trwa ładowanie...

Objawy chorób serca można zauważyć u 6-letnich leniuchów

Avatar placeholder
Marta Pawlak 08.02.2017 14:46
Niezdrowy styl życia ma wpływ na nasze zdrowie od najmłodszych lat
Niezdrowy styl życia ma wpływ na nasze zdrowie od najmłodszych lat (Shutterstock)

Sztywność tętnic jest powszechnym objawem chorób serca obserwowanym u osób z nadwagą, które unikają aktywności fizycznej. Według nowych badań, objaw ten może pojawić się już u małych dzieci w wieku 6 lat.

Badanie wykazało, że sztywności tętnic doświadczać mogą dzieci w wieku przedszkolnym, które wykonują mniej niż 68 minut energicznych ćwiczeń dziennie. Brak aktywności i uboga dieta zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu w dorosłości.

Otyłość jest coraz większym problemem globalnym. W Polsce nadmierną masę ciała posiada już 46 proc. społeczeństwa, jednak nie jest to najgorszy wynik w Europie - w Wielkiej Brytanii otyłość osiągnęła już poziom epidemii.

W listopadzie 2016 roku National Child Measurement Programme w Wielkiej Brytanii zauważył, że 34,2 proc. dzieci w wieku od 10 do 11 lat cierpiało na nadwagę lub otyłość w latach 2015-2016. W poprzednim roku było to 33,2 proc. W tym samym czasie stwierdzono, że aż 22,1 proc. maluchów w wieku 4-5 lat ma nadmierną masę ciała.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"
Już u małych dzieci, które mało się ruszają, można zauważyć objawy chorób serca
Już u małych dzieci, które mało się ruszają, można zauważyć objawy chorób serca (Shutterstock)

Fińscy badacze postanowili uzmysłowić rodzicom, jak ważne są forsowne ćwiczenia dla dzieci. Zbadali oni występowanie sztywności tętnic u 136 uczestników w wieku 6-8 lat. Wyniki opublikowali w "Pediatric Exercise Science Journal".

Naukowcy nadali wartość MET (stosowaną do oceny intensywności wysiłku fizycznego) kilku formom aktywności, w tym bieganiu, grze w piłkę i gimnastyce.

Czego powinieneś nauczyć dziecko o aktywności fizycznej?
Czego powinieneś nauczyć dziecko o aktywności fizycznej? [6 zdjęć]

Uważasz, że twoje dziecko powinno nauczyć się mówić po angielsku, grać na instrumencie i korzystać ze

zobacz galerię

Im wyższa jest ta wartość, tym więcej wysiłku fizycznego wymaga dana aktywność.

Okazało się, że dzieci, które wykonywały umiarkowane ćwiczenia (poziom 5 MET) przez mniej niż 68 minut dziennie, miały twardsze tętnice niż ich ruchliwsi rówieśnicy. Te, których energiczny wysiłek fizyczny (6 poziom MET) trwał mniej niż 26 minut, również spotkał ten sam problem.

Analizie poddano także lekkie ćwiczenia, jednak okazało się, że nie wpływają one w istotny sposób na poprawę stanu naczyń krwionośnych.

Przeczytaj koniecznie

Autor badań, dr Eero Haapala z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, powiedział, że aby zaobserwować pozytywny wpływ aktywności fizycznej na sztywność tętnic potrzeba odpowiedniego obciążenia układu sercowo-naczyniowego, a lekka aktywność fizyczna nie zapewni tego rodzaju bodźca.

Zaznacza również, że zarówno umiarkowany, jak i intensywny wysiłek może zrównoważyć skutki siedzącego trybu życia. Odkrycia popierają wcześniejsze ostrzeżenia podane przez NHS (brytyjski fundusz zdrowia), które nakłaniają najmłodszych do aktywności fizycznej przez trzy godziny dziennie.

Ten czas powinien być rozłożony równomiernie na cały dzień i może mieć postać normalnej zabawy lub bardziej energicznej aktywności, jak skakanie czy bieganie. Najważniejsze, aby dana forma aktywności była dla dzieci interesująca.

Jednocześnie eksperci ostrzegają, że przedłużający się brak aktywności jest szczególnie groźny dla dzieci poniżej 5 roku życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze