Trwa ładowanie...

Na świat przyszło pierwsze dziecko z materiałem genetycznym trzech osób

 Monika Matuszko
Monika Matuszko 29.09.2016 08:14
Zespół Leigha - chłopiec, by go nie odziedziczyć, posiada DNA trzech osób
Zespół Leigha - chłopiec, by go nie odziedziczyć, posiada DNA trzech osób (bbc.com.pl)

Na świat przyszedł zdrowy chłopiec, który posiada materiał genetyczny od trzech osób - matki, ojca i dawczyni. Ten sukces lekarzy stał się szansą na posiadanie zdrowych dzieci przez rodziców, którzy są obciążeni rzadkimi wadami genetycznymi.

Rodzina z Jordanii przekazywała w genach każdemu swojemu dziecku śmiertelny zespół Leigha. Matka do tej pory doświadczyła czterech poronień i śmierci swojego ośmiomiesięcznego i sześcioletniego dziecka. 

Z powodów religijnych, kobieta nie chciała poddać się zabiegowi in vitro, podczas którego zostają niszczone pozostałe zapłodnione jajeczka. W tej sytuacji, lekarze postanowili spreperować jajeczko w specjalny sposób. Pobrali materiał genetyczny od dawczyni, którym zastąpili wadliwe mitochondria matki.

1. Czym jest zespół Leigha?

Zespół Leigha to choroba neurologiczna, która dotyka 40 tys. noworodków. Wiąże się z zaburzeniami w mitochondriach, odpowiadających za produkcję energii w komórkach organizmu.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"
Dr John Zhang trzymający noworodka z DNA trzech osób
Dr John Zhang trzymający noworodka z DNA trzech osób (bbb.com)

Ujawnia się w pierwszych latach życia dziecka. Pierwsze objawy obejmują wymioty, biegunkę i trudności z połykaniem. Z biegiem czasu postępuje utrata poruszania się i  pogorszenie funkcji umysłowych. 

Metoda zapłodnienia materiałem DNA pochodzącym od trzech osób jest zabrioniona w USA, zabieg odbył się w Meksyku. Lekarze jednak ostrzegają, że ta metoda zapłodnienia zwana mitochondrialną donacją wymaga ścisłej kontroli. Chłopiec jest zdrowy i aktualnie ma 5 miesięcy.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze