Musisz mieć w domu. Warto zainwestować w tę roślinę, NASA potwierdza
Sansewieria, zwana również wężownicą, językami teściowej czy szablami teściowej, to roślina o niezwykłych właściwościach, które doceniły nawet tak renomowane instytucje jak NASA. Jest to roślina, która powinna znaleźć swoje miejsce w każdej sypialni, nie tylko ze względu na swoje zdrowotne właściwości, ale także ze względu na jej długowieczność. Jeżeli zmagasz się z problemem bezsenności, sansewieria może okazać się doskonałym rozwiązaniem.
1. Sansewieria - roślina o wyjątkowych zdolnościach
Sansewieria to roślina, która posiada zdolność przetwarzania dwutlenku węgla w tlen. Dzięki temu nie tylko oczyszcza powietrze, ale także reguluje jego wilgotność w pomieszczeniu. To właśnie dlatego powinna znaleźć się w sypialni każdego z nas. Również w pokoju dziecka możemy je umieścić bez obaw, ponieważ nawet po przypadkowym spożyciu okażą się całkowicie neutralne dla zdrowia. Starszym dzieciom można zaproponować opiekowanie się roślinami, co stanowić będzie dla nich naukę odpowiedzialności.
Badacze z NASA zaliczyli sansewierię do grona 18 roślin, które najskuteczniej oczyszczają powietrze.
Ale to nie wszystko. Sansewieria posiada zdolność pochłaniania i rozkładania toksycznych związków obecnych w powietrzu. Przede wszystkim jest w stanie neutralizować szkodliwy formaldehyd, który może prowadzić do problemów z oddychaniem, bólów głowy, bezsenności, osłabienia odporności, a nawet może mieć działanie rakotwórcze.
Sansewieria radzi sobie również z benzenem, związkiem rakotwórczym i silnie toksycznym, który można znaleźć w lakierach i klejach. Wysokie stężenie benzenu może prowadzić do zaburzeń pracy serca, zawrotów głowy, obniżenia nastroju, a w konsekwencji do niedotlenienia mózgu.
Języki teściowej to także doskonała roślina dla dzieci i dorosłych cierpiących na alergie. Szczególnie powinny zainteresować się nią osoby, które mieszkają przy ruchliwej ulicy.
2. Jak dbać o sansewierię?
Mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość! Pielęgnacja sansewierii nie jest skomplikowana. Roślina nie wymaga dużej ilości wody ani intensywnego nasłonecznienia. Sansewieria dobrze czuje się w ciepłych warunkach, ale zimą temperatura w pomieszczeniu nie powinna spaść poniżej 15 stopni. Można ją nawozić co kilka tygodni, ale tylko w okresie letnim.
Jeżeli zdecydujemy się na hodowlę sansewierii, powinniśmy pamiętać o dwóch zasadach:
- sansewieria nie lubi być przesadzana,
- nie można dopuścić do nadmiaru wody w doniczce - jeśli przesadzimy z podlewaniem, korzenie ulegną zepsuciu i gniciu, a liście opadną.
Oprócz sansewierii warto zainteresować się również innymi roślinami, które mają podobne właściwości oczyszczające i nawilżające powietrze. Oto kilka z nich:
- bluszcz pospolity,
- skrzydłokwiat,
- aloes zwyczajny,
- zielistka Sternberga.
3. Które rośliny nie powinny się znaleźć w pokoju dziecka?
W pokoju dziecka nie powinny znajdować się niektóre bardzo dekoracyjne rośliny, takie jak:
- kaktusy;
- monstery;
- bluszcz;
- fikus.
Są to nie tylko rośliny przyciągające uwagę dziecka, ale mogą być także trujące dla organizmu człowieka. Nie umieszczaj ich w pokoju swojej pociechy, gdyż mogą one wywoływać liczne alergie, uczulenia oraz inne niepożądane reakcje.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl