Trwa ładowanie...

Polacy się zajadają. Przysmak pełen rakotwórczych związków

Avatar placeholder
04.03.2024 18:46
Nie wszystkie ryby można podawać dzieciom. Tych unikaj za wszelką cenę
Nie wszystkie ryby można podawać dzieciom. Tych unikaj za wszelką cenę (Getty Images)

Według specjalistów, powinniśmy spożywać nawet do czterech porcji ryb tygodniowo. Są niezwykle zdrowe, zawierają przeciwzapalne kwasy tłuszczowe, witaminy i rzadko spotykane minerały. Są one szczególnie korzystne dla naszego serca i mózgu, ale istnieje jeden warunek - powinniśmy spożywać ryby świeże.

spis treści

1. Ryby w diecie

Ryby dostarczają nam łatwo przyswajalnego białka, są bogate w witaminy A, D, E oraz z grupy B, a także zawierają minerały, takie jak jod czy selen. Jednak najważniejszym składnikiem, który znajdziemy w rybach, są nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), zwłaszcza kwasy omega-3. Wśród nich dwa zasługują na szczególną uwagę - DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy i EPA, kwas eikozapentaenowy, które nie występują w źródłach roślinnych, z wyjątkiem morskich alg.

Kwasy tłuszczowe omega-3 są kluczowym składnikiem błon komórkowych, zwłaszcza komórek mózgu i oczu. Specjaliści zalecają, aby zwłaszcza tłuste ryby morskie pojawiały się na naszych stołach co najmniej kilka razy w tygodniu, warto włączyć je też do diety dziecka. Jednak podawanie najmłodszym wędzonej makreli czy szprotów nie jest najlepszym rozwiązaniem.

2. Wędzone ryby nie dla dzieci

Zobacz film: "Ryby pełne toksyn. Te gatunki mogą zawierać metale ciężkie i szkodliwe antybiotyki"

Wędzenie to jedna z technik konserwacji żywności. Dzięki dymowi, który powstaje podczas spalania drewna, takiego jak brzoza, buk, jesion, śliwa, wiśnia, jabłoń czy grusza, a także mokrej lub suchej soli, mięso ryby nabiera charakterystycznego smaku, zapachu i wyglądu. Jednakże, zmieniają się również jego właściwości zdrowotne.

Nie chodzi tutaj o utratę minerałów, witamin czy cennych kwasów tłuszczowych, ale przede wszystkim o obecność specyficznych związków. Mowa o wielopierścieniowych węglowodorach aromatycznych (WWA). Te związki organiczne są jednymi z najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń w środowisku, wykazując właściwości genotoksyczne, mutagenne i kancerogenne.

WWA są emitowane podczas niepełnego spalania węgla lub materii organicznej, na przykład drewna, dlatego znajdziemy je też w spalinach samochodowych czy dymie papierosowym. Badania wskazują, że aż 70 proc. WWA dostaje się do naszych organizmów wraz z pożywieniem.

3. Uważaj na te gatunki

Niektóre ryby zawierają duże ilości rtęci, co może być szkodliwe dla zdrowia dzieci, zwłaszcza w przypadku spożywania ich regularnie. Najbardziej narażone na wysoką zawartość rtęci, to zazwyczaj duże drapieżniki morskie, takie jak rekiny, mieczniki, tuńczyki, makrele królewskie i inne ryby o długim czasie życia.

Dla bezpieczeństwa, szczególnie u dzieci, zawsze dobrze jest wybierać ryby takie jak łosoś, śledź, karp czy pstrąg, a także ograniczyć spożycie ryb do kilku razy w tygodniu.

Należy również pamiętać, że ryby są ważnym źródłem wielu składników odżywczych, takich jak kwasy omega-3 i białko, więc ograniczenie ich spożycia powinno być równoważone z innymi zdrowymi źródłami tych składników

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze