Natychmiast wyrzuć z ogrodu. Na kleszcze działają jak magnes
Wiosna, lato oraz wczesna jesień to okres największej aktywności dla kleszczy. Twoje dziecko kocha bawić się w ogrodzie? Uważaj, żeby z wyprawy na świeże powietrze nie przyniosło nieproszonego gościa. Na szczęście istnieją naturalne metody walki z tymi pajęczakami. Jeśli zadomowiły się w twoim ogrodzie, to znaczy, że musisz usunąć niektóre z tych roślin.
Oto #TopWP. Przypominamy najlepsze materiały ostatnich miesięcy.
1. Niebezpieczne kleszcze
Zabawy w ogrodzie to świetna forma spędzania czasu dla dziecka.
Kontakt z przyrodą pozwala maluchowi prawidłowo się rozwijać. Psycholodzy twierdzą, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody łagodzi stres i poprawia samopoczucie.
Jednak wśród drzew i krzewów na nasze pociechy mogą czyhać także zagrożenia. Jednym z nich są kleszcze.
Z pozoru są małe, ciche i wyjątkowo niepozorne jednak ich ugryzienia nie tylko są nieprzyjemne, ale także mogą przyczynić się do poważnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.
Lekarze ostrzegają, że nawet co drugi kleszcz może być zakażony krętkami Borrelia burgdorferi. Dlatego przed wyjściem do lasu, parku czy ogrodu powinniśmy zabezpieczyć siebie i swoją pociechę w skuteczne repelenty, a także osłaniać nogi i głowę.
2. Te rośliny przyciągają kleszcze jak magnes
Jak chronić się przed kleszczami w przydomowym ogrodzie?
Niektórzy decydują się na zastosowanie środków chemicznych takich jak insektycydy. Jednak należy pamiętać, że mogą one być szkodliwe dla zwierząt i środowiska.
Dlatego warto zastanowić się nad doborem odpowiednich roślin do naszych ogródków. Niektóre z nich przyciągają kleszcze jak magnes. Których należy unikać?
Oto lista roślin, które są dla kleszczy idealnym schronieniem:
paprocie - jeśli nie chcesz się ich pozbywać ze swojego ogrodu, regularnie je przycinaj,
rośliny okrywowe - zapewniają wilgotne, zaciszne miejsce dla kleszczy,
krzewy i zarośla - jeśli chcesz mieć je w swoim ogrodzie, zadbaj o ich regularne przycinanie,
trawy wysokie - należy je regularnie przycinać,
liściaste drzewa - dbaj o to, by regularnie przycinać gałęzie i usuwać opadłe liście.
Jednak są również rośliny, które odstraszają kleszcze. Oto one:
lawenda,
rozmaryn,
eukaliptus,
czosnek.
Piękna pogoda za oknem zachęca do zabaw w ogrodzie. Jednak po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, ale szczególnie te miejsca, w które kleszcze chętnie się wbijają - pod pachami, w zgięciach kolan, za uszami.
Co zrobić, gdy dostrzeżemy tego nieproszonego gościa?
Należy go jak najszybciej usunąć np. pęsetą, a miejsce wkłucia dokładnie zdezynfekować. Im szybciej to zrobimy, tym mniejsze ryzyko zakażenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl