2 z 5Bezmózgowie
Bezmózgowie to wyrok dla nienarodzonego dziecka. Maluch nie może żyć poza organizmem matki. Jeśli dojedzie do porodu, przeżyje zaledwie kilka minut. Bezmózgowie powstaje już w pierwszych tygodniach ciąży, w momencie kształtowania się układu nerwowego płodu.
W Polsce rocznie rodzi się około 700 noworodków z bezmózgowiem. W wielu przypadkach, bo aż w 70 proc., można zapobiec tej wadzie przez przyjmowanie kwasu foliowego przed zajściem w ciążę, a także w pierwszym trymestrze.
Dzieci z bezmózgowiem mają zniekształconą twarzoczaszkę, która nie jest osłonięta kośćmi, przez co może być widoczna część mózgu. Noworodki nie słyszą ani nie widzą, ponieważ ten fragment mózgu nie zostaje w ogóle wykształcony.
Istnieje jeden przypadek dziewczynki, która przeżyła z bezmózgowiem o wiele dłużej niż kilka minut. Była to Marcela de Jesus Ferreira pochodząca z Brazylii. Dziewczynka mogła sama oddychać i jeść zaledwie przez 2 godziny dziennie, resztę czasu musiała być podpięta pod specjalistyczną aparaturę. Zmarła, mając 2 latka.
Zobacz także: Specjaliści: rodzi się coraz więcej dzieci z chorobami genetycznymi