Naleśniki ze szpinakiem dla dziecka. Jak zrobić?
Naleśniki ze szpinakiem to pożywne danie dla całej rodziny. Jest nie tylko smaczne, ale też dostarcza spore ilości wartościowych składników. Jak je przygotować? I z czym podawać naleśniki ze szpinakiem? Podpowiadamy.
1. Jak zrobić naleśniki ze szpinakiem?
W pierwszej kolejności musimy usmażyć naleśniki. Do ciasta dodajmy szczyptę soli i pieprz. Jeśli nie mamy czasu, możemy ostatecznie wykorzystać gotowe tortille.
Aby zrobić naleśniki szpinakowe potrzebujesz:
- ok. 0,5 kg świeżego szpinaku (najlepiej baby),
- 2 łyżki masła (klarowanego),
- 2 łyżki śmietany 30 proc.,
- 5 ząbków czosnku,
- sok z cytryny (opcjonalnie),
- łyżeczkę cukru,
- łyżeczkę soli,
- niewielka ilość pieprzu.
Szpinak umyj pod bieżącą wodą i włóż do durszlaka. Przelej liście wrzątkiem. Odciśnij nadmiar wody. Na maśle krótko podsmaż czosnek przeciśnięty przez praskę, dodaj szpinak. Chwilę gotuj, następnie dodaj wszystkie przyprawy i ok. 2 łyżki soku z cytryny. Na koniec dodaj śmietanę.
Farsz szpinakowy nakładaj na naleśniki i zwijaj według uznania (w rulon lub w trójkąty). Możesz też przygotować naleśniki ze szpinakiem i serem zapiekane w piekarniku. Przygotuj je według powyższego przepisu, ułóż w żaroodpornym naczyniu, posyp tartym serem, np. parmezanem lub mozzarellą, i zapiecz w piekarniku.
Rewelacyjnie smakuje też naleśnik ze szpinakiem i fetą. W tym przypadku ser dodaje się na końcu do już przygotowanego farszu. Po wymieszaniu całości, szpinakową masę wyłóż na naleśniki.
Możesz też przygotować naleśniki z szpinakiem i kurczakiem. Wówczas musisz osobno usmażyć szpinak i mięso, następnie połączyć składniki.
2. Ile kalorii ma naleśnik ze szpinakiem?
To pytanie zadaje sobie wielu miłośników tego dania (a tych nie brakuje zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych).
Co ciekawe, na pytanie ile kalorii mają naleśniki, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli sercem naleśnika będzie spora ilość słodkiego dżemu lub kremu czekoladowego, a ich wierzch oblejemy bitą śmietaną, mamy wówczas do czynienia z kaloryczną bombą.
Mniej kaloryczne są naleśniki wytrawne, np. ze szpinakiem. Ich porcja (ok. 180 g) ma ok. 130 kcal.
3. Naleśniki szpinakowe. Z czym podawać?
Naleśniki ze szpinakiem są na tyle dobre, że nie potrzebują żadnych dodatków. Możemy jednak przygotować do nich sos czosnkowo-ziołowy, jednak trzeba pamiętać, że zwiększy on kaloryczność całego dania i nie powinno się go podawać małym dzieciom (ze względu na świeży czosnek, który może podrażnić delikatny żołądek).
Sos czosnkowo-ziołowy przygotujesz z 3 łyżek majonezu, małego kubka jogurtu naturalnego (np. typu greckiego) oraz 4 przeciśnietych przez praskę ząbków czosnku i niewielkiej ilości suszonej mięty (drobno pokruszonej). Do smaku dopraw solą i pieprzem.
4. Zielone naleśniki dla całej rodziny!
Naleśniki szpinakowe to nie tylko te wypełnione zielonymi listakami. Ich inna wersja zakłada dodanie szpinaku do ciasta naleśnikowego (trzeba go najpierw rozdrobnić w blenderze kielichowym z dodatkiem mleka). Pozostałe składniki na ciasto naleśnikowe pozostają bez zmian.
W ten sposób otrzymamy placki o fantastycznym kolorze, którym trudno się oprzeć! Można wypełnić je śmietankowym serkiem kanapkowym z dodatkiem rzodkiewki i koperku lub łososia.
Naleśniki to danie niezwykle proste, które można podawać na niezliczoną ilość sposobów. Jest też na tyle proste, że warto je przygotować razem z dzieckiem. Usmażcie więc razem naleśniki ze szpinakiem i zabierzcie je ze sobą na rowerową wycieczkę lub do szkoły (naleśniki wytrawne dobrze smakują na zimno).