Trwa ładowanie...

Bajkoterapia – charakterystyka, pozytywny wpływ na dzieci, jak czytać

Avatar placeholder
31.03.2021 17:13
Bajkoterapia – charakterystyka, pozytywny wpływ na dzieci, jak czytać
Bajkoterapia – charakterystyka, pozytywny wpływ na dzieci, jak czytać (123rf)

Istnieje pojęcie bajkoterapii. Bajkoterapia polecana jest szczególnie dzieciom. Dzięki mocy słowa dzieci mają możliwość uspokojenia się, poznania czegoś nowego, nauczenia się ciekawych rzeczy. Terapia za pomocą czytania lub opowiadania bajek jest bardzo dobrą metodą, jednak kiedy należy ją stosować i co tak naprawdę daje?

spis treści

1. Bajkoterapia – charakterystyka

Bajkoterapię wykorzystuje się o pomocy dzieciom wczesnoszkolnym. Bruno Bettelheima można uznawać za pomysłodawcę tej terapii. Przeprowadzał on długoletnie badania, dzięki którym stwierdził, że opowieści muszą przede wszystkim zaciekawić odbiorcę i uruchomić wyobraźnię.

Książka "Doktor Klaun. Terapia śmiechem"
Książka "Doktor Klaun. Terapia śmiechem" [3 zdjęcia]

zobacz galerię

Z pomocą bajkoterapii można pomóc dziecku w pozbyciu się jego problemów, bajka musi zadziałać na dziecko i zachęcić do myślenia nad danym problem, który powinien przypominać problemy dziecka.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Typów bajek jest bardzo wiele, każda metoda ma działać na inne problemy. W związku z tym bajki można podzielić na relaksacyjne, psychoterapeutyczne czy psychoedukacyjne. Bajki mają na celu pomóc dzieciom, którym nie potrafią pomóc rodzice. Na terapii dzieci mogą samodzielnie czytać bajki lub mogą ich słuchać. Musi to być jednak rzetelna praca.

2. Bajkoterapia – pozytywny wpływ na dzieci

Czytanie bajek ma wiele zalet, do których zaliczyć można:

  • pokonywanie swoich leków i słabości;

  • pozytywne myślenie;

  • zrozumienie swoich uczuć;

  • porzucenie poczucia samotności;

  • rozumienie świata i jego problemów;

  • identyfikację z bohaterem pozytywnym;

  • chęć pracy nad sobą;

  • wyrobienie poczucia własnej wartości;

  • odczuwanie miłości;

  • możliwość i chęć pokonywania trudności.

Czytając bajki, dziecko ma możliwość obserwacji świata, budowania pozytywnego podejścia do innych ludzi, pogłębiania i zdobywania nowej wiedzy na bardzo różne tematy. Za pomocą bajki dziecko uczy się nazywać emocje: strach, gniew, złość, wstyd, smutek. Dzieci zaczynają rozumieć, że popełniają błędy i starają się je rozwiązywać i radzić sobie z nimi.

Rodzice mogą podjąć się napisania bajki dla swojego dziecka. To rodzice najlepiej znają problemy swoich dzieci. W ich rozwiązaniu pomocna może być bajki, która powinna być poprawnie napisana. W takiej bajce powinien znaleźć się bohater z podobnymi problemami do problemów dziecka, a także powinna się toczyć w podobnych warunkach. Bajka napisana przez rodziców powinna być możliwie prosta, z poczuciem humoru. Dziecko z chęcią powinno chcieć jej słuchać. Czytając dziecku bajki, umacniamy w nich poprawne i pozytywne wartości, takie jak: tolerancja, przyjaźń, pomoc czy uczciwość.

Musisz to wiedzieć

3. Bajkoterapia – jak czytać?

Bajkę należy potrafić czytać. Należy także obserwować dziecko i jego reakcje. W bajkoterapii czytający powinien umieć zwracać uwagę na to, co bardziej zaakcentować. Nie powinno się przestawać czytania bajki albo przerywać. Po przeczytaniu bajki dziecko powinno samo zacząć rozmowę na jej temat. Jeżeli tego nie zrobi, należy dać mu czas. Dzieci są bardzo inteligentne i prawdomówne.

Warto wiedzieć jakie bajki czytać dzieciom. Jeżeli rodzic chce podjąć taką terapię „na własną rękę”, a chce to zrobić dobrze, może skonsultować się z terapeutą, który wytłumaczy jak poprawnie do tego podejść.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze