Trwa ładowanie...

Nietypowa wada genetyczna. Dziecko urodziło się z dodatkowymi ustami

Dziewczynka, która przyszła na świat w USA miała bardzo rzadką wadę genetyczną. Dziecko urodziło się z dodatkowymi ustami. "Duplikat" zawierał wargi, sześć zębów trzonowych, a nawet mały język.

Zobacz film: "W jej głowie rozwijał się guz mózgu"

1. Wadę wykryto podczas badania

Ten bardzo rzadki przypadek lekarze z Uniwersytetu Medycznego w Karolinie Południowej opisali naukowym czasopiśmie BMJ.

Dziewczynka miała bardzo rzadką wadę genetyczną
Dziewczynka miała bardzo rzadką wadę genetyczną (Czasopismo BMJ)

Pierwsze niepokojące objawy wykryto podczas badania ultrasonograficznego, kiedy matka była w trzecim trymestrze ciąży.

Lekarze zaobserwowali, że w okolicy szczęki dziecka pojawiła się nietypowa zmiana. Początkowo podejrzewano wrodzoną torbiel i dysplazję włóknistą (zamiast kości rozwija się tkanka bliznowata). Inna diagnoza zakładała z kolei, że dziecko może mieć potworniaka - rzadki nowotwór, który jest mieszanką rozmaitych tkanek i może zawierać w pełni rozwinięte narządy, włosy, mięśnie czy zęby.

2. Rzadka wada genetyczna

Kiedy dziewczynka przyszła na świat, lekarze stwierdzili, że ma zduplikowaną jamę ustną, czyli, innymi słowy, ma drugie usta.

Ta rzadka wada genetyczna jest nazywana "duplikacją twarzoczaszki". W takich przypadkach dochodzi do pojawienia się podwójnych narządów, a czasami nawet całej twarzy. W przypadku dziewczynki z USA "duplikat" ust zawierał wargi, sześć zębów trzonowych, a nawet mały język, który podczas karmienia poruszał się synchronicznie z językiem w środkowych ustach.

Zobacz także: Eksperymentalne badanie może wykryć wady genetyczne już w piątym tygodniu ciąży

Takie wady genetyczne zdarzają się bardzo rzadko. Od 1900 r. w medycznej literaturze opisano tylko 35 przypadków z "duplikacją twarzoczaszki".

3. Operacja twarzy u dziecka

Dziewczynka urodziła się zdrowa i nie wykazywała żadnych oznak zaburzeń oddychania. Kiedy miała sześć miesięcy, przeszła operację usunięcia dodatkowych ust.

Dziecko przeszło operację twarzy
Dziecko przeszło operację twarzy (Czasopismo BMJ)

Początkowo w zoperowanym miejscu gromadziły się płyny, które z czasem zniknęły. Po operacji dziecko nie miało problemów z przyjmowaniem pokarmu. Lekarze zaobserwowali jedynie niewielką wadę nerwu dolnej wargi.

Zobacz także: Karol z Chin trafił do łódzkiego Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego. Cierpi na rzadką chorobę genetyczną

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.