Trwa ładowanie...

Sesja zdjęciowa dzieci z zespołem Downa - inne spojrzenie na chorobę

Zespół Downa to odmienność biologiczna człowieka. Polega na tym, że natura wyposażyła konkretną osobę w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To właśnie ta informacja kształtuje cechy wyróżniające daną osobę i modyfikuje rozwój człowieka.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

1. Przede wszystkim jestem

Niestety, duża część osób patrzy na osoby z zespołem Downa bardzo powierzchownie. Wiele z nich uważa, że wszystkie osoby z tym zaburzeniem chromosomalnym są do siebie podobne, ich wygląd niczym się nie różni, że nie posiadają cech charakterystycznych, różniących poszczególne osoby.

Z tym błędnym stwierdzeniem nie zgadza się islandzka fotografka Sigga Ella, która czuła ogromne zdeterminowanie, aby udowodnić ludziom, że się mylą.

Zapytała kilkadziesiąt osób z zespołem Downa, czy chcieliby pozować jej do zdjęć. Każda a nich miała siedzieć na tym samym zielonym fotelu ustawionym na kwiatowym tle.

Siga Ella/ facebook
Siga Ella/ facebook

2. Ważne przesłanie

Tło jest kolorowe i wesołe, i w ten sposób odnosi się do różnorodności i barwnością ludzkiego życia.

To pokazuje nam, że wszystkie rodzaje kwiatów mogą rosnąć i razem się rozwijać. A my, tak jak kwiaty powinniśmy również pielęgnować każdego człowieka z osobna - mówi fotograf.

Rezultat był oszałamiający. Patrząc na portrety widać każdą osobę jako indywidualność. Zdjęcia pokazują ich prawdziwą osobowość, a nie tylko chorobę. ****

Każda z tych osób jest wyjątkowa, niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju i bez wątpienia wszyscy wygląda inaczej.

Siga Ella/ facebook
Siga Ella/ facebook

Sigga Ella nie kontrolowała ustawienia modeli, lecz pozwoliła im czuć się swobodnie.

Siga Ella/ facebook
Siga Ella/ facebook

Seria tych zdjęć ma na celu coś więcej niż prezentację piękna i różnorodności.

Patrząc na 21 wybranych osób (liczba celowo wybrana do zilustrowania liczby 21 chromosomów) Ella pragnęła pokazać jak wielkie znaczenie w świecie posiada każda osoba.

Siga Ella/ instagram
Siga Ella/ instagram

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.