Trwa ładowanie...

Nie będzie pieniędzy na leczenie dzieci

 Agnieszka Gotówka
02.03.2017 20:30
Zapowiadane cięcia w świadczeniach neontologicznych i pediatrycznych budzą wielkie obawy
Zapowiadane cięcia w świadczeniach neontologicznych i pediatrycznych budzą wielkie obawy (123RF)

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zaproponowała gigantyczne cięcia w świadczeniach neontologicznych i pediatrycznych. Rodzice z niepokojem patrzą w przyszłość, lekarze mówią o spadku jakości leczenia małych pacjentów.

Obecnie koszt intensywnej terapii noworodka to ponad 23 tysiące złotych, ale już niedługo za tę samą liczbę zabiegów i badań szpital otrzyma tylko 9 tysięcy.

Podobnie obniżona została cena za operację dziecka z wrodzoną wadą serca. Dzisiaj wynosi 11 tysięcy złotych, a według nowego cennika 6 tysięcy.

„Gdyby takie taryfy weszły w życie, do każdego z wycenionych na nowo świadczeń szpital musiałby dokładać. W praktyce oznaczałoby to szybkie zadłużanie się. Bo przecież nie możemy leczyć dzieci „w połowie” – powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” dr Sławomir Janus, zastępca dyrektora Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Przeczytaj również

Jak się rodzi w Polsce? Szpitale nie chcą ujawniać ważnych informacji

Dzieci jak towar. Nikt nie chce tych starszych czy chorych

Mają trójkę dzieci? Patologia i dziecioroby. Biorą 500+ i żerują na państwie

Poważną chorobę genetyczną można rozpoznać po płaczu dziecka

Nie zależy im na życiu. Najmłodszy pacjent miał 6 lat

Sytuacja finansowa wielu szpitalu już dzisiaj jest tragiczna. Jeśli nowa wycena świadczeń neonatologicznych i pediatrycznych wejdzie w życie, palcówki będą musiały się zadłużyć, by móc leczyć małych pacjentów.

Według wstępnych szacunków Instytut Matki Polki w Łodzi w skali roku straciłby 11 milionów złotych, a warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka – 10 milionów. Inne szpitale również odczują cięcia finansowe.

1. W Łodzi dyskutowano o cięciach

Komunikat Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wzbudził niepokój wśród lekarzy i dyrektorów szpitali z całej Polski. Spotkali się oni w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, by porozmawiać o potencjalnych zagrożeniach, jakie niesie ze sobą propozycja obniżki pediatrycznych usług medycznych.

7 rad dla rodziców wcześniaków
7 rad dla rodziców wcześniaków [7 zdjęć]

Coraz częściej spotykamy się z narodzinami wcześniaków. Dla rodziców to wielkie wyzwanie - muszą uzbroić

zobacz galerię

Efektem spotkania będzie wypracowanie wspólnego stanowiska, które ma zostać wkrótce przedstawione Prezesowi AOTMiT, Ministrowi Zdrowia oraz Prezesowi NFZ.

Pacjenci obawiają się sytuacji, w której lekarze będą zmuszeni rezygnować z leczenia ciężko chorych dzieci, bo w kasie szpitala zabraknie na to pieniędzy. Co z opieką nad wcześniakami? Czy w ten sposób próbuje się oszczędzać i ratować polski budżet? Pytanie tylko, dlaczego cierpieć mają na tym osoby najbardziej niewinne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze