Trwa ładowanie...

Czy dzieci mogą jeść grzyby? Specjaliści ostrzegają

Avatar placeholder
14.10.2019 15:21
Czy dzieci mogą jeść grzyby? Specjaliści ostrzegają
Czy dzieci mogą jeść grzyby? Specjaliści ostrzegają (iStock)

Grzyby nie są dla małych dzieci – alarmują specjaliści. Nawet te jadane mogą wywołać u nich objawy zatrucia pokarmowego – dodają i wyjaśniają, od którego roku życia dzieci mogą jeść grzyby.

1. Czy dzieci mogą jeść grzyby?

Sezon na grzyby ledwo się rozpoczął, a na oddziały ratunkowe już trafiają ich pierwsze ofiary, w tym dzieci. Nie ma oficjalnych statystyk dotyczących tego, ile dzieci rocznie znajduje się w szpitalu po zjedzeniu grzybów. Wiadomo jednak, że tylko nieliczne przypadki dotyczą zatrucia trującymi okazami. Jak wynika z raportu GIS "Stan sanitarny w Polsce 2018", w zeszłym roku odnotowano 2 zatrucia takimi grzybami u dzieci do 7. roku życia.

- Na naszym oddziale były dzieci, które zjadły grzyby. Na szczęście nie były to przypadki zatruć śmiertelnych, a jedynie niestrawność - zaznacza lek. med. Kazimiera Kucharska-Barczyk, Kierownik Oddziału Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze i dodaje, że małe dzieci nie powinny jeść grzybów.

Okazuje się, że u najmłodszych nawet po zjedzeniu jadalnych grzybów mogą pojawić się objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty. Zwłaszcza jeśli dziecko spożyło je w dużej ilości.

Zobacz film: "Jak bezpiecznie zbierać grzyby"

Grzyby są ciężkostrawne, a układ pokarmowy dziecka jest jeszcze wrażliwy i nawet grzyby jadalne mogą go nadmiernie obciążyć. Poza tym grzyby nie posiadają zbyt wielu wartości odżywczych, nie stanowią więc istotnego składnika w diecie dziecka. Jednak mimo to wielu rodziców decyduje się podawać grzyby swoim pociechom, nawet 2-latkom.

2. Od którego roku życia dzieci mogą jeść grzyby?

Państwowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu podkreśla, że grzybów nie należy podawać dzieciom do 7. roku życia.

Wprowadzając grzyby do diety starszych dzieci, również należy zachować ostrożność i nie podawać ich w zbyt dużej ilości. Dotyczy to także popularnych pieczarek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze