Mleko roślinne – nie zawiera kluczowych substancji odżywczych. Najnowsze wytyczne na temat żywienia dzieci
Dzieci poniżej 5 roku życia nie powinny pić mleka roślinnego. To najnowsze wytyczne ogłoszone przez wiodące amerykańskie organizacje zdrowotne. Mleko roślinne z ryżu, kokosów, owsa lub innych mieszanek, nie dostarcza do organizmu maluchów kluczowych substancji odżywczych. Lekarze przypominają, że odpowiednia dieta w pierwszych latach życia ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.
1. Mleko roślinne nie powinno być podawane małym dzieciom
Mleka roślinne są wytwarzane przede wszystkim z roślin oleistych i orzechów. Podczas procesów produkcji są wirowane, filtrowane i homogenizowane. Na etykietach informujących o ich składzie często można przeczytać, że zawierają sól, cukier, fruktozę, syrop z agawy i maltodekstrynę. Zdaniem kluczowych organizacji zajmujących się zdrowiem i odżywianiem dzieci w Stanach Zjednoczonych mleka roślinne wytwarzane m.in. z ryżu, kokosów lub owsa nie zawierają kluczowych składników odżywczych niezbędnych do rozwoju małych dzieci. Wyjątek to wzbogacone mleko sojowe.
"Coraz więcej rodziców ma błędne przekonanie, że mleka roślinne mają podobny skład do mleka krowiegiego, ale tak po prostu nie jest" - wyjaśnia w rozmowie z CNN Megan Lott, z-ca dyr. ds badań nad zdrowym jedzeniem.
Mleka pochodzenia roślinnego nie zawierają m.in. wit. D i wapnia, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci.
2. Rodzice dzieci z alergią pokarmową powinni ustalić z pediatrą indywidualną dietę malucha
Wyjątkiem są przypadki alergii na mleko krowie, nietolerancji laktozy albo kwestie światopoglądowe. W każdym takim przypadku rodzice powinni indywidualnie omówić dietę dziecka z pediatrą lub dietetykiem, którzy doradzą żywienie dopasowane do indywidualnych potrzeb.
3. Małe dzieci powinny unikać napojów dietetycznych, mlek smakowych i słodkich napojów
Zdaniem Megan Lott, która pomagała opracować główne zalecenia dotyczące żywienia maluchów, żywność dla dzieci zawiera coraz więcej sztucznych słodzików i dodatków. Nie ma badań, które pokazują, jak bardzo mogą być one szkodliwe. Ale należy pamiętać, że organizm dzieci przez pierwsze lata znajduje się w kluczowej fazie rozwoju.
Pierwsze doświadczenia smakowe, obserwacja rodziców to też etap kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych i preferencji smakowych. W związku z tym dzieci nie powinny pić napojów słodzonych oraz zawierających kofeinę, a ta jest obecna w niektórych napojach gazowanych.
4. Co powinny pić małe dzieci? - najnowsze wytyczne
Ogólne wytyczne mówią o tym, że niemowlęta do 6 miesiąca życia powinny pić wyłącznie mleko matki lub odpowiednio dobraną mieszankę mleczną. Po przekroczeniu półrocza życia do ich diety można wprowadzić wodę.
Starsze dzieci powinny sięgać głównie po mleko i wodę, a od czasu do czasu pić sok.
W przypadku wody zalecenia przedstawiają się następująco:
Od 6 do 12 miesiąca - pół szklanki wody dziennie. Od 1 do 3 roku życia - 1 do 4 szklanek dziennie. Od 4 do 5 lat – 1,5 do 5 szklanek dziennie.
Uwaga na sok, tu również pojawiły się zmiany dotyczące zalecanego spożycia. Zdaniem ekspertów dzieci poniżej 1 roku życia w ogóle nie powinny pić soku. Maluchy między 1 a 3 rokiem życia mogą otrzymywać nie więcej niż pół szklanki dziennie, a cztero i pięciolatki nie więcej niż 3/4 szklanki soku dziennie.
Wytyczne dotyczące napojów zalecanych dla dzieci pochodzą z panelu ekspertów z Academy of Nutrition and Dietetics, American Academy of Pediatric Dentistry American Academy of Pediatrics i American Heart Association.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl