Trwa ładowanie...

Mleko roślinne – nie zawiera kluczowych substancji odżywczych. Najnowsze wytyczne na temat żywienia dzieci

Mleka roślinne nie dostarczają dzieciom potrzebnych składników odżywczych.
Mleka roślinne nie dostarczają dzieciom potrzebnych składników odżywczych. (iStock)

Dzieci poniżej 5 roku życia nie powinny pić mleka roślinnego. To najnowsze wytyczne ogłoszone przez wiodące amerykańskie organizacje zdrowotne. Mleko roślinne z ryżu, kokosów, owsa lub innych mieszanek, nie dostarcza do organizmu maluchów kluczowych substancji odżywczych. Lekarze przypominają, że odpowiednia dieta w pierwszych latach życia ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.

1. Mleko roślinne nie powinno być podawane małym dzieciom

Mleka roślinne są wytwarzane przede wszystkim z roślin oleistych i orzechów. Podczas procesów produkcji są wirowane, filtrowane i homogenizowane. Na etykietach informujących o ich składzie często można przeczytać, że zawierają sól, cukier, fruktozę, syrop z agawy i maltodekstrynę. Zdaniem kluczowych organizacji zajmujących się zdrowiem i odżywianiem dzieci w Stanach Zjednoczonych mleka roślinne wytwarzane m.in. z ryżu, kokosów lub owsa nie zawierają kluczowych składników odżywczych niezbędnych do rozwoju małych dzieci. Wyjątek to wzbogacone mleko sojowe.

Co powinny pić dzieci, a jakie napoje są dla nich niewskazane?
Co powinny pić dzieci, a jakie napoje są dla nich niewskazane? [7 zdjęć]

Organizm dorosłego człowieka składa się w ok. 60 proc. z wody, dziecka – nawet w 75 proc. Dlatego tak

zobacz galerię
Zobacz film: "Napoje roślinne, które mogą zastąpić mleko"

"Coraz więcej rodziców ma błędne przekonanie, że mleka roślinne mają podobny skład do mleka krowiegiego, ale tak po prostu nie jest" - wyjaśnia w rozmowie z CNN Megan Lott, z-ca dyr. ds badań nad zdrowym jedzeniem.

Mleka pochodzenia roślinnego nie zawierają m.in. wit. D i wapnia, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci.

2. Rodzice dzieci z alergią pokarmową powinni ustalić z pediatrą indywidualną dietę malucha

Wyjątkiem są przypadki alergii na mleko krowie, nietolerancji laktozy albo kwestie światopoglądowe. W każdym takim przypadku rodzice powinni indywidualnie omówić dietę dziecka z pediatrą lub dietetykiem, którzy doradzą żywienie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

3. Małe dzieci powinny unikać napojów dietetycznych, mlek smakowych i słodkich napojów

Zdaniem Megan Lott, która pomagała opracować główne zalecenia dotyczące żywienia maluchów, żywność dla dzieci zawiera coraz więcej sztucznych słodzików i dodatków. Nie ma badań, które pokazują, jak bardzo mogą być one szkodliwe. Ale należy pamiętać, że organizm dzieci przez pierwsze lata znajduje się w kluczowej fazie rozwoju.

Pierwsze doświadczenia smakowe, obserwacja rodziców to też etap kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych i preferencji smakowych. W związku z tym dzieci nie powinny pić napojów słodzonych oraz zawierających kofeinę, a ta jest obecna w niektórych napojach gazowanych.

4. Co powinny pić małe dzieci? - najnowsze wytyczne

Ogólne wytyczne mówią o tym, że niemowlęta do 6 miesiąca życia powinny pić wyłącznie mleko matki lub odpowiednio dobraną mieszankę mleczną. Po przekroczeniu półrocza życia do ich diety można wprowadzić wodę.

Starsze dzieci powinny sięgać głównie po mleko i wodę, a od czasu do czasu pić sok.

W przypadku wody zalecenia przedstawiają się następująco:

Od 6 do 12 miesiąca - pół szklanki wody dziennie. Od 1 do 3 roku życia - 1 do 4 szklanek dziennie. Od 4 do 5 lat – 1,5 do 5 szklanek dziennie.

Uwaga na sok, tu również pojawiły się zmiany dotyczące zalecanego spożycia. Zdaniem ekspertów dzieci poniżej 1 roku życia w ogóle nie powinny pić soku. Maluchy między 1 a 3 rokiem życia mogą otrzymywać nie więcej niż pół szklanki dziennie, a cztero i pięciolatki nie więcej niż 3/4 szklanki soku dziennie.

Wytyczne dotyczące napojów zalecanych dla dzieci pochodzą z panelu ekspertów z Academy of Nutrition and Dietetics, American Academy of Pediatric Dentistry American Academy of Pediatrics i American Heart Association.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze