Trwa ładowanie...

Nowoczesne łóżeczko przyczyniło się do śmierci noworodka

 Anna Krzpiet
09.01.2017 15:00
Łóżeczko, które przyczyniło się do śmierci niemowlęcia
Łóżeczko, które przyczyniło się do śmierci niemowlęcia (Facebook)

Dziecko w ciągu pierwszego roku życia przesypia średnio nawet 300 dni. W związku z tym,  jego łóżeczko powinno być wygodne, bezpieczne i funkcjonalne. Każdy rodzic, który planuje kupić ten mebel, chce, by spełniało powyższe kryteria. Propozycji i nowości jest mnóstwo. Jednak jak się okazuje, nie wszystkie łóżeczka są w stanie zapewnić maksimum bezpieczeństwa.

1. Tragiczny wypadek

Esther Roseman z Anglii chciała swojej córeczce sprawić miejsce do spania, które będzie spełniało wyżej wymienione kryteria. W tym celu zdecydowała się zakupić łóżeczko, które można złączyć z łóżkiem rodziców. W ten sposób maluch czuje obecność rodziców, a oni mogą nad nim czuwać bez konieczności częstego wstawania z łóżka. Niestety cecha, która początkowo miała być atutem, przyczyniła się do nieszczęśliwego wypadku.

Łóżeczko z funkcją łączenia z łóżkiem rodziców/ Facebook
Łóżeczko z funkcją łączenia z łóżkiem rodziców/ Facebook

Boki takiego łóżeczka można było w odpowiedni sposób opuszczać i łączyć ze stojącym obok łóżkiem. I tak pewnego wieczora Esther położyła swoją 7-tygodniową córeczkę do łóżeczka, a po chwili, gdy pociecha zasnęła, wyszła z sypialni zająć się domowymi obowiązkami. Po jakimś czasie zajrzała do pokoju. Wtedy znalazła małą Grace leżącą na brzegu łóżeczka z bezwiednie wiszącą główką. Dziewczynka już nie żyła.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Jak się okazało, ścianki łóżeczka opadały pod zbyt dużym kątem. Dziecko w czasie snu przekręciło się i nie było w stanie o własnych siłach unieść główki, która opadła na leżący element. W ten sposób doszło do jej uduszenia.

Dopiero dzieci, które mają 3-4 miesiące są w stanie same podnieść główkę. Dlatego łóżeczko zakupione przez Esther było nieodpowiednie dla jej pociechy, która miała jeszcze zbyt słabe mięśnie karku. Informacja o ograniczeniach wiekowych jednak nie znalazła się na opakowaniu produktu.

Jedzenie, które ma wpływ na sen
Jedzenie, które ma wpływ na sen [11 zdjęć]

Czy to, co jesz ma jakikolwiek wpływ na sen? Tak, i to duży! Sprawdź, które produkty pomogą ci odpłynąć

zobacz galerię

Matka dziewczynki mówi, że długo myślała o samobójstwie. Nie mogła jednak tego zrobić swojej rodzinie, mimo tego nieustannie czuła się winna. Firma produkująca łóżeczka nie wzięła odpowiedzialności za złe przystosowanie sprzętu. Model ten został wycofany ze sprzedaży w USA i Kanadzie.

Zawsze powinniśmy sprawdzać informacje producenta dotyczące tego, czy dany produkt jest odpowiedni dla naszej pociechy. Każda instrukcja obsługi powinna być również przez nas dokładnie przeczytana, niezależnie czy chodzi o przedmioty przeznaczone dla dzieci czy dorosłych. Bezpieczeństwo zawsze jest najważniejsze.

7-tygodniowa Grace, która zmarła przez źle dostosowane łóżeczko/ Facebook
7-tygodniowa Grace, która zmarła przez źle dostosowane łóżeczko/ Facebook

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze