Trwa ładowanie...

Najgroźniejsze powikłania przeziębienia. Dlaczego nie można bagatelizować jego objawów?

Najgroźniejsze powikłania przeziębienia. Dlaczego nie można bagatelizować jego objawów?
Najgroźniejsze powikłania przeziębienia. Dlaczego nie można bagatelizować jego objawów?

Zwykłe przeziębienie może trwać kilka dni. Jednak jeśli w odpowiednim momencie nie zareagujemy i nie włączymy odpowiedniego leczenia, będziemy narażeni na groźne powikłania. Jeżeli po trzech dniach choroby, nadal masz temperaturę, może to oznaczać, że zwykła infekcja przeistoczyła się w coś poważniejszego: zapalenie zatok, gardła, krtani lub oskrzeli. Powikłania po przeziębieniu zdarzają się dość często i zwykle są związane z dość długo utrzymującym się kaszlem. Skąd takie skutki?

spis treści

1. Powikłania po niewyleczonym przeziębieniu: zapalenie oskrzeli

Osłabiony przez infekcję organizm nie ma siły skutecznie bronić się przed atakującymi go drobnoustrojami. Tymczasem w drogach oddechowych bytują różne bakterie, np. pneumokoki czy pałeczki hemofilne.

Zalegająca w nosie bądź gardle wydzielina to pożywka dla takich bakterii, która sprawia, że zaczynają się szybko mnożyć. Ze względu na to, że górne drogi oddechowe są połączone z różnymi narządami, może w nich rozwinąć się kolejna infekcja, najczęściej już nie wirusowa, a bakteryjna.

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z buraka"

Częstym objawem, który może wskazywać na to, że choroba przeobraziła się w coś poważniejszego, jest kaszel po infekcji. Może on świadczyć nawet o zapaleniu oskrzeli - powikłania po przeziębieniu.

Początkowo duszący, suchy kaszel po infekcji, z czasem przeistacza się w mokry, który można odkrztuszać. Dodatkowo pojawia się ból w klatce piersiowej przy kaszlu.

W wyniku obrzęku śluzówki zwężają się oskrzela, co dodatkowo potęguje duszności. Gdy choroba wywołana jest przez wirusy, wyleczenie następuje po około dziesięciu dniach. W czasie choroby należy (oprócz przyjmowania leków) dużo wypoczywać, dużo pić oraz odpowiednio się odżywiać.

Pomocny w zwalczaniu kaszlu po chorobie jest syrop zawierający fenspiryd. Substancja ta wykazuje działanie przeciwzapalne, a także rozkurcza oskrzela. W odróżnieniu do innych preparatów, pomoże on wyleczyć nie tyle same objawy, co przyczyny kaszlu.

Zdarza się jednak, że organizm nie potrafi pokonać infekcji wirusowej. Wówczas dochodzi do zakażenia bakteryjnego, które może objawić się nie tylko wysoką gorączką, ale i kaszlem z ropną wydzieliną, która przyjmuje żółtą bądź zielonkawą barwę.

2. Niewyleczone przeziębienie może skutkować zapaleniem płuc

Przy tego typu chorobie należy wietrzyć i nawilżać pomieszczenie, w którym przebywa chory. Dlaczego? Okazuje się, że suche powietrze może zaostrzyć przebieg choroby i doprowadzić do zapalenia płuc.

Jest to o tyle groźna choroba, że nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Jak objawia się zapalenie płuc? Chory ma wysoką gorączkę, dreszcze, doświadcza bólu głowy i mięśni. Męczy go suchy kaszel, przez co odczuwa ciężar, czasem ból w klatce piersiowej, który wzmaga się przy oddychaniu bądź kaszlu.

Ponadto zapalenie płuc może wywołać przyśpieszenie pracy serca, bóle brzucha i wymioty. Zapalenie płuc prowadzi do płytkiego oddechu i duszności. Najczęściej w infekcji bakteryjnej stosuje się antybiotyk. Doraźnie zaleca się picie syropu na kaszel, który pomaga zniwelować objawy choroby.

3. Dlaczego nie wolno bagatelizować przeziębienia?

Dowiedz się więcej

Nieleczone przeziębienie może skutkować przewlekłym suchym bądź mokrym kaszlem. Dzieje się tak głównie przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Pomocny okazuje się syrop, który pomoże pokonać zarówno jeden, jak i drugi rodzaj kaszlu. Jeżeli jednak utrzymuje się on dłużej niż osiem tygodni, koniecznie udaj się do lekarza, aby uniknąć poważnych powikłań.

Co zrobić, jeżeli mimo chwilowego ustąpienia kaszlu, po jakimś czasie powraca? Najczęstszymi przyczynami tzw. nawrotowego kaszlu, jest poinfekcyjna reaktywność oskrzeli bądź receptorów kaszlowych, refluks żołądkowo – przełykowy, zespół spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła lub astma.

Infekcje, które najczęściej prowadzą do przewlekłego kaszlu to: przewlekłe zmiany zapalne nosa lub gardła, choroby np. gruźlica, krztusiec, a także zakażenia wirusowe górnych dróg oddechowych.

W tego typu sytuacjach konieczna jest także konsultacja lekarska, ponieważ nieleczone przeziębienie może doprowadzić nawet do zapalenia osierdzia sercowego, zatoru tętnicy płucnej bądź wywołać chorobę zakrzepowo-zatorową.

Dlatego nie bagatelizuj nawet lekkiego przeziębienia i towarzyszącego mu kaszlu. Wystarczy od razu zastosować odpowiedni syrop. Są dostępne bez recepty, a przynoszą efekt już po krótkim stosowaniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze