Na świat przyszło pierwsze dziecko z materiałem genetycznym trzech osób

Na świat przyszedł zdrowy chłopiec, który posiada materiał genetyczny od trzech osób - matki, ojca i dawczyni. Ten sukces lekarzy stał się szansą na posiadanie zdrowych dzieci przez rodziców, którzy są obciążeni rzadkimi wadami genetycznymi.

Rodzina z Jordanii przekazywała w genach każdemu swojemu dziecku śmiertelny zespół Leigha. Matka do tej pory doświadczyła czterech poronień i śmierci swojego ośmiomiesięcznego i sześcioletniego dziecka. 

Kiedy zrobić USG genetyczne?
Kiedy zrobić USG genetyczne?

USG genetyczne to bardzo dokładne badanie USG (USG 3D, USG 4D lub USG kolorowe). Jest to badanie skupione...

zobacz galerię

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Z powodów religijnych, kobieta nie chciała poddać się zabiegowi in vitro, podczas którego zostają niszczone pozostałe zapłodnione jajeczka. W tej sytuacji, lekarze postanowili spreperować jajeczko w specjalny sposób. Pobrali materiał genetyczny od dawczyni, którym zastąpili wadliwe mitochondria matki.

1. Czym jest zespół Leigha?

Zespół Leigha to choroba neurologiczna, która dotyka 40 tys. noworodków. Wiąże się z zaburzeniami w mitochondriach, odpowiadających za produkcję energii w komórkach organizmu.

Dr John Zhang trzymający noworodka z DNA trzech osób
Dr John Zhang trzymający noworodka z DNA trzech osób (bbb.com)

Ujawnia się w pierwszych latach życia dziecka. Pierwsze objawy obejmują wymioty, biegunkę i trudności z połykaniem. Z biegiem czasu postępuje utrata poruszania się i  pogorszenie funkcji umysłowych. 

Metoda zapłodnienia materiałem DNA pochodzącym od trzech osób jest zabrioniona w USA, zabieg odbył się w Meksyku. Lekarze jednak ostrzegają, że ta metoda zapłodnienia zwana mitochondrialną donacją wymaga ścisłej kontroli. Chłopiec jest zdrowy i aktualnie ma 5 miesięcy.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.