Trwa ładowanie...

Obchodzenie halloween to grzech? Ksiądz odpowiada

 Ewa Rycerz
30.11.2018 17:49
Halloween to zwyczaj, który przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych
Halloween to zwyczaj, który przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych (123rf)

Ten dzień co roku budzi kontrowersje. Tym razem dyskusję na temat halloween wywołał w sieci post na profilu Doroty Zawadzkiej. Dlaczego?

1. Gorąca dyskusja

Superniania opublikowała wiadomość, jaką otrzymała od czytelniczki. Czytamy w niej, że córka kobiety została nastraszona przez księdza na lekcji religii.

Kapłan miał powiedzieć dzieciom, że tym, że "jeśli będą obchodzić halloween, to za 40 lat umrą i że dynia to symbol śmierci. Przyniósł też plakat z dynią i powiedział, że to zakazany symbol i że tak się czci szatana" – czytamy w wiadomości od Katarzyny.

Post spotkał się z szybką reakcją. Większość rodziców krytycznie podeszło do opisanego zachowania księdza.

Zobacz film: "Jabłczyńska: "Nie uznaję Halloween. To czas wyciszenia""

"Na pewno nie zostawiłabym tej sprawy, to jest nie do pomyślenia. W głowie mi się nie mieści, żeby takie bzdury dzieciom opowiadać" – pisała jedna z matek.

"U mojej córki było gorzej. Straszenie piekłem, utratą miłości Jezusa" – dodawała inna.

"Nie mogę zrozumieć tej nagonki na halloween. Przecież dzieci nie przebierają się za diabła, tylko za duchy itd. To jest zabawa, nie odprawiają modłów czy innych niebezpiecznych rzeczy. Przecież duchy istnieją, śmierć też, inne symbole, np. dynia, raczej niebezpieczne nie są. Nie widziałam żadnych przekonujących argumentów przeciw tej zabawie" – podkreślała kolejna.

Inne mamy i ojcowie radzili autorce posta, by poszła do szkoły i interweniowała u dyrekcji bądź porozmawiała z księdzem.

Sprawdź również:

2. Niebezpieczny zwyczaj?

Halloween to zwyczaj, który do Polski przywędrował ze Stanów Zjednoczonych, choć obchodzony jest także w krajach Ameryki Południowej. Głównym jego symbolem jest właśnie wydrążona dynia, a najbardziej popularną zabawą ta, polegająca na bieganiu dzieci od domu do domu i zbieranie cukierków. Kilkulatki często przebrane są za duchy, zombie, czarownice, różne potwory.

Taka zabawa mocno kontrasuje ze sposobem, w jaki w Polsce obchodzi się dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Nad Wisłą świętuje się w sposób poważny, dostojny, uduchowiony. Tradycje zwiazane są raczej z postaciami świętych, a nie z duchami.

Post Doroty Zawadzkiej wywołał ostrą dyskusję
Post Doroty Zawadzkiej wywołał ostrą dyskusję (Facebook.com/DorotaZawadzkaPsycholog)

Dlatego właśnie beztroska zabawa i przebieranie się za duchy mogą wydawać się kontrowersyjne. Tym bardziej, że nawiązują do zwyczajów pogańskich, a przynajmniej nie związanych z katolicyzmem.

3. Krytyczne podejście Kościoła

Do zachodniego zwyczaju biegania i zbierania cukierków krytycznie podchodzi Kościół.

- Z ubolewaniem patrzę na marsz halloween, choć ostatnio chyba on troszkę przyhamował. Z jednej strony to biznes, a z drugiej – widzę w tym zalążki ideologii antychrześcijańskiej – mówi ks. dr Dariusz Kowalczyk, jezuita, publicysta.

Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia?
Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia? [6 zdjęć]

Opieka wychowawcza, stypendia, swoboda wyrażania myśli i poglądów - uczeń w szkole ma wiele praw. Ale

zobacz galerię

Nie widzi jednak w tym zwyczaju grzechu. - Nie zauważam też powodu do straszenia. Wszystko jest kwestią umiejętności dyskutowania o halloween i przekazywania dzieciom piękna naszej, polskiej tradycji. Jeśli zaś mowa o grzechu – to nie dzieci wymyśliły halloween, więc to nie jest ich grzech. Powstrzymałbym się więc od straszenia – podkreśla duchowny.

4. Wyjście z sytuacji

W odpowiedzi na zachodnie święto i parady zombie, wiele parafii w Polsce organizuje własne uroczystości kierowane do dzieci. Zazwyczaj są to wydarzenia, w czasie których najmłodsi przebierają się za świętych.

- Tak jest u mojego dziecka w zerówce. Katechetka zaproponowała udział w paradzie, jaką organizuje parafia. W ubiegłym roku dzieciaki były poprzebierane w kolorowe stroje, naprawdę fajnie to wyglądało – opowiada Julia, mama sześcioletniej Ani.

- Myślę, że ofensywa halloween domaga się twórczej defensywy. W Rzymie, gdzie teraz pracuję, takie uroczystości są bardzo popularne – dodaje ks. dr Dariusz Kowalczyk.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze