Mistrzostwa Świata powodem większej liczby narodzin chłopców – pokazują badania

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej z 2010 roku przyniosły w Republice Południowej Afryki niespodziewany efekt. Dziewięć miesięcy po zakończeniu imprezy wśród noworodków dominowała płeć męska. Tak pokazują badania.

Stosunek chłopców do dziewczynek był w tym czasie największy od 2003 do 2014 roku – informuje Early Journal Development. Przyczyny można upatrywać w większym niż wcześniej poczuciu szczęścia mieszkańców RPA.

– Dzięki mistrzostwom FIFA byli oni bardziej zrelaksowani. Czuli zadowolenie z siebie i swojego kraju. To prawdopodobnie powodowało, że uprawiali częściej seks – mówi Dr Gwinyai Masukum z Uniwersytetu Witwatersrand i dodaje, że w świecie medycznym mówi się, że jeśli para uprawia seks często, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że urodzi się właśnie chłopiec.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Badanie wykazało, że stosunek urodzonych dziewięć miesięcy po Pucharze Świata chłopców był na poziomie 0.5063, w porównaniu ze średnią z lat 2003-2012 (0.5029). Jednym słowem – urodziło się o 1088 więcej chłopców.

Fakt, że w pewnych okolicznościach rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek, jest powszechnie znany od lat. – Zmieniać to mogą czynniki zewnętrzne takie jak konflikty zbrojne czy klęski żywiołowe – dodaje Allan Pacey, profesor Andrologii na Uniwersytecie w Sheffield.

Powody i przyczyny takiego stanu rzeczy nadal nie są jednak jasne. Istnieją teorie wskazujące, że mężczyźni na krótki czas mogą produkować więcej chromosomów Y zawartych w spermie. Są one odpowiedzialne za narodziny dziecka płci męskiej. Mówi się też, że kobiecy organizm może sortować chromosomy, a część oznaczonych jako X zamienić w Y.

Mistrzostwa Świata powodem większej liczby narodzin chłopców – pokazują badania
Mistrzostwa Świata powodem większej liczby narodzin chłopców – pokazują badania (Źródło: 123rf)

– Wszystko to są wiarygodne mechanizmy biologiczne, ale nikt nie wie, który z nich, jeśli w ogóle, jest odpowiedzialny za zmianę liczby chłopców urodzonych w populacji – mówi Pacey.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.