Zawsze tak robił, gdy się śmiał. Diagnoza wstrząsnęła rodzicami
W jednym z irlandzkich czasopism medycznych "Irish Medical Journal" opublikowano fascynujący przypadek medyczny dotyczący pięcioletniego chłopca. Dla tego malca śmiech, który zwykle jest źródłem radości, stawał się przyczyną intensywnego bólu w głowie. Każdy wybuch śmiechu wywoływał u niego silny dyskomfort, który objawiał się poprzez chwytanie głowy dłońmi i kładzenie się na podłodze.
1. Niepokojący objaw podczas śmiechu
Zaniepokojeni rodzice obserwowali ten objaw przez cały rok, zanim zdecydowali się skonsultować sytuację z lekarzem. W końcu chłopiec został skierowany do Szpitala Klinicznego Mayo w Castlebar na serię badań. Lekarze zauważyli, że bóle głowy u chłopca nie były częste, ale za to bardzo intensywne. Zalecili rodzicom prowadzenie dziennika, w którym mieli zapisywać wszystkie dolegliwości malucha.
Chłopiec przeszedł szereg badań neurologicznych, w tym tomografię komputerową głowy. Badania te nie wykazały żadnych niepokojących zmian w mózgu dziecka. Prawdziwa przyczyna dolegliwości ujawniła się dopiero po wykonaniu rezonansu magnetycznego. Badanie to wykazało, że chłopiec cierpi na rzadkie schorzenie znane jako malformacja Chiari (wcześniej nazywane również malformacją lub zespołem Arnolda-Chiariego).
2. Malformacji Chiari a objawy neurologiczne
Malformacja Chiari to wrodzona wada mózgu, która polega na przemieszczeniu dolnej części móżdżku, zwanego tyłomózgowiem, do kanału kręgowego. Jest to wynikiem zbyt małej potylicy, która nie jest w stanie pomieścić całego móżdżku. W rezultacie, dolne części móżdżku, zwane migdałkami, znajdują się w górnym odcinku kanału kręgowego, gdzie normalnie powinien być tylko rdzeń kręgowy odpowiedzialny za przekazywanie impulsów ruchowych i czuciowych.
Gdy móżdżek zaczyna uciskać rdzeń kręgowy, mogą pojawić się różne objawy neurologiczne. Mogą to być zaburzenia czucia kończyn górnych, niedowłady, bóle i zawroty głowy, osłabienie siły mięśni, bóle szyi, oczopląs. W zależności od typu malformacji, mogą również wystąpić problemy z układem oddechowym, takie jak bezdech czy z układem pokarmowym, takie jak problemy z przełykaniem (dysfagia). Możliwe są również dolegliwości otoneurologiczne, takie jak szumy uszne, nadwrażliwość na dźwięki czy pogorszenie słuchu.
Niestety, nie wiadomo, jak potoczyły się dalsze losy chłopca. Autorzy artykułu nie wspomnieli również, jakie leczenie zostało zastosowane w jego przypadku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl