Trwa ładowanie...

Obiad dla niejadka – pomysły i inspiracje

 Agnieszka Gotówka
27.10.2022 20:11
Obiad dla niejadka – pomysły i inspiracje
Obiad dla niejadka – pomysły i inspiracje (https://stock.adobe.com/)

Obiad dla niejadka to nie lada wyzwanie. Rodzice zrobią wszystko, by ich pociecha zjadła pełnowartościowy posiłek. Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, by zachęcić dziecko do jedzenia.

spis treści

1. Obiad dla niejadka. Co podać?

Pomysł na obiad dla dziecka, które nie chce jeść? Wielu z nas szuka takich rozwiązań, które sprawdziłyby się w przypadku naszych pociech. Nie jest to łatwe, bo każdy z nas jest inny i kluczem do rozwiązania problemu wydaje się zrozumienie tego faktu.

Bardzo ważne jest również poznanie przyczyny braku apetytu u dziecka. Niekiedy mogą to być złe nawyki, np. jedzenie przed telewizorem lub w zbyt dużym pośpiechu. Zdarza się też, że niechęć dziecka do jedzenia wynika z zaburzeń integracji sensorycznej lub nieprawidłowości w napięciu mięśniowym (przez co dziecko ma problemy z żuciem i gryzieniem).

Zobacz film: "Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka?"

Brap apetytu może też być pierwszym sygnałem kłopotów ze zdrowiem. Jest to. m.in. objaw anemii. Stąd tak ważne jest obserwowanie dziecka i reagowanie na wysyłane przez nie sygnały. Warto też na ten temat porozmawiać z pediatrą, który może skierować małego pacjenta na dodatkowe badania (np. morfologię krwi lub USG jamy brzusznej) oraz poprosić o konsultację ze specjalistami, m.in. psychologiem, hematologiem lub dietetykiem.

2. Co na obiad dla niejadka?

Zasada najważniejsza: nie zmuszamy dziecka do jedzenia. Nie stosujmy też gróźb i emocjonalnego szantażu. Jedzenie powinno się kojarzyć z czymś przyjemnym.

Warto więc podejść do tematu metodą małych kroków. W pierwszej kolejności zastanówmy się, które z produktów nasze dziecko lubi i jaka tekstura dań mu najbardziej odpowiada. Zaprośmy też naszą pociechę do kuchni. Wspólne gotowanie to nie tylko sposób na niejadka, ale też możliwość bycia razem.

Możecie również bawić się w poznawanie nowych smaków. W jaki sposób? Przygotuj kilka owoców, np. jabłko, cytrynę, banana, mango, kiwi, winogrono, ananasa, granata. Zawiąż dziecku oczy i pozwól mu próbować, smakować, dotykać, wąchać. Poproś, by oceniło smak danego produktu, jego konsystencję, soczystość, zapach. W ten sposób poznasz preferencje dziecka.

Zastanawiając się, co na obiad, nie wahaj się też zapytać dziecka o zdanie. Włącz je również w proces przygotowań.

9 złych nawyków w gotowaniu, z którymi powinnaś zerwać
9 złych nawyków w gotowaniu, z którymi powinnaś zerwać [9 zdjęć]

Wielu z nas zaraz po zakończeniu gotowania, smażenia, grillowania czy pieczenia mięsa wykłada je na

zobacz galerię

3. Pomysły na obiad dla niejadka

Możliwości jest całe mnóstwo, jednak są dania, które dzieci jedza zdecydowanie chętniej od innych. Są to np. zupy. Jeśli nasza pociecha lubi zupę pomidorową, możemy spróbować podać ją na różne sposoby, np. łącząc z dynią lub pieczoną papryką.

Jesli dziecko nie lubi grudek, zupy można zmiksować i podać w formie kremu. Jako dodatek sprawdzą się tu grzanki lub groszek ptysiowy.

Dobry pomysł na obiad dla niejadka to też różnego rodzaju placuszki. Przepisów na ich przygotowanie jest całe mnóstwo, co pozwala na zrobienie ich z takich składników, które dziecko lubi.

Ale to też dobry sposób na "przemycenie" warzyw i owoców, które niekoniecznie dziecku odpowiadają. Tu dobrym przykładem są chrupiące placuszki dyniowe (przepis pochodzi z książki "Dynia od kuchni. 50 przepisów na jesień" wydanej nakładem wydawnictwa Buchmann).

Do przygotowania placuszków dyniowych potrzebujesz:

  • 1,5 kg dyni zważonej przed obraniem
  • 1 dużą cebulę
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżeczkę tartego imbiru
  • 100 g mąki pszennej
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczkę soli
  • 1 łyżeczkę przyprwy korzennej
  • olej

Dynię obierz, wydrąż i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Cebulę zetrzyj na tarce z drobnymi oczkami. Połącz obie masy i dobrze odciśnij. Odstaw na kilka minut.

W tym czasie roztrzep jajka widelcem i wymieszaj z wyciśniętym przez praskę czosnkiem, imbirem, przyprawami i maką. Połącz z masą dyniową. Jesli masa będzie zbyt rzadka, dorzuć jeszcze łyżkę mąki.

Smaż do chrupkości na mocno rozgrzanym oleju. Odkładaj na ręcznik papierowy, żeby odsączyć z nadmiaru tłuszczu.

Dynia dla niemowlaka: jak ją przygotować?
Dynia dla niemowlaka: jak ją przygotować?

Dynia dla niemowlaka to idealne warzywo na początek rozszerzania diety. Jest lekkostrawne i bardzo rzadko

przeczytaj artykuł

4. Co na obiad dla 2-latka niejadka?

Dwuletnie dziecko może jeść niemal wszystkie produkty (z wyjątkiem grzybów leśnych). A to oznacza, że nie ma granic, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie: co na obiad dla niejadka.

Do wyboru są zupy, placuszki, uwielbiane przez dzieci naleśniki czy gofry (te można przygotować również w postaci wytrawnej, np. ze szpinakiem). Dobrym pomysłem jest też podanie zapiekanki lub makaronu z warzywami. Dobry obiad dla niejadka 2-latka stanowią też różnego rodzaju gulasze warzywno-mięsne.

Dbajmy ponadto o jakość posiłków, ale też ich podanie. Starajmy się jeść razem, bez włączonego telewizora. Rozmawiajcie, próbujcie nowych smaków i dobrze się bawcie.

Pamiętajcie też, by nie skupiać się na jedzeniu wyłącznie w dosłownej postaci. Nie myślcie za dużo,co dla niejadka na obiad, ale zastanówcie się, jak zachęcić dziecko do jedzenia. Możecie np. sięgnąć po tematyczne bajki.

Rewelacyjna jest książeczka "Pucio zostaje kucharzem, czyli o radości z jedzenia" Marty Galewskiej-Kustry, w której główny bohater poznaje restaurację "od kuchni", a następnie bierze udział we wspólnym gotowaniu. Na końcu książeczki znajdziecie też przepis na placuszki, które warto razem przygotować.

Jesli macie taką możliwość, wyposażcie swoją pociechę w kucharską czapkę i fartuszek. Bawcie się też w sklep i gotowanie.

W przypadku problemów z jedzeniem ważne jest zrozumienie potrzeb naszej pociechy i próbowanie nowych smaków i potraw. To szansa dla całej rodziny na zmianę nawyków żywieniowych i mocniejsze skupienie się na tym, co i jak jemy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze