Muzyka relaksacyjna dla dzieci. Jakie są korzyści z słuchania takiej muzyki?
Muzyka relaksacyjna dla dzieci to łagodne, miłe dla ucha dźwięki, które z pewnością spodobają się każdemu maluchowi. Klasyczna i relaksująca ma bardzo pozytywne działanie na dzieci, zarówno najmłodsze, jak i te nieco starsze. W jaki sposób wpływa na rozwój dziecka spokojna i łagodna muzyka relaksacyjna?
1. Muzyka relaksacyjna dla dzieci - co daje maluchom?
Dzieci uwielbiają muzykę. Puszczanie łagodnych dźwięków muzyki relaksacyjnej może przynieść wiele pozytywnych efektów. Działa:
- uspokajająco;
- wyciszająco.
Pod wpływem spokojnych dźwięków maluchy stają się spokojniejsze, a więc również sprawiają mniej kłopotów wychowawczych. Wyciszenie to dotyczy nawet tych z natury pobudzonych i nerwowych dzieci.
Muzyka relaksacyjna coraz częściej puszczana jest przez nauczycieli także w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Muzykoterapia z powodzeniem jest stosowana również jako uzupełnienie niektórych terapii.
Według specjalistów słuchanie muzyki relaksacyjnej poprawia nastrój oraz ogólne funkcjonowanie organizmu. Tym, co ją wyróżnia, jest wysoka częstotliwość, która korzystnie oddziałuje na mózg, poprawiając koncentrację i pamięć. Muzyka relaksacyjna to także dobre tło dla nauki - sprawia, że szybciej zapamiętujemy.
2. Lepsza motoryka u dzieci dzięki muzyce relaksacyjnej?
Muzyka relaksacyjna ma wpływ również na poprawę motoryki u najmłodszych. Zwiększa się przede wszystkim tempo reakcji, poczucie własnego ciała, umiejętność koordynacji, zachowanie równowagi i ogólna sprawność fizyczna.
Dodatkowym plusem, który wynika z słuchania muzyki relaksacyjnej, jest zwiększona wrażliwość na dźwięki, na rozwój percepcji słuchowej oraz na piękno.
Co ciekawe, muzyka ma również pozytywny wpływ na dzieci będące jeszcze w łonie matki. Maluchy po narodzinach, jeśli usłyszą muzykę, którą znają z brzucha mamy, uspokajają się i wyciszają.
3. Jakie powinny być dźwięki muzyki relaksacyjnej?
W relaksacyjnej muzyce znajduje się wiele różnych dźwięków oraz odgłosów. Mogą pochodzić m.in. z otoczenia, z natury, a mogą to być też klasyczne melodie, uwzględniające skrzypce, flet i fortepian.
Dźwięki muzyki relaksacyjnej powinniśmy wybierać zależnie od tego, jaki mamy aktualnie nastrój. Odgłosy natury bardzo dobrze sprawdzą się, gdy potrzebujemy odpoczynku, gdy jesteśmy przemęczeni psychicznie.
Łagodne, spokojne dźwięki zalecane są także osobom cierpiącym na problemy z zasypianiem i bezsenność. Ułatwiają zasypianie, rozluźniają i uspokajają. Mają dobry wpływ na dzieci z zaburzeniami snu.
Pamiętajmy także, że muzykoterapia wpływa korzystnie także na regulację ciśnienia krwi.