Trwa ładowanie...

Mleko ośle - czy stanie się nowym hitem żywieniowym?

Mleko ośle - czy stanie się nowym hitem żywieniowym?
Mleko ośle - czy stanie się nowym hitem żywieniowym? (Osioł / 123RF)

Czy słyszałeś kiedykolwiek o mleku oślim? Legenda głosi, że jego właściwości doceniła sama Kleopatra, która się w nim kąpała, dzięki czemu zachowywała piękną, promienną i gładką skórę.

Ojciec medycyny – Hipokrates leczył tym specyfikiem wszelkie dolegliwości swoich pacjentów – od krwotoków z nosa aż po ukąszenie węża. Dziś wiemy, że mleko oślicy nadaje się nie tylko do stosowania zewnętrznego, ale także i do picia.

1. Doskonałe dla alergików

Co takiego zawiera w sobie mleko ośle, że zostało docenione przez naukowców? Jak wykazały analizy składu tego specyfiku, ma więcej witaminy A, C, E i D, niż mleko krowie.

Ponadto jest bogate w magnez, który wzmacnia system nerwowy i redukuje stres, fosfor i wapń, które są niezbędne dla rozwoju kości, stawów i zębów, zwłaszcza w okresie wzrostowym. Znajdziesz w nim również kwasy omega-3 i omega-6, które pozytywnie wpływają na pamięć i koncentrację, stymulując pracę mózgu.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Mlekiem oślim w szczególności zainteresowali się włoscy alergolodzy i pediatrzy, którzy od siedmiu lat badają wpływ tego eliksiru na zdrowie. Co udało się ustalić specjalistom z południa?

Dr Giovanna Monti, która jest pediatrą w szpitalu św. Anny w Turynie podaje, że mleko oślic jest zbliżone pod względem właściwości do mleka ludzkiego – od wieków uznawanego za naturalny antybiotyk w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Niemniej nie jest ono na tyle kaloryczne, by mogło zastąpić w przypadku niemowlaka mleko matki.

Dziecko i osioł / 123RF
Dziecko i osioł / 123RF

Mleko oślic ma słodki smak, a zawiera niewiele tłuszczu, ponadto pozwala obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu, a ponieważ posiada lizozym – białko, które działa antybakteryjnie, to zapobiega infekcjom układu pokarmowego.

Jest jeszcze coś. Poszukując alternatywy dla mleka krowiego, niektórzy sięgają po mleko kozie lub owcze. Tymczasem zawierają one podobne alergeny (przede wszystkim jest to kazeina), stąd też chorzy muszą po prostu całkowicie odstawić produkty nabiałowe, albo sięgnąć właśnie po mleko ośle.

Pod Bolonią powstała nawet specjalna farma, na której hoduje się te zwierzęta. 700 osłów dostarcza mleko do klinik pediatrycznych w regionie północnych Włoszech.

Pomysł nie jest jeszcze popularny na świecie. Po pierwsze osły nigdy nie były hodowane z myślą o tym, że można pozyskiwać od nich mleko. Zresztą ich budowa sprawia, że oślice nie produkują go dużo – o ile krowa dostarcza ok. 10 litrów mleka dziennie, tak oślica zaledwie 1 litr.

2. Remedium na osteoporozę

Mleko pochodzące od osłów jest nie tylko dobre dla alergików, ale także dla osób cierpiących na urazy kości lub osteoporozę. Wspomagająco poleca się spożywanie go przy chemioterapii, w okresie rekonwalescencji np. po trudnej operacji, po przebytej długiej chorobie i leczeniu antybiotykami, ale także profilaktycznie by wzmocnić swoje zdrowie.

Co ciekawe z mleka oślego można uzyskać kumys – fermentowany, odżywczy i orzeźwiający napój alkoholowy. Produkuje się z niego także pule – prawdopodobnie najdroższy ser świata, za który trzeba zapłacić nawet 1 tys. euro (ok. 4,5 tys. złotych) za kilogram – nic dziwnego, skoro aby go wyprodukować potrzeba aż 25 litrów mleka (dla porównania na taki sam kawałek potrzeba ok. 10 litrów mleka krowiego i ok. 5 litrów mleka koziego).

3. Gdzie kupimy ośle mleko?

Na rynku polskim odnajdziemy wiele kosmetyków, które w swoim składzie zawierają ośle mleko. Są one polecane nie tylko w celu uzyskania pięknej i jędrnej skóry, ale także przy leczeniu łuszczycy czy egzemy.

Mleko pochodzące od oślic zawiera w swoim naturalny filtr UV, stąd też warto stosować kosmetyki, które je zawierają zwłaszcza latem.

W krajach Europy Zachodniej, a także w Stanach Zjednoczonych mleko ośle jest butelkowane i sprzedawane jako produkt do picia. Być może wkrótce pojawi się również na rynku polskim.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze