Trwa ładowanie...

Muzykoterapia - dlaczego warto z niej korzystać?

 Ewa Rosiecka
24.03.2023 13:43
Muzykoterapia to zajęcia z wykorzystaniem muzyki, korzystnie wpływająca na rozwój emocjonalny, fizyczny i psychiczny dziecka
Muzykoterapia to zajęcia z wykorzystaniem muzyki, korzystnie wpływająca na rozwój emocjonalny, fizyczny i psychiczny dziecka (Adobe Stock)

Muzykoterapia to dziedzina, która posługuje się muzyką lub jej elementami, w celu przywrócenia zdrowia lub poprawy funkcjonowania. Jest wykorzystywana zarówno w przypadku zdrowych dzieci jak też niepełnosprawnych. Świetnie sprawdza się w terapii autyzmu, ADHD, dziecięcego porażenia mózgowego oraz w przypadku zaburzeń wzroku i słuchu. Na czym polega muzykoterapia? Jak działa?

spis treści

1. Co to jest muzykoterapia?

Muzykoterapia staje się z roku na rok coraz popularniejszą formą terapii. Jest to dziedzina, która opiera się na wiedzy z zakresu kilku dyscyplin naukowych. Bazuje na leczniczym wpływie muzyki i dźwięku na człowieka, posługuje się muzyką i jej poszczególnymi elementami w celu poprawy jakości życia osób z zaburzeniami natury umysłowej, psychicznej i emocjonalnej.

Muzykoterapia jest obecnie samodzielną metodą terapeutyczną. Wykorzystuje wpływ dźwięków na zarówno psychiczną, jak i somatyczną sferę organizmu. Może być stosowana samodzielnie jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej lub jako uzupełnienie np. kinezyterapii, rekreacji czy fizjoterapii.

Bajkoterapia – charakterystyka, pozytywny wpływ na dzieci, jak czytać
Bajkoterapia – charakterystyka, pozytywny wpływ na dzieci, jak czytać

Istnieje pojęcie bajkoterapii. Bajkoterapia polecana jest szczególnie dzieciom. Dzięki mocy słowa dzieci

przeczytaj artykuł

2. W czym pomaga i jaką funkcję pełni muzykoterapia u dzieci?

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Muzykoterapia pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości, wiążących się z percepcją słuchową i wzrokową, motoryką i orientacją wzrokowo - słuchową. W czasie tych zajęć z łatwością można zauważyć istniejące w tym zakresie problemy i od razu je wyeliminować poprzez właściwe ćwiczenia.

Muzykoterapia uczy umiejętności podporządkowywania się zasadom, a także koncentracji uwagi, co może być niezwykle przydatne, gdy dziecko rozpocznie edukację szkolną. Pomaga w kształtowaniu osobowości człowieka, rozwija spostrzegawczość, orientację przestrzenną i ćwiczy pamięć.

Ponadto:

  • pobudza rozwój poczucia estetyki;
  • zaspokaja potrzebę ruchu, zabawy, śpiewu;
  • rozwija emocjonalnie i twórczo;
  • ćwiczy umiejętności motoryczne;
  • rozładowuje napięcie emocjonalne;
  • odblokowuje emocje;
  • pomaga wyrazić siebie;
  • stymuluje zmysły;
  • uspokaja, rozluźnia;
  • uczy międzyludzkiej komunikacji.

3. Na czym polega muzykoterapia dla dzieci?

Muzykoterapia dla dzieci to zajęcia bardzo urozmaicone. Łączy słuchanie z zabawą, ruchem, rysunkiem, a nawet aktorstwem. Można ją przeprowadzać nie tylko w placówkach takich jak przedszkole czy w szkoła, ale także w domu.

Jakie zabawy mogą się odbywać w ramach muzykoterapii? Oto kilka przykładów:

  • zabawy z rytmem - odtwarzanie rytmu piosenek za pomocą prostych instrumentów, tupania lub klaskania;
  • zabawy ruchowe ze śpiewem - ilustrowanie tekstu piosenek przy pomocy gestów naśladowczych;
  • ćwiczenia słuchowe, podczas których dzieci słuchają, rozpoznają i naśladują dźwięki (dzięki temu uczą się poczucia rytmu, wrażliwości na melodię i ton, odpowiedniego tempa mowy);
  • odgrywanie scenek związanych z treścią piosenek samodzielnie lub za pomocą zabawek;
  • tworzenie prac plastycznych w trakcie słuchania dźwięków, np. odgłosów natury - dzieci rysują to, co pod wpływem muzyki podsuwa im wyobraźnia.

Dodatkowo relaksujące, spokojne melodie to świetny sposób na odpoczynek po drugim śniadaniu, po obiedzie lub jako zakończenie zajęć - dzieciom dużo łatwiej jest wyciszyć się przy cichych, stonowanych dźwiękach.

Muzykoterapia jest jedną z najstarszych oraz najlepiej poznanych metod rozwoju dzieci, dlatego warto ją wykorzystać również w czasie spędzania z dziećmi wolnego czasu w domu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze