Trwa ładowanie...

Ośmiolatek z progerią. "Nie może chodzić do szkoły, ponieważ inne dzieci się go boją"

Avatar placeholder
29.06.2020 11:01
Bayezid ma zaledwie osiem lat
Bayezid ma zaledwie osiem lat (Getty Images)

Bayezid Hossain ma zaledwie osiem lat, choć jego fizyczny wygląd przypomina raczej emeryta. Wszystko dlatego, że cierpi na progerię – chorobę powodującą starzenie się komórek. Chłopiec nie może chodzić do szkoły, ponieważ inne dzieci nie akceptują jego wyglądu.

1. Chłopiec cierpiący na progerię

Bayezid urodził się w Bangladeszu. Kiedy przyszedł na świat, lekarze nie wiedzieli, jak go leczyć, a rodzice przeżyli szok.

"Byłam przerażona, kiedy lekarz pokazał mi go po raz pierwszy po porodzie. Wyglądał jak kosmita. Tylko skóra i kości" – mówi lokalnym mediom matka chłopca.

Lekarze ostrzegli rodziców, że nie są w stanie pomóc chłopcu. Przyznali, że po raz pierwszy widzą taki przypadek. Ich zdaniem nic nie można już zrobić. Mimo wszystko rodzice chłopca przyznają, że otrzymują wiele wsparcia od lokalnej społeczności.

Zobacz film: "Kobieta włożyła ziemniaki do skarpet swojego dziecka"
Chłopiec nie chodzi do szkoły (Getty Images)
Chłopiec nie chodzi do szkoły (Getty Images)

2. Chłopiec nie chodzi do szkoły

Bayezid nie chodzi do szkoły, ponieważ inne dzieci boją się jego wyglądu, a szkoła nie jest w stanie zapewnić mu indywidualnego kształcenia. Dla chłopca jest to wyjątkowo krzywdzące, ponieważ jego mózg rozwija się znacznie szybciej niż rówieśników.

Ma tylko 8 lat
Ma tylko 8 lat (GettyImages)

"Nie może chodzić do szkoły tylko dlatego, że inne dzieci się go boją. To dla niego bardzo bolesne. To inteligentny chłopiec. Jest bardzo uparty. Wie, czego chce i jeśli tego nie dostaje, staje się bardzo niecierpliwy. Mimo wszystko lubi się bawić i rysować. Jedną z jego ulubionych rozrywek jest niszczenie zabawek, ale tylko po to, by je samodzielnie naprawić" – mówi matka chłopca.

Progeria powoduje również postępujące wyniszczenie organizmu. Bayezid najprawdopodobniej nie dożyje 15. urodzin. Zazwyczaj, osoby z progerią umierają na atak serca.

3. Progeria

Progeria związana jest z zaburzeniem struktury jąder komórkowych, więc praktycznie dotyka całego organizmu. Szczególnie mocno widać działanie choroby:

  • na skórze (zmarszczki),
  • w układzie mięśniowo-szkieletowym (niski przyrost masy ciała),
  • w naczyniach krwionośnych (miażdżyca).

Mimo że jest to wada wrodzona, progeria ujawnia się dopiero około 2. roku życia. Niemowlę ząbkuje później niż inne dzieci. Skóra wygląda na starszą, a policzki są zapadnięte. Dziecko pozostaje łyse, także bez brwi i rzęs. Głowa często jest zbyt duża w stosunku do całego ciała, a szczęka mało rozwinięta.

Choroba postarza ciało dziecka, ale nie powoduje chorób wiążących się ze starością, takich jak choroby neurodegeneracyjne, nowotworowe, demencja starcza czy zaćma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Niesamowite historie:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze