Trwa ładowanie...

Nosidło Mei-Tai

Nosidło Mei-Tai jest wzorowane na tradycyjnych nosidłach używanych w Azji. Tego typu nosidełko dla niemowląt jest łatwiejsze w użyciu niż tradycyjna chusta wiązana. Nie zapewnia jednak dziecku tak dobrego podparcia kręgosłupa jak chusta, gdyż nie dopasowuje się idealnie do ciała. Nosidełko Mei-Tai zalecane jest zatem od tych miesięcy życia, w których maluszek już samodzielnie siedzi. Najlepiej wybrać nosidło szyte na miarę i wcześniej przymierzyć kilka typów.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

1. Mei-Tai do noszenia niemowląt

Nosidełka dla dziecka typu mei tai
Nosidełka dla dziecka typu mei tai

Nosidło Mei-Tai jest wzorowane na tradycyjnych nosidłach używanych w Azji. Tego typu nosidełko dla niemowląt

zobacz galerię

Nosidło Mei-Tai przypomina tradycyjne azjatyckie nosidło dla dzieci. Składa się z prostokątnego panelu i czterech pasów, które służą do jego związania. Konstrukcja nosidełka Mei-Tai sprawia, że jest ono najprostszą metodą noszenia niemowlęcia na plecach bądź z przodu, na klatce piersiowej. Mei-Tai przeznaczone jest dla dzieci samodzielnie siedzących, czyli od około ósmego miesiąca życia. Tkanina użyta do uszycia Mei-Tai to bawełna diagonalna – stosowana również w produkcji chust tkanych. Podtrzymuje ona delikatny kręgosłup dziecka, ponieważ wykazuje się niewielką elastycznością po skosie i jest bardzo wytrzymała.

Nosidło Mei-Tai produkowane jest w trzech standardowych typach i rozmiarach.

RozmiarSzerokość paneluWysokość paneluTyp zagłówkaWiek dziecka
S38 cm41 cmzaokrąglonypół roku – 1 rok
M44 cm51 cmbrak1 rok – 1,5 roku
L50 cm56 cmbrak1,5 roku i więcej

Podane w tabeli granice wiekowe dziecka są orientacyjne. Przy wyborze rozmiaru nosidła należy kierować się wartością uzyskaną z pomiaru odległości między kolankami dziecka. Odległość między dołami podkolanowymi dziecka w pozycji żabki, czyli z szeroko rozłożonymi nóżkami, powinna być zbliżona do szerokości panelu nosidła Mei-Tai. Gdy nie można dopasować standardowego nosidła, istnieje możliwość uszycia nosidełka na miarę.

Panel ozdobny nosidełka wykonany jest z czystego jedwabiu. Nosidełko Mei-Tai to doskonały sposób przemieszczania się z dzieckiem, uwzględniający współczesne trendy i wymagania aktywnych rodziców. Łatwość wiązania nosidła Mei-Tai sprawia, że jest ono wybierane chętniej niż tradycyjne chusty do noszenia niemowląt. Ten rodzaj nosideł dla dzieci umożliwia ich noszenie zarówno na plecach, jak i na przedzie – szczególnie w cieplejsze dni, kiedy nie bez znaczenia pozostaje ilość materiału owinięta wokół noszącego rodzica, jak i noszonego maluszka.

2. Wiązanie nosidła Mei-Tai z przodu

1.Ułóż Mei-Tai na brzuchu tak, aby panel zwisał jak fartuszek. Dolne pasy zawiąż z tyłu podwójnym węzłem.
2.Umieść dziecko przed sobą na brzuchu, centralnie pośrodku panelu.
3.Naciągnij panel na plecy dziecka, uważając, by równo przylegał.
4.Podtrzymując malucha jedną ręką, drugą – przełóż pasy nosidła przez swoje ramiona.
5.Zwróć uwagę na ułożenie pupy i nóżek dziecka – nóżki nie mogą być zbyt szeroko rozstawione, a pupa malucha powinna być niżej niż kolanka.
6.Lewą ręką podtrzymuj dziecko, a prawą – sięgnij do tyłu i chwyć dalszy pas nosidła, prowadząc go do przodu.
7.Zmień ręce – teraz prawą ręką podtrzymuj dziecko i jeden pas z przodu, a lewą ręką – sięgnij do tyłu po drugi pas nosidła.
8.Poprowadź pasy nosidła do przodu, uważając, by były stale napięte.
9.Skrzyżuj pasy pod pupą dziecka lub dwukrotnie skręć pasy wokół własnej talii.
10. Poprowadź pasy nosidła do tyłu pod nóżkami dziecka i zawiąż podwójnym węzłem.

3. Wiązanie nosidła Mei-Tai z tyłu

1.Przełóż nosidło na swoje plecy i złap jego dolne pasy tak, aby przechodziły tuż pod pachami.
2.Pasy nosidła przełóż do przodu i zwiąż podwójnym węzłem pod klatką piersiową.
3.Pochyl się do przodu. Starsze dziecko samo chętnie wskoczy ci na plecy, małe niemowlę powinien pomóc ci włożyć na plecy partner.
4.Cały czas pozostając w pozycji pochylonej, chwyć za górne pasy i naciągnij panel na plecy dziecka poprzez przełożenie pasów na swoje ramiona.
5.Owiń pasy nosidła wokół swoich ramion, przekładając je do tyłu pod pachami.
6.Skrzyżuj pasy za plecami dziecka.
7.Poprowadź pasy pod nogami dziecka do przodu i zawiąż je podwójnym węzłem.

Nosidło Mei-Tai jest bardzo łatwe do zawiązania, przynosi komfort, poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Nie jest to produkt ani rehabilitacyjny, ani medyczny. Jest przeznaczony do noszenia dzieci zdrowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do sposobu użycia nosidła zaleca się konsultację z lekarzem pediatrą, ortopedą lub fizjoterapeutą.

Joanna Krocz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.