Trwa ładowanie...

Miała bolesne miesiączki. Babcia zdradziła jej tajemnicę

 Maria Krasicka
18.02.2022 17:05
Miała bolesne miesiączki. Babcia zdradziła jej tajemnicę
Miała bolesne miesiączki. Babcia zdradziła jej tajemnicę (Facebook)

Nastolatka zmagała się z bolesnymi miesiączkami, które potrafiły trwać nawet dwa tygodnie. Kiedy powiedziała o tym swojej babci, ta podzieliła się z nią rodzinnym sekretem. Okazało się, że tak samo, jak pozostałe kobiety w jej rodzinie ma dwie macice.

spis treści

1. Bolesne miesiączki nastolatki

Bolesne miesiączki to problem, z którym mierzą się nastolatki i kobiety na całym świecie. Czasem ból jest tak silny, że nie można normalnie funkcjonować, a często towarzyszy temu także obniżony nastrój, rozdrażnienie, bóle i zawroty głowy, a przy dużym krwawieniu zdarzają się nawet omdlenia.

Z takim problemem mierzyła się również Victoria Flett. Nastolatka zaczęła miesiączkować w wieku 12 lat i od samego początku zmagała się z długimi i bolesnymi okresami. Myślała jednak, że to normalne dolegliwości i co miesiąc przeżywała koszmar na nowo.

Dopiero kiedy skończyła 17 lat, przyznała się babci, że jej okresy są bardzo bolesne, a niektóre trwają nawet ponad dwa tygodnie. Wtedy babcia wyjawiła jej rodzinną tajemnicę, która wszystko tłumaczyła.

2. Rodzinna tajemnica

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Okazało się, że tuż po narodzinach dziewczynki lekarze zdiagnozowali u niej bardzo rzadką wadę - Uterus didelphys, czyli podwójną macicę. Jest mało prawdopodobne, by odkryć to u noworodka, ale podczas porodu Victoria zakleszczyła się w drogach rodnych swojej mamy, co poskutkowało licznymi złamaniami i musiała być dokładnie zbadana po porodzie. Wtedy też przypadkowo wykryto defekt narządu rodnego.

USG macicy Victorii Flett
USG macicy Victorii Flett (Facebook)

Babcia przyznała również, że jest to dość powszechna wada wrodzona wśród kobiet w ich rodzinie, a Victoria powinna skonsultować się z ginekologiem. Ten z kolei po wykonaniu niezbędnych badań, potwierdził, że nastolatka ma dwie macice, a każda z nich osobną szyjkę. Oznacza to, że w przyszłości może mieć problem z zajściem i poźniejszym utrzymaniem ciąży.

Co ciekawe, podwójna macica dotyczy jedynie jednego procenta populacji i mimo że wada ta powstaje jeszcze w życiu płodowym, to zazwyczaj pozostaje niewykryta przez lata. Aż u 12 proc. kobiet, które poroniły, diagnozowana jest podwójna macica.

Zobacz także: Kobieta ma dwie macice, w każdej dziecko. Taka ciąża zdarza się raz na 50 milionów

3. Grupa wsparcia dla kobiet z podwójną macicą

Kilka lat po otrzymaniu diagnozy Victoria jednak zaszła w ciążę i urodziła zdrową córeczkę. Z czasem jej rodzina powiększyła się o kolejne dwoje dzieci: obie córki rozwijały się w lewej macicy, a synek w prawej.

Grupa wsparcia dla kobiet z podwójną macicą
Grupa wsparcia dla kobiet z podwójną macicą (Facebook)

Victoria postanowiła podzielić się swoją historią z innymi kobietami, które przeżywają podobny dramat. Dlatego też mama trójki dzieci założyła w mediach społecznościowych grupę wsparcia dla kobiet z podwójną macicą.

- Jesteśmy jak rodzina, społeczność, która pomaga sobie nawzajem i udziela wsparcia, gdy jest to naprawdę potrzebne – mówi Victoria Flett, zaznaczając, że wirtualne przyjaźnie z innymi kobietami borykającymi się z problemem podwójnej macicy podtrzymują na duchu i dają nadzieję na macierzyństwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze