Trwa ładowanie...

Niemowlę wygląda jak starzec. Urodziło się z rzadką chorobą genetyczną

 Karolina Rozmus
08.07.2022 19:21
Niemowlę wygląda jak starzec. Urodziło się z rzadką chorobą genetyczną
Niemowlę wygląda jak starzec. Urodziło się z rzadką chorobą genetyczną (Facebook)

20-latka urodziła w domu dziewczynkę, a jej wygląd od razu wzbudził wiele kontrowersji i pytań. Po przewiezieniu młodej mamy wraz z dzieckiem do szpitala wyjaśniło się, że noworodek cierpi na rzadką chorobę genetyczną. Z tego powodu niemowlę wygląda niczym starzec.

spis treści

1. Wygląda jak starzec

20-letnia mieszkanka RPA urodziła w swoim domu, w małym miasteczku o nazwie Libode, dziewczynkę. Jej wygląd był tak osobliwy, że cała rodzina miała złe przeczucia.

Dziewczynka wygląda na starszą, niż jej 20-letnia mama
Dziewczynka wygląda na starszą, niż jej 20-letnia mama (Facebook)
Zobacz film: "Najstarsza kobieta z progerią"

Niedługo po porodzie karetka przewiozła młodą mamę i jej nowo narodzone dziecko do szpitala. Jak powiedziała babcia dziewczynki: "Tam powiedziano nam, że jest chora. Faktycznie, byłam przy porodzie i od razu zauważyłam, że coś z nią jest nie tak. Nie płakała po narodzinach i dziwnie oddychała".

Rodzina podzieliła się zdjęciem dziewczynki w internecie, a na reakcję nie trzeba było długo czekać. Niestety nie brakowało komentarzy, które były dla rodziny ciosem: "Byłam w szoku. Ludzie ją przezywają, to boli. Gdybym tylko mogła, wsadziłabym ich wszystkich do więzienia" – tłumaczy rozgoryczona babcia dziewczynki.

Dlaczego jej wygląd wywołał tyle kontrowersji? Nowo narodzone dziecko wyglądało niczym starzec, miało głębokie bruzdy na buzi i nieproporcjonalnie dużą głowę.

W szpitalu lekarze wyjaśnili rodzinie, z czego to wynika.

2. Rzadka choroba genetyczna – progeria

Lekarze postawili diagnozę – mała mieszkanka RPA cierpi na progerię (syndrom Hutchinsona-Gilforda). Jest to rzadkie genetyczne schorzenie, którego objawem jest szybkie starzenie się organizmu.

Syndrom progerii Hutchinsona-Gilforda zazwyczaj przez pierwszy rok życia dziecka przebiega niemal bezobjawowo, a jedyną oznaką schorzenia są zmiany dermatologiczne na skórze dziecka.

Wraz z biegiem czasu jednak choroba odciska piętno na dziecku – jego skóra wiotczeje niczym u starzejących się ludzi, dziecku wypadają włosy, nie przybiera prawidłowo na wadze. Kolejne lata powodują dalsze zmiany w wyglądzie fizycznym dotkniętego progerią pacjenta.

Charakterystyczny jest niski wzrost oraz waga, nieproporcjonalnie duża głowa, chude kończyny z wyraźnie zaznaczonymi stawami. Skóra jest sucha, cienka i podatna na uszkodzenia.

Poza widocznym gołym okiem postępującym procesem starzenia, dzieci z progerią cierpią też z powodu typowych dla wieku starczego chorób. Wśród nich znajduje się m.in. artretyzm, osteoporoza czy miażdżyca naczyń wieńcowych i mózgowych.

Ten gwałtowny proces starzenia się i obumierania organizmu w konsekwencji prowadzi do śmierci w wieku ok. 12-13 lat. Do tej pory nie udało się opracować leku, nie ma też żadnej terapii, która mogłaby spowolnić proces chorobowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze