2 z 8Zakażenie układu moczowego
Zakażenie układu moczowego (ZUM) u niemowląt bywa trudne do rozpoznania. W zdecydowanej większości przypadków jedynym objawem infekcji w tym przypadku jest wysoka gorączka. Zdarza się, że dołącza do niej tkliwość brzucha, brak łaknienia. Kilkulatek powinien też zasygnalizować pieczenie okolic intymnych, ból podczas oddawania moczu.
Diagnozę stawia się w oparciu o wynik badania ogólnego moczu oraz posiewu (jest to badanie bakteriologiczne, pozwalające na wykrycie bakterii i ich identyfikację).
Leczenie ZUM wymaga podania antybiotyku. W przypadku najmłodszych dzieci konieczna może okazać się hospitalizacja.
Za ZUM najczęściej odpowiedzialne są bakterie (rzadziej wirusy i grzyby). Gdy drobnoustroje zaatakują nerki, mówi się wówczas o zapaleniu górnych dróg moczowych. Jeśli natomiast stan zapalany obejmuje pęcherz i cewkę moczową, diagnozowane jest zapalenie dolnych dróg moczowych.
W większości przypadków za ten częsty problem pediatryczny odpowiada pałeczka okrężnicy, Escherichia coli. Na infekcję dróg moczowych bardziej narażone są dziewczynki.
Jeśli zapalenie układu moczowego zdarza się często, wówczas konieczna jest pogłębiona diagnostyka. Może się bowiem okazać, że za nawracające infekcje odpowiada nieprawidłowa czynność pęcherza moczowego.